Śnieżka - poznaj lepiej najwyższy szczyt w Karkonoszach (szlaki, wyciągi, Śnieżka zimą, kamera)

Śnieżka to góra, która przyciąga do siebie miłośników pokonywania interesujących szlaków, oferujących piękne widoki. Najwyższy szczyt (1602 m n.p.m.) Karkonoszy, Sudetów, jak również Republiki Czeskiej, można zdobyć wybierając kilka interesujących tras. Przed wyprawą w góry dowiedz się więcej na temat Śnieżki. Sprawdź, gdzie znajdziesz wyciągi na tę popularną górę, poznaj warte uwagi trasy, również te, które można wybrać zimą.

Śnieżka – kamera

Przekonaj się, jakie niezwykłe widoki oferuje Śnieżka! Kamera internetowa to świetny sposób na rozeznanie się z warunkami, panującymi na szczycie i jego okolicach. Planując wyprawę na najwyższą górę w Karkonoszach, dobrze najpierw wejść na stronę, udostępniającą obraz na żywo z miejsca, które chce się odwiedzić. Kamery internetowe udostępniają widok na Śnieżkę, a także pozwalają zobaczyć, jak wygląda obraz z samego szczytu. Co więcej, wchodząc na strony z obrazem na żywo z gór, można również szybko zdobyć informacje na temat prędkości wiatru i temperatury.

Wyciąg na Śnieżkę – gdzie się znajdują?

Kolejka na Śnieżkę to wspaniałe rozwiązanie dla rodzin z dziećmi, które chcą dostać się na najwyższy szczyt w Karkonoszach. Wyciąg na popularną górę umożliwi również nacieszenie się wyjątkowym widokiem z góry osobom, które nie mają czasu na górskie wędrówki lub na przeszkodzie do samodzielnego wejścia stanęła im niesprzyjająca pogoda.

Chcąc skrócić sobie trasę na Śnieżkę, można wybrać wyciąg Winterpol Biały Jar. Kolejka jest dostępna dla turystów w sezonie wiosennym, letnim oraz jesiennym. Czas przejazdu wynosi około 30 minut. Dojście na Śnieżkę z górnej stacji na Kopie wynosi natomiast około 40 minut. Na najwyższy szczyt Karkonoszach prowadzi stamtąd szlak czarny i czerwony.

Do samego podnóża Śnieżki można też dotrzeć ze znajdującego się w Czechach kurortu Pec pod Snežkou. Wyciąg gondolowy, który się tam znajduje, może pomóc dostać się na górę w 30 minut. Po zakończeniu jazdy wejście na szczyt zajmuje około 5 minut.

Zobacz wideo Atrakcja i tortury. Słonie cierpią dla turystów

Szlak na Śnieżkę – najłatwiejsze trasy

Przekona się, jak wspaniałe widoki oferuje Śnieżka. Trasy, które możesz wybrać udając się na szczyt, zadowolą zarówno zaawansowanych, jak i początkujących miłośników górskich wędrówek. Jeśli szukasz trasy, którą pokonasz bez najmniejszych problemów, zobacz, skąd rozpocząć swoją drogę. Pamiętaj tylko, by przed rozpoczęciem niezapomnianej przygody zapoznać się z aktualnie panującymi warunkami atmosferycznymi i nie zapomnij o zabraniu ze sobą ubrań, chroniących przed deszczem i chłodem – w końcu pogoda w górach bywa kapryśna!

Śnieżka. Zdjęcie ilustracyjneŚnieżka. Zdjęcie ilustracyjne Autorstwa Wn61 - Praca własna, CC BY-SA 3.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=4454257

Rozglądając się za najkrótszymi i najprostszymi trasami na Śnieżkę, zacznij swoją wędrówkę z Karpacza. Szlaki wiodące na najwyższy szczyt Karkonoszy zaczynają swój bieg tuż pod drewnianą świątynią Wang. Swoją górską przygodę możesz rozpocząć wybierając szlak żółty, wiodący przez Polanę, grupę granitowych skał Pielgrzymy, formację skalną Słoneczniki i Dom Śląski. Inną opcją jest szlak niebieski, prowadzący przez Polanę, a następnie, schronisko Samotnia, schronisko Strzecha Akademicka i Dom Śląski. Przyjemne podejścia na Śnieżkę odnajdziesz również po czeskiej stronie gór. Z miejscowości Pec pod Snežkou wyruszysz na szczyt szlakiem zielonym bądź żółtym.

Wejście na Śnieżkę – propozycje szlaków dla zaawansowanych

Szukasz niezapomnianych wrażeń? Wybierz bardziej wymagające wejście na Śnieżkę. Zobacz, jaką trasę wybrać, chcąc sprawdzić swoje umiejętności i udowodnić sobie, że żadna trasa nie stanowi dla Ciebie wyzwania.

Jeśli lubisz wyzwania, rozpocznij swoją wędrówkę na Śnieżkę w Karpaczu. Przy Orlinku znajdziesz początek szlaku czerwonego, prowadzącego przez Dolinę Łomniczki, Schronisko PTTK Nad Łomniczką oraz Dom Śląski. Do wyboru jest również szlak czarny. Początek tej krótkiej, jednak skomplikowanej trasy, rozpoczyna się pod Orlinkiem, a następnie wiedzie przez drogę przy Dolnej Stacji kolei linowej "Zbyszek" (w stronę Kopy). Dojście do Kopy trwa około dwóch godzin, a samo podejście okazuje się dość skomplikowane. Trudność może tu sprawiać przede wszystkim stroma droga. Docierając na górną stację kolejki, trzeba jeszcze przejść 15 minut, by dostać się do Przełęczy pod Śnieżką. Wejście na szczyt góry zajmuje natomiast około 45 minut.

Śnieżka zimą – jak się przygotować

Przekonaj się, jak wspaniałe widoki ma do zaoferowania Śnieżka. Zima to czas, w którym zdobycie najwyższego szczytu w Karkonoszach i Sudetach również jest możliwe, dlatego, jeśli masz odpowiednie doświadczenie, zdecyduj się na górską wyprawę pośród białego puchu. Malownicze krajobrazy, które zobaczysz po drodze, wynagrodzą Ci wędrówkę w trudnych warunkach i na długo zapadną w pamięć. Przed rozpoczęciem zimowej wyprawy górskiej dobrze przemyśl wybór trasy i zadbaj o to, by dokładnie zaplanować swoją drogę.

Śnieżka. Zdjęcie ilustracyjneŚnieżka. Zdjęcie ilustracyjne Autorstwa Marek N. - Praca własna, CC BY-SA 4.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=36945946

Ruszając na szczyt Śnieżki zimą, pamiętaj koniecznie o odpowiednich butach trekkingowych, a także ciepłej kurtce, wykonanej z materiału nieprzepuszczającego wody i chroniącego przed wiatrem. Przydatne okażą się ponadto kijki trekkingowe, które pomogą Ci pokonać zaspy śnieżne i oblodzony teren. Prócz ciepłej czapki, warto mieć do dyspozycji komin oraz kaptur, a także dodatkową parę rękawiczek w plecaku. Oczywiście, niezbędny będzie również prowiant i termos z ciepłym napojem.

Wyposaż się również w kieszonkowy powerbank, latarkę i latarkę czołową, a ponadto zabierz ze sobą telefon z wgranymi mapami, działającymi w trybie offline, jak i tradycyjną mapę papierową. Nie zapomnij też o zapisaniu telefonu do GOPR, by zwiększyć poczucie swojego bezpieczeństwa w górach.

Zobacz też: Puszcza Niepołomicka - prawdziwy raj dla rowerzystów i nie tylko [trasy rowerowe, szlaki piesze, Czarny Staw]

Więcej o:
Copyright © Agora SA