Góra Żar. Jeden szczyt, mnóstwo atrakcji

Góra Żar to malowniczy szczyt w Beskidzie Małym. Zanim rzucisz wszystko i wyjedziesz w Bieszczady, sprawdź, czy może bardziej nie spodoba Ci się właśnie to miejsce. Z pewnością się nie zawiedziesz!

Góra Żar: gdzie się znajduje i dlaczego warto się tu wybrać?

Góra Żar to Szczyt w Beskidzie Małym liczący sobie 761 m wysokości. Położona jest w pobliżu Żywca i Bielska-Białej. Słynie z wielu atrakcji i z roku na rok przyciąga coraz więcej turystów. Na jej szczycie wybudowana jest elektrownia szczytowo-pompowa. Podnóża góry łączą się od strony północnej z doliną potoku Mała Puszcza, od strony północno-wschodniej do Kiczery, czyli kolejnego beskidzkiego szczytu, od zachodniej strony stok opada do jeziora Międzybrodzkiego, a od strony południowo-wschodniej łączą się z doliną potoku Isepnica.

Międzybrodzie Żywieckie – atrakcyjne podnóże Góry Żar

Zanim zaczniecie wspinaczkę na Górę Żar, warto znaleźć dobre miejsce startu. Takim właśnie miejscem do rozpoczęcia wyprawy może być Międzybrodzie Żywieckie, czyli miejscowość leżąca nad dwoma jeziorami pochodnymi od jej nazwy, czyli Międzybrodzkim oraz Żywieckim. Do tej miejscowości zjeżdżają turyści na rodzinne biwaki czy treningi sportów wodnych. Przy plażach znajdują się place zabaw dla dzieci, wypożyczalnie sprzętu wodnego czy punkty gastronomiczne. Jeżeli nie chcecie zbyt rozleniwiać się przed wspinaczką na szczyt, można tutaj wrócić, schodząc z góry, by nieco odpocząć w wodzie lub wylegując się na plażowym leżaku.

Góra Żar: kamera, dzięki której możemy obserwować sytuację na żywo

Ciekawostką może być to, że na szczycie Góry Żar zamontowana jest obrotowa kamera prezentująca widok na stoki, Międzybrodzie i wciąż zaskakujący i zmienny o każdej porze dnia czy roku krajobraz. Kamera działa bez przerwy, a dostęp do niej może mieć każdy zupełnie za darmo i online. Kamery online często występują w miejscach bogatych w atrakcje. Służą bezpieczeństwu, ale i same są atrakcją dla osób, które chcą zapoznać się z miejscem, zanim się do niego wybiorą. 

Zobacz wideo Perły architektury, malownicze widoki i trasy rowerowe. A do tego tanio! Ta idylla leży w Polsce [TRIP WE DWOJE]

Góra Żar: kolejka na szczyt dla leniwych

Dla leniwych jest też opcja wjazdu na Górę Żar kolejką linową. Jest to właściwie kolej linowo - terenowa, która wyrusza z Międzybrodzia i dowozi pasażerów na sam szczyt Żaru. Operatorem kolejki są Polskie Koleje S.A. które sprawują pieczę nad bezpieczeństwem i obsługą pasażerów oraz pilnują, by kolejka mogła działać przez cały rok. Choć skorzystać z niej może każdy w ramach atrakcji turystycznej, to kolejka zasadniczo funkcjonuje w ramach ośrodka narciarskiego, działającego na Górze Żar.

Góra Żar: jakie atrakcje czekają na turystów

Kolejka linowa to tylko jedna z licznych atrakcji. Góra Żar, choć do najwyższych nie należy, lokalizuje w swoim obrębie wiele atrakcji. Znajduje się tutaj wspomniany stok narciarski, który, choć sztucznie naśnieżany, działa w sezonie. Kiedy pogoda nie pozwala wybrać się na narty, turyści mogą wybrać się na spływ pontonowy, a ściślej ujmując na zjeżdżalnię, która dostarcza równie dużo emocji. Są tu także szlaki turystyczne i rowerowe, a gdy pływania, chodzenia i jazdy będzie już dość, można przyjrzeć się temu wszystkiemu z góry. U podnóża Góry Żar atrakcję stanowi lotnisko, z którego każdy może spróbować wystartować i przelecieć się szybowcem. Ci, którzy wolą zabierać w podniebną podróż mniej sprzętu mają jeszcze do wyboru lot paralotnią. Dla dzieci z kolei przygotowany jest park linowy dostarczający zabawy na długie godziny.

Międzybrodzie: noclegi warto zarezerwować z wyprzedzeniem

Taka masa atrakcji nie może się skończyć na jednym dniu. Jeśli chcecie spróbować ich wszystkich, warto zaplanować wyjazd na kilka dni, a minimum na weekend. W Międzybrodziu znajdzie się ofertę noclegową, z której na pewno każdy wybierze coś odpowiedniego dla siebie. Turyści, którzy już odwiedzili to miejsce, wysoko oceniają pokoje i restaurację "U Francuza", Całoroczne Domki Daglezja Pod Górą Żar czy apartamenty "Słoneczny stok". Miejsc oczywiście jest znacznie więcej, a na miejscu do dyspozycji gości bary, bistra i restauracje. 

Warto jednak pamiętać, że Międzybrodzie oraz Góra Żar zainteresowaniem turystów cieszy się przez okrągły rok. Zanim więc spakujemy plecaki i samochód, warto sprawdzić wolne miejsca i ceny. Najlepszym rozwiązaniem jest zarezerwowanie dogodnego terminu z większym wyprzedzeniem, zanim wszystkie miejsca się wyprzedadzą. Warto także dowiedzieć się, w jakie wyposażenie i sprzęty można zaopatrzyć się na miejscu, by nie musieć brać ze sobą nadmiernego bagażu.

Zobacz też: To polskie miasto jest prawdziwą perłą architektury. Często określa się je mianem "Małego Wiednia"

Więcej o: