Czym jest wieża widokowa? Powszechnie wiadomo, że z góry widać najlepiej. I chyba każdy się z tym zgodzi, poszukując podczas wycieczki możliwie najwyższego punktu dla obserwacji. W dużych miastach zwykle nie ma z tym problemu. Jeśli nie ma tu drapacza chmur, to zawsze znajdzie się choćby wieża gotyckiego kościoła. W Warszawie taką rolę od dawna pełnił choćby Pałac Kultury i Nauki. Co jednak, jeśli okolica jest piękna, ale nie ma w niej dogodnych punktów obserwacyjnych. Niekiedy jest to powodem dla podjęcia decyzji o budowie wieży widokowej, która z miejsca staje się atrakcją turystyczną. Przykłady? Można tu wymieniać budowle murowane, ale też z drewna i metalu. Niektóre z nich pełniły dawniej role latarni czy wież ratuszowych.
Z pewnością warto przyjrzeć się dwóm obiektom, które stworzono w technologii łączącej drewno ze stalą. Chodzi o powstałe stosunkowo niedawno budowle w Świeradowie-Zdroju i Krynicy.
Wieża Sky Walk jest uznana za najwyższą drewnianą wieżę widokową w Polsce. Jest to przy tym dość nowa atrakcja, bo otwarto ją w czerwcu 2021 r. Swoim widokiem, licząca 65 m wysokości konstrukcja, przypomina wielką i niezwykle krętą zjeżdżalnię, co daje bardzo ciekawy efekt.
Opisywana wieża Sky Walk stanowi część kompleksu turystycznego, którego jest najbardziej charakterystycznym punktem. Już w trakcie pierwszego weekendu działania miejsce to odwiedziło 20 tys. turystów. Do budowy obiektu wykorzystano stal i drewno modrzewiowe, co również nadało mu bardzo specyficzny wygląd. Na turystów czekają tutaj ścieżki dydaktyczne i licząca sobie ponad 100 m zjeżdżalnia.
Masz ochotę wybrać się na spacer w koronach drzew? Dzięki wieży widokowej Sky Walk będzie to możliwe. Przygotowano tutaj ponad trzy kilometry ścieżek dydaktycznych, które również posiadają niebywałe walory widokowe. Co ciekawe, można z nich podziwiać panoramę Gór Izerskich i Karkonoszy.
Sama główna atrakcja, czyli wieża Sky Walk, jest reklamowana jako ''umożliwiająca spacer w chmurach''. Czy faktycznie pozwala na aż tak wiele? Pewne jest to, że finał liczącego ok. 850 m łagodnie wijącego się podejścia jest bardzo zachęcający. Całość zwieńczona jest bowiem szklaną platformą, która pozwala na najlepsze doznania jeśli chodzi o ciekawe widoki.
Czym jeszcze przyciąga Świeradów-Zdrój? Wieża widokowa to nie wszystko. Miasto jest uzdrowiskiem znanym z tras spacerowych, rowerowych i podgórskiego klimatu. Pierwsze informacje o leczniczym działaniu tutejszych wód pochodzą z XVII w., zaś pierwszy dom zdrojowy wybudowano tu u schyłku XVIII stulecia. W uzdrowisku można też podziwiać zabytki z XVII - XIX w., zabudowę willową i skorzystać z oferty ośrodków narciarskich zimą.
Wieża widokowa w Krynicy to kolejna propozycja w tej kategorii. Również tu postawiono na unikalną konstrukcję drewnianą. W tym przypadku budulcem stała się robinia akacjowa. Obiekt powstał w 2019 r. Wieża widokowa w koronach drzew ma 49,5 m wysokości, prowadzi do niej ścieżka łagodnie wznosząca się ku górze. Liczy sobie ponad 1000 m i pozwala na podziwianie walorów krajobrazowych okolicy. Również w przypadku budowli w Krynicy-Zdroju nie zaniedbano kwestii przyrodniczych, regionalnych i edukacyjnych - można się o tym przekonać dzięki zwiedzaniu specjalnych instalacji.
Obiekt ma charakter całoroczny. Na sam szczyt można się też dostać dzięki nowoczesnej kolejce krzesełkowej. Pod wieżą można skorzystać z oferty restauracji. Najmłodsi zaś cieszą się z okazji do wypróbowania liczącej sobie 60 m zjeżdżalni.
Zobacz też: Bieszczady: atrakcje, które przyciągają turystów jesienią i zimą. Nowa Chatka Puchatka najpopularniejsza