Spływ Dunajcem to niezapomniane wrażenia i wspomnienia. Dowiedz się jak go zorganizować?

Spływ Dunajcem to niewątpliwie jedna z największych atrakcji w Pieninach. Możliwość skorzystania z niego dostępna jest dla turystów praktycznie przez cały letni sezon turystyczny. Jak przygotować się do spływu? Co trzeba wiedzieć?

Spływ Dunajcem. To musisz wiedzieć!

Spływ Dunajcem to jedna z największych atrakcji nie tylko w Polsce, ale i w Europie. Spływy organizowane są na obszarze Przełomu Dunajca, gdzie występuje niespotykane zjawisko polegające na tym, że w pewnym swym fragmencie rzeka płynie w kierunku przeciwnym do kierunku, gdzie położone jest morze, a następnie zawraca. Są tylko dwa miejsca na świecie, gdzie występuje ta anomalia. Jednym z nich jest właśnie to. Dunajec otacza przepiękny Pieniński Park Narodowy. Okoliczności przyrody są więc absolutnie niezwykłe, a malownicze krajobrazy zachęcają do wszelakich wycieczek. Możliwe są wyprawy piesze, ale również właśnie spływy rzeką. Organizowane są one w postaci spływów kajakowych i tratwami obsługiwanymi przez flisaków.

Spływ Dunajcem. Zakopane jako miejsce rozpoczęcia przygody? Tak!

Przebywając na wyjeździe w Zakopanem, można również śmiało zaplanować tę niezwykłą przygodę, zwłaszcza jeśli przebywa się tam w okresie od kwietnia do października. Rozpoczęcie trasy z tego punktu to ok. 9-godzinna wyprawa. Trzeba więc przeznaczyć na to cały dzień i uwzględnić, że trzeba być dyspozycyjnym w godzinach rannych. Zbiórka osób chętnych, które chcą wziąć udział w wycieczce, następuje z Zakopanego, skąd przeważnie przejeżdża się do Niedzicy nad zaporę, by potem rozpocząć spływ Dunajcem. Zakopane może być miejscem, skąd zaczyna się wyprawa, ale większość organizatorów bierze też pod uwagę możliwość odebrania chętnych z innych miejsc, co wiązać się może z dodatkową opłatą.

Zobacz wideo Taki widok na Tatry musisz zobaczyć choć raz w życiu

Spływ Dunajcem: Szczawnica i Krościenko

Na pewno każdy będzie miał niezwykłe wspomnienia po takim przeżyciu jak spływ Dunajcem. Szczawnica to jedna ze stacji, która może być docelowa, podobnie jak Krościenko. Można zdecydować, w którym z tych miejsc chce się zakończyć swoją wycieczkę. Wybór jednego z nich wiąże się też z wyborem długości trasy, a więc i ilości godzin spędzonych na rzece. Trasa do pierwszej z wymienionych miejscowości jest krótsza o kilka km.

Spływ Dunajcem: czy kamera jest dobrym pomysłem?

Niewątpliwie z tego rodzaju wycieczki chce się mieć pamiątkę w postaci zdjęć i/lub filmów, Jednakże trzeba przede wszystkim uwzględnić, czym jest spływ Dunajcem. Kamera lub aparat fotograficzny musi być więc przystosowany do takich warunków. Podstawowym wymogiem będzie tutaj wodoszczelność. Poza tym niestety trzeba się liczyć też z tym, że może dojść do utraty sprzętu. Natomiast mówiąc o możliwości uwiecznienia tej przygody, warto zaznaczyć, że w Pieninach są też kamery, które umożliwiają podgląd na żywo samej przystani, jak i części niezwykłych, pienińskich widoków. Są bowiem zainstalowane kamery, z których widok dostępny jest online.

Spływ Dunajcem i trasa: jaka jest opcja wyboru?

Są w zasadzie dwie opcje na spływ Dunajcem. Trasa rozpoczynać się może z przystani Sromowiec Niżne lub Sromowiec Wyżne i docelowo można dotrzeć nią albo do Szczawnicy, albo do Krościenka. Sam spływ, jeśli wycieczka nie obejmuje innych atrakcji, trwa z reguły od ok. dwóch do trzech godzin. Przygotowując się do niego warto postawić na ubrania, w których będziemy czuć się komfortowo i które będą nas zabezpieczać przed wszędobylską wodą. Jak już wspomniano wyżej lepiej też nie zabierać ze sobą wartościowych przedmiotów, gdyż istnieje ryzyko ich utraty.

Zobacz też: Te miejsca w Pieninach mają niepowtarzalną magię. Muzea natury i ludzi

Więcej o:
Copyright © Agora SA