Najwyższy budynek, najdłuższy most, największe jezioro, etc. Poznaj "rekordy" Europy

Najwyższy budynek, najdłuższy most etc. Europa ma się czym "pochwalić". Stary kontynent od wielu wieków rozwija się stanowiąc konkurencję dla innych rejonów świata. Przekonaj się, z czego słyną europejskie państwa i zaplanuj wycieczkę szlakiem najokazalszych budowli i nie tylko.

Najwyższy budynek w Europie. By go zobaczyć musisz udać się do Petersburga

Najwyższy budynek w Europie znajduje się nie gdzie indziej tylko w Rosji, która co ciekawe w większości położona jest na terenie Azji. Teoretycznie w Europie jest ona największym państwem, choć przeważająca część jej obszaru leży w Azji. W pełni leżącym na terenie Europy państwem o największej powierzchni jest Ukraina. Nie o tym jednak tu mowa. Kilka pierwszych miejsc na liście najwyższych budynków w Europie zajmują budowle zlokalizowane w Rosji. Najwyższy z nich - Łachta Centr, bo to o nim mowa - do przede wszystkim biurowy wieżowiec, na który składa się 87 kondygnacji i który mierzy w sumie 462 metry wysokości. Usytuowany jest w Petersburgu. Jego budowę rozpoczęto w marcu 2012 roku, a zakończono w październiku 2018 roku. Właściwie nie wieżowiec, a kompleks budynków został wybudowany z myślą o siedzibie dla Gazpromu. Dodatkowo mieszczą się tam również inne biura i usługi.

Jeszcze kilkanaście lat wcześniej Łachta Centr wyprzedzała wysokością wieża telewizyjna Ostankino usytuowana w Moskwie. Ostankino powstała w latach 1963-67 i do roku 1974, mierząc 540 metrów była najwyższą budowlą na świecie. Tego roku przewyższył ją maszt radiowy powstały w Konstantynowie. Wieża w roku 2000 została naruszona przez pożar.

Kolejne rekordowe wysokości należą do:

  • 374,7 m Wieża Federacji w Moskwie
  • 354 m – OKO w Moskwie
  • 338,8 m – Mercury City Tower w Moskwie
  • 310 m – Varso Tower w Warszawie

Najdłuższy most w Europie. Pokonanie go może zająć trochę czasu

Trudno jednoznacznie określić, który jest najdłuższy most w Europie. Czy liczą się mosty międzykontynentalne, czy bierze się pod uwagę długość nad wodą, czy może całkowitą. Oto więc kilka pierwszych miejsc wśród Europejskich najdłuższych mostów.

  • most Krymski liczy w sumie 19 kilometrów długości, z czego 7,5 kilometra biegnie nad wodą, a 11,5 połączone jest z drogami na Mierzei Tuzlińskiej. Most otwarto w 2018 roku, a w 2022 w wyniku konfliktu rosyjsko-ukraińskiego, jego większa część została wysadzona.
  • most nad Sundem, czyli Most Oresundsbron to niesamowita konstrukcja o długości 7845 metrów. Łączy on ze sobą stolicę Danii: Kopenhagę ze Szwedzkim Malmö. Most został otwarty w roku 2000 i zarazem ogłoszono go najdłuższym mostem na świecie łączącym dwa państwa. Składa się z mostu o wspomnianej długości 7845 metrów, sztucznej wyspy o długości 5055 metrów oraz tunelu długiego na 3510 metrów, a jego szlakiem oprócz drogi, wiodą również dwa tory kolejowe.
  • most Vasco Da Gama. Łączy on Lizbonę w Portugalii z Montijo również w Portugalii. Miasta te dzieli rzeka, a most rozpina się na długość 17 185 metrów. Konstrukcja liczy sobie już 25 lat, gdyż Vasco Da Gama został otwarty dla ruchu samochodowego w roku 1998.
Zobacz wideo Cud Podlasia wygląda jak wyspa na Pacyfiku

Najdłuższy tunel w Europie. Ponad 57-kilometrowa podziemna przeprawa kolejowa

Z mostów schodzimy pod ziemię i tym razem przedstawiamy tunel, który bezkonkurencyjnie zajmuje pierwsze miejsce nie tylko wśród najdłuższych tuneli w Europie, ale i na świecie. Jest to Tunel bazowy Świętego Gotarda, czyli Gotthard Base Tunnel. Jego trasa kolejowa przebiega pod Przełęczą Św. Gotardaw Alpach Szwajcarskich i mierzy 57 kilometrów.

Jednak istnieje jeszcze najdłuższy tunel w Europie, a także i na świecie wśród tuneli drogowych. Jest nim Tunel Laerdal i znajduje się w Norwegii. Mierzy on 2451 metrów i łączy dwie Norweskie miejscowości: Laerdal i Aurland.

Największe jezioro w Europie. Ładoga bezkonkurencyjna!

I ponownie wracamy do rekordów Rosji. Dwa największe jeziora w Europie to: Jezioro Ładoga o powierzchni 17 872 metrów kwadratowych oraz Onega - 9 720 metrów kwadratowych powierzchni. Dopiero trzecie miejsce zajmuje Jezioro Wener w Szwecji, mierzące 5 546 metrów kwadratowych.

Jezioro Ładoga, niekwestionowany zwycięzca położone jest na północnym-wschodzie od Petersburga. Wcześniej nosiło ono nazwę Newo. Jest ono naturalnym zbiornikiem lodowcowo-tektonicznym i należy do zlewiska Morza Bałtyckiego.

Najdłuższa rzeka w Europie: Wołga

Skoro jesteśmy już przy wodzie, to wśród najdłuższych rzek w Europie zdecydowaną zwyciężczynią jest Wołga. Wołga mierzy 3531 kilometrów i przepływa przez terytorium Rosji. Słynie ona również jako największa i najdłuższa rzeka na świecie, która uchodzi do jeziora. Oczywiście wszelkie źródła powiedzą nam, że Wołga uchodzi do Morza Kaspijskiego, jednak nie przeczy to wyżej wymienionemu faktowi. Morze Kaspijskie nazywane jest również jeziorem, gdyż nie ma ono połączenia z żadnymi innymi wodami. Z każdej strony otoczone jest lądem, przez co zdarzało się, że w czasie największych suszy było ono w stanie całkowicie wyschnąć.

Tuż za Wołgą wśród najdłuższych rzek klasyfikują się także:

  • Dunaj – 2888 kilometrów – Austria
  • Ural – 2534 kilometry – Rosja
  • Dniepr – 2285 – Rosja
  • Don – 1970 kilometrów - Rosja

Zobacz też: Kobiety i mężczyźni zostali oddzieleni murem. Ta plaża zaskakuje turystów zza granicy

Więcej o: