Bieszczady - góry, urzekające magicznym klimatem. Kto raz je odwiedzi, na pewno jeszcze zechce do nich wrócić

Bieszczady to góry, które mają do zaoferowania naprawdę wiele. Odkryj ich magię i przeżyj niezapomniany urlop wśród majestatycznych szczytów. Przekonaj się, co zobaczyć podczas pobytu w Bieszczadach zimą i latem.

Bieszczady atrakcje: Bieszczadzki Park Narodowy

Gdzie udać się na wakacje? Obierz kurs na zielone Bieszczady. Atrakcje, oferowane przez dzikie góry urzekną każdego miłośnika pieszych wędrówek. Stań oko w oko z naturą i zachwyć się malowniczymi krajobrazami, których na pewno tam nie zabraknie. Około 80 proc. tego obszaru pokrywają lasy, głównie bukowe. Park stanowi dom dla zwierząt, takich jak: jelenie karpackie, żubry, dziki, łosie, sarny i wilki. Symbolem Bieszczadzkiego Parku Narodowego jest natomiast ryś, widniejący na logo tego miejsca. Wśród około 200 rysi, zamieszkujących polskie lasy, większość przedstawicieli tego gatunku występuje właśnie na terenie Bieszczadzkiego Parku Narodowego.

Bieszczady. Zdjęcie ilustracyjne
Bieszczady. Zdjęcie ilustracyjne pixabay

Jednym z miejsc, wartych zobaczenia podczas urlopu w górach, jest Bieszczadzki Park Narodowy, przyciągający turystów zarówno wiosną, jak i zimą. Jego powierzchnia wynosi 29 202 ha, a malownicze okolice zachęcają przyjezdnych do pieszych wędrówek. Bieszczadzki Park Narodowy oferuje oznakowane szlaki piesze, rowerowe oraz konne. Coś dla siebie znajdą w nim również miłośnicy odkrywania rodzimej fauny i flory – ścieżki przyrodnicze, które również czekają na przyjezdnych, umożliwiają przyjrzenie się bliżej wielu gatunkom roślin i zwierząt, a także uwiecznienia ich na fotografiach. Ciekawą atrakcją Bieszczadzkiego Parku Narodowego jest historyczna kolejka bieszczadzka.

Chatka Puchatka: Bieszczady

Byłeś już w całkowicie odnowionym schronisku Chatka Puchatka? Bieszczady umożliwią Ci odwiedzenie nowego budynku, który pełni obecnie funkcję schronu turystycznego. Przemierzając Połoninę Wetlińską zatrzymaj się na chwilę w Chatce Puchatka i zobacz, jak się zmieniła.

Kultowa, dawna Chatka Puchatka, do której tłumnie przybywali miłośnicy gór, została wzniesiona w 50. XX wieku, początkowo służąc jako obiekt wojskowy, a z czasem stała się miejscem, służącym za schron dla poszukujących wytchnienia górskich wędrowców. Budynek usytuowany był na wysokości 1228 m n.p.m., co uczyniło go najwyżej położonym bieszczadzkim schroniskiem.

Zobacz wideo Himalaizm marzeniem dla bogatych? Sprawdzamy, ile to kosztuje!

Bieszczady: Solina

Masz w planach odwiedzić Bieszczady? Solina to jedno z miejsc, które warto zobaczyć podczas pobytu w górach. Naciesz oczy malowniczymi krajobrazami, przejdź się po słynnej zaporze i przekonaj się, jak wygląda Jezioro Solińskie, określane mianem "bieszczadzkiego morza". Odwiedzając tę piękną miejscowość, będziesz mógł udać się do uzdrowiskowego kurortu Polańczyk i skorzystania z kilku ciekawych atrakcji.

Zdecyduj się na rejs po zalewie i koniecznie wybierz się betonową zaporę, ciągnącą się na 664 metry długości i imponującą 82 metrami wysokości (solińska zapora jest najwyższym obiektem tego typu w Polsce). Dość nową atrakcją, która już zyskała uznanie wśród turystów, jest również kolejka gondolowa nad Jeziorem Solińskim, umożliwiająca podziwianie okolicy z zupełnie innej perspektywy. Trasa rozpoczyna się od stacji na górze Płasza (456,60 m wysokości) i ciągnie aż do góry Jawor (561,80 m wysokości).

Najwyższy szczyt Bieszczad w Polsce

Udaj się na Tarnicę – najwyższy szczyt Bieszczad po polskiej stronie, a także całego województwa podkarpackiego. Góra, zlokalizowana na krańcach pasma połonin, wznosi się na 1346 m n.p.m. Szczyt, należący do Korony Gór Polskich, jest jednym z najatrakcyjniejszych punktów widokowych w Polskich Bieszczadach.

Bieszczady. Zdjęcie ilustracyjne
Bieszczady. Zdjęcie ilustracyjne pixabay

Na Tarnicę można się dostać wybierając szlak niebieski, prowadzący z Wołosatego. Jest to najkrótsza trasa (z drogą powrotną wynosi 9,3 km), której pokonanie zajmuje około pięciu godzin. Malownicza droga na najwyższy bieszczadzki szczyt, daje okazję do przemierzenia malowniczej trasy, wymagającej pokonywania wielu schodów. Na szczycie góry zobaczysz żelazny, 7-metrowy krzyż i zyskasz wspaniały widok na okolicę.

Bieszczady, co warto zobaczyć: ciekawe miejscowości

Zaplanuj wymarzony urlop i udaj się w dzikie, tajemnicze Bieszczady. Co warto zobaczyć podczas pobytu w tym pięknym miejscu na mapie Polski? Atrakcji na pewno nie zabraknie. Prócz wizyty w Solinie, znajdź też chwilę, by odwiedzić Ustrzyki Górne z ciekawymi ścieżkami historycznymi i przyrodniczymi. Udaj się też do wsi Cisna. Odnajdziesz tam szlaki turystyczne z malowniczymi widokami, bar Siekierezada (znany z powieści "Siekierezada albo Zima leśnych ludzi" autorstwa Edwarda Stachury), wstąpisz do Karczmy Łemkowyna i zatrzymasz się na chwilę w kościele św. Stanisława Biskupa. W tej miejscowości swój przystanek ma również Bieszczadzka Kolej Leśna.

Podczas swojej przygody w Bieszczadach, nie pomiń też wsi Lutowiska z zabytkowymi świątyniami, położonej nad potokiem Smolnik. Przekonaj się też, ile do zaoferowania ma Sanok i udaj się na chwilę do Zamku Królewskiego z XVI wieku, który obecnie pełni funkcję muzeum z wieloma cennymi zbiorami.

Bieszczady zimą – jakie atrakcje czekają na turystów

Chcesz odwiedzić Bieszczady zimą? Koniecznie wybierz się w okolice Ustrzyków Dolnych, przyciągających miłośników białego szaleństwa. Odnajdziesz tam wyciągi narciarskie — Gromadzyń i Laworta Ski, a także Skorzystasz z tras zjazdowych.

Przekonaj się też, jak wygląda przykryta białym puchem Chatka Puchatka i zachwyć się widokiem na Połoninę Wetlińską, która w czasie zimy oferuje turystom specjalnie przygotowany otyczkowany szlak.

Niezapomnianą atrakcją okaże się z pewnością przejażdżka Bieszczadzką Kolejką Leśną, oferującą w czasie zimy korzystanie z półotwartych, ogrzewanych wagonach. Podróż Bieszczadzką Ciuchcią to wspaniała przygoda dla każdego, kto chce nacieszyć oczy malowniczymi widokami górskimi, które zimą przywodzą na myśl piękną krainę z baśni.

Zobacz też: Puszcza Niepołomicka - prawdziwy raj dla rowerzystów i nie tylko [trasy rowerowe, szlaki piesze, Czarny Staw]

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.