Zamki w Polsce - cenne elementy krajobrazu i dziedzictwa historycznego

Zamki w Polsce są jednymi z najpopularniejszych atrakcji turystycznych. Niekoniecznie musi przy tym chodzić o tak wspaniałe budowle, jak związane z narodową tradycją zamki w Warszawie i Krakowie. Które jeszcze warto poznać i odwiedzić? Oto kilka propozycji.

Zamki w Polsce jako element krajobrazu i dziedzictwa historycznego

Zamki w Polsce bywają podziwiane z różnych powodów. Wykształciła się przy tym specyficzna kategoria turystów, którzy przemierzają kraj właśnie po to, by móc zaliczyć odwiedziny kolejnych budowli tego typu. Dawniej zamki były budowlami obronnymi, centrami administracyjnymi i symbolami potęgi królów, książąt czy możnych rodów. Wiele z nich związane jest z narodową lub regionalną historią. Z większością związane są jakieś legendy, anegdoty lub ciekawe historie - łatwiejsze lub trudniejsze do zweryfikowania. Zachowane w bardzo różnym stanie polskie zamki to jednak przede wszystkim cenny element krajobrazu i dziedzictwa historycznego. Dlatego warto lepiej poznać ich dzieje, architekturę i poświęcić im czas podczas dłuższych lub krótszych wycieczek.

Zamek Czocha

Zamek Czocha znajdujący się w miejscowości Sucha w powiecie lubańskim na Dolnym Śląsku, był wielokrotnie przebudowywany, ale jego najstarsze części pochodzą z XIII w. Położony w strategicznej lokalizacji, wielokrotnie przechodził z rąk do rąk. Za jego powstaniem stali albo Piastowie śląscy, albo królowie Czech. Obecnie atrakcja jest reklamowana jako ''jedno z niewielu miejsc w Polsce, które łączy przeszłość z przyszłością''. Można tu nie tylko zwiedzać, również nocą, ale także wybrać się na romantyczną kolację lub spędzić czas na jednym z tematycznych wydarzeń.  

Zamek Czocha. Zdjęcie ilustracyjneZamek Czocha. Zdjęcie ilustracyjne pixabay

Zamek w Mosznej

Zamek w Mosznej, nazywany także pałacem, to z kolei rezydencja zlokalizowana w województwie opolskim. Chociaż próbowano stworzyć tu legendę o wcześniejszym zamku należącym do templariuszy, to najstarsza część współczesnej budowli pochodzi z II poł. XVIII w. Jego obecny bardzo efektowny wygląd zawdzięczamy zaś niemieckiej rodzinie von Tiele-Winkler, która władała tutejszymi dobrami od 1866 do 1945 r. To ona rozbudowała pałac, wcześniej częściowo zniszczony w wyniku pożaru, o skrzydła neorenesansowe i neogotyckie, które nadały mu wyjątkowego uroku. Obecnie obiekt posiada 365 pomieszczeń i 99 wież lub wieżyczek. Część z tej przestrzeni jest udostępniona dla zwiedzających. Poza tym oferowane są tu noclegi, działa kawiarnia i możliwe jest skorzystanie z oferty dla biznesu. 

Zobacz wideo Taki widok na Tatry musisz zobaczyć choć raz w życiu

Zamek w Malborku

Zamek w Malborku był wznoszony przez zakon krzyżacki od 1280 r. Budowę ukończono w XV w. Kilkukrotnie popadał w ruinę i był odbudowywany, najgorszy stan przedstawiał zaś po zniszczeniach II wojny światowej. Powierzchnia kompleksu liczy sobie 143591 m², co czyni go jednym z największych zamków na świecie. Obecnie jest to obiekt z listy światowego dziedzictwa UNESCO, który nie tylko ściśle związany jest z naszą historią, ale też stanowi prawdziwą atrakcję turystyczną. Malborska budowla to zamek rezydencjonalno-obronny, który wzniesiono w stylu gotyckim. Zespół zamkowy obejmuje Zamek Wysoki, Zamek Średni i Zamek Niski. 

Zamek w Malborku. Zdjęcie ilustracyjneZamek w Malborku. Zdjęcie ilustracyjne pixabay

Pałac w Kopicach

Pałac w Kopicach to z kolei budowla znajdująca się w województwie opolskim. Powstał w 1783 r. na miejscu dawniejszego zamku rycerskiego. Przebudował go w połowie XIX w. ród Schaffgotsch tak, aby wpisywał się w styl neogotycki z neorenesansowymi dodatkami. Nazwano go także ''pałacem na wodzie'', bo otoczony był 10 stawami i pięknymi podobno ogrodami. Pomimo tego, że budowla przetrwała nienaruszona obie wojny światowe, to podpalenie i rozkradanie mienia za czasów PRL zrobiły swoje. Obecnie trwają starania o znalezienie inwestora dla odbudowy pałacu, którego pozostałości można podziwiać na odległość. 

Zamek w Ojcowie

Zamek w Ojcowie, powstały za czasów Kazimierza Wielkiego, był jednym z filarów tzw. systemu orlich gniazd. Miał więc chronić ówczesne piastowskie państwo. Później rządy sprawowała tu m.in. królowa Bona przed swoim wyjazdem do Włoch. Budowla podupadła dopiero w XIX w., grożąc zawaleniem. Później przeprowadzano ograniczone prace zabezpieczające i renowacyjne. Obecnie zamek należy do Ojcowskiego Parku Narodowego. Najcenniejszymi pozostałościami są wieża bramna i obronna (stołp). Zamontowano tu także taras widokowy, umożliwiając częściowe zwiedzanie pozostałości średniowiecznej warowni.

Zobacz też: Jurata: nadmorski kurort, z uroków którego korzysta nawet prezydent. Co ma do zaoferowania?

Więcej o:
Copyright © Agora SA