Tatrzański Park Narodowy został otwarty 1 stycznia 1955 roku. Położony jest na terenie województwa małopolskiego, z siedzibą mieszczącą się w Zakopanym. Park zajmuje powierzchnię 211,64 kilometrów kwadratowych. Już sama nazwa najlepiej wskazuje na to, co znajduje się w jego granicach. Obejmuje on oczywiście Tatry, czyli najwyższe góry w Polsce oraz przylegające do nich od północy leśne kompleksy. Tatry rozciągają się pomiędzy Polską i Słowacją, co sprawia, że po obu stronach granicy funkcjonują dwa osobne Parki - od południa Tatrzański Park Narodowy graniczy ze Słowackim Tatrzańskim Parkiem Narodowym. Od północy granice Parku kończą się pod Zakopanem oraz pobliskimi gminami takimi jak Bukowina Tatrzańska, Poronin i Kościelisko.
Zakopane jest najwyżej położonym miastem w Polsce. Jest ono również stolicą powiatu tatrzańskiego. Bezpośrednio w swoich granicach mieści jeden z tatrzańskich szczytów, jakim jest Świnica. To jednak jeszcze za mało, by powiedzieć, że miasto to położone jest w Tatrach. Od gór dzieli je niewielka odległość, co jest z pewnością wielką gratką dla turystów, którzy szybko mogą się do nich dostać, ale jednocześnie i wręcz paradoksalnie Zakopane jest dla Tatr największym utrapieniem. Jako jedno z największych miast w pobliżu, a zarazem często zatłoczonym z uwagi na turystyczną naturę, przyczynia się do zanieczyszczenia powietrza ze względu na dużą emisję spalin, czy nadal stosowane przez wielu mieszkańców ogrzewanie węglowe.
Kasprowy Wierch to szczyt w Tatrach Zachodnich mierzący 1987 m n.p.m. Góra tętni życiem przez cały rok. O każdej porze można z jej szczytu podziwiać piękny krajobraz, a dodatkowo zimą otwierane są na niej liczne nartostrady. Co więcej, pomimo wysokości szczyt jest łatwy do zdobycia. Dostać się można na górę Kasprowego Wierchu kolejką linową, która czynna jest przez cały rok i na samą górę wiedzie spod Kuźnic.
Tatry owiewa wiele legend, które usłyszeć można w schroniskach, przeczytać na szlakach lub o które podpytać można samych górali. Legendy, a niekiedy i nawet prawdziwe kryminalne historie przyciągają ciekawskich w różne miejsca, jak na przykład do słynnego wodospadu Siklawa, przy którym znaleziono zwłoki zmarłej w tajemniczych okolicznościach Uli Olszowskiej.
Jak każdy park, tak i tatrzański zachwyci nas niesamowitymi krajobrazami, na które składają się w niemal 70% lasy oraz kosodrzewiny, a w pozostałych 30% skały, murawy wysokogórskie oraz wody. Same Tatry wyróżnia fałdowanie typu alpejskiego. Geologiczna historia tych gór liczy sobie ponad 400 milionów lat. W tym czasie zdążyły ukształtować się polodowcowe jeziora (do których należy Morskie Oko), turnie, ostre granie, charakterystyczne urwiste szczyty i górskie jaskinie.
Dociekliwi obserwatorzy mogą w nim dostrzec tutejszą faunę. Głównym symbolem TPN jest kozica, która znalazła nawet swoje miejsce w godle omawianego parku. Oprócz kozic, w tatrzańskich górach i lasach można spotkać również świstaki, brunatne niedźwiedzie, sokoły, pomorniki i płochacze halne. Wśród tych największych ptasich przedstawicieli przy odrobinie szczęścia można trafić na orła przedniego, a z tych najmniejszych na cietrzewia, jarząbka czy na przykład głuszca.
Morskie Oko to drugie pod względem wielkości jezioro w Tatrach. Można do niego dojść łagodnym deptakiem lub wybierając krótszą, ale zdecydowanie wymagającą większego wysiłku trasą. Alternatywną opcją transportu są również bryczki zaprzężone w konie, które mają tylu zwolenników, co przeciwników ze względu na pracę zwierząt w niekiedy bardzo ciężkich warunkach. Jezioro położone jest na wysokości 1695 m n.p.m. w dolinie Rybiego Potoku.
Wybierając Tatry na kierunek swojej podróży można liczyć na wiele atrakcji, jakie serwuje sama natura. Najczęściej wybieranymi szlakami wycieczek są te na Morskie Oko, Kasprowy Wierch czy Giewont.
Giewont jest górskim masywem położonym na wysokości 1894 m n.p.m.. Choć jego wyższy szczyt, "Wielki Giewont", jest uznawany za najwyższy szczyt w Tatrach Zachodnich, to jednak sam Giewont mylnie traktowany jest przez niektórych jako najwyższy szczyt pośród polskich gór. Mianem tych najwyższych mogą poszczycić się Rysy, położone w części Tatr Wysokich. Dlaczego więc turyści wspinają się na Giewont? – Rzecz jasna, że dla widoków, które są niesamowite z tej wysokości.
Kasprowy Wierch to szczyt, który można zdobyć samodzielnie lub jeśli nie ma się takiej możliwości lub chęci - wjechać na niego kolejką. Choć co roku turyści narzekają na rosnące ceny przejazdów, to i tak czy to w sezonie czy poza nim nie brak chętnych do skorzystania z tej wyjątkowej atrakcji. Widoki podczas przejazdu są niezapomniane.
W tym miejscu warto wspomnieć, że Zakopanemu i Tatrom w ostatnich latach wyrosła mocna konkurencja. Chodzi tu oczywiście o Karkonosze i Karpacz wraz z atrakcjami turystycznymi, które przyciągają rzesze turystów. W ostatnim sezonie to właśnie Karpacz zdetronizował Zakopane w rankingu najchętniej wybieranych miejsc wypoczynku z noclegiem.
Zobacz też: Nawiedzone miejsca w Tatrach mrożą krew w żyłach. Wampir i Yeti to tylko początek