Najniebezpieczniejsze miejsca na świecie. Raj dla fanów ekstremalnych wrażeń czy miejsca, od których lepiej trzymać się z daleka?

Najniebezpieczniejsze miejsca na świecie to wydawałoby się miejsca, których każdy chciałby unikać. Sama nazwa przyprawia o gęsią skórkę i sprawia, że po plecach przechodzi zimny dreszcz. Lista miejsc, które uważane są za najbezpieczniejsze na świecie jest długa. Powód? Każdy rozpatruje je w innej skali.

Najniebezpieczniejsze miejsca na świecie? To, co dla jednych będzie niebezpieczne, dla innych okaże się warte odwiedzenia i doświadczenia niesamowitych przeżyć. Nie brakuje fanów ekstremalnych wrażeń, którzy uwielbiają skoki adrenaliny i dla odwiedzenia najniebezpieczniejszych miejsc na ziemi, są w stanie zaryzykować nawet własne życie. Sprawdź, które miejsca uchodzą za niebywale niebezpieczne i dlaczego. 

Niebezpieczne miejsca na świecie stworzone przez naturę

Niebezpieczne miejsca na świecie mogą być rozpatrywane w różnych kategoriach. Myśląc o najniebezpieczniejszych miejscach na ziemi, można wziąć pod uwagę, czy ich powstanie jest wynikiem ingerencji człowieka, czy są to obiekty, które stworzyła sama natura. Kręte, wiszące nad przepaścią drogi, stawanie oko w oko ze śmiertelnie niebezpiecznymi zwierzętami, stąpanie po wulkanicznych gorących źródłach. To tylko niektóre z "atrakcji", jakie człowiekowi zafundował świat. Jednym z najniebezpieczniejszych miejsc jest wyspa Ilha da Queimada Grande, zlokalizowana u wybrzeży Brazylii. Jej mieszkańcami są jadowite węże, które dla człowieka stanowią śmiertelne niebezpieczeństwo. Ich populacja jest tak duża, że wprowadzono zakaz wstępu na wyspę, w związku z czym jej granice w całości są zamknięte dla ludzi. Myśląc o niebezpiecznych miejscach na świecie, warto przenieść się także do Etiopii, gdzie znajduje się Pustynia Danakilska. Jest to jedno z najgorętszych, ale i najbardziej niebezpiecznych miejsc. Gorące źródła, pola siarki, temperatury powietrza sięgające nawet 50 stopni Celsjusza — to wszystko sprawia, że Pustynia Danakilska to miejsce, którego lepiej unikać. Kolejną pozycją, wysoko notowaną w rankingach najniebezpieczniejszych miejsc świata, jest Preikestolen — skalna półka w Norwegii. Skalna platforma mierzy 25 × 25 metrów i stanowi wierzchołek klifu o wysokości 604 metrów. Jest bardzo niebezpiecznym miejscem, gdyż pozbawione jest jakichkolwiek zabezpieczeń. I choć wydawałoby się, że  łatwo tutaj o wypadek, do tej pory oficjalnie odnotowano jedynie jedną ofiarę śmiertelną.

Zobacz wideo Himalaje to nie tylko piękne szczyty. Wspinacze wysokogórscy zostawiają za sobą góry śmieci

Najniebezpieczniejsze miejsca na ziemi wykreowane przez człowieka

Najniebezpieczniejsze miejsca na ziemi to nie tylko te stworzone przez naturę. Niektóre kraje prześcigają się w oferowaniu atrakcji mrożących krew w żyłach.

 • Via ferrata Intersport, czyli tzw. "schody do nieba" - to oferowany dla osób o mocnych nerwach sposób pokonania odległości między dwiema graniami w Alpach austriackich. Stąpanie nad przepaścią po schodkach metalowej konstrukcji to istne igranie z ogniem, ale mimo ogromnego ryzyka, chętnych nie brakuje.
 • Kolejne miejsce uważane za jedno z najniebezpieczniejszych na świecie, znajduje się w Boliwii. Mowa o Yungas Road, zwanej "drogą śmierci". Jest to właściwie ścieżka rowerowa ulokowana na stromych zboczach masywów górskich Andów. Rokrocznie ginie tam nawet 300 osób, ale i tak Yungas Road jest miejscem bardzo popularnym wśród miłośników kolarstwa górskiego.
 • Jakie jeszcze miejsce mrozi krew w żyłach i jest często wymieniane w gronie najbezpieczniejszych miejsc na ziemi? To szklany most znajdujący się w Parku Narodowym Zhangjiajie w Chinach. Konstrukcja wznosi się nad przepaścią, a jego pomysłodawcy zadbali o dodatkowy zastrzyk adrenaliny dla odwiedzających. Podczas wędrówki na szklanych blokach pojawią się bowiem pęknięcia, które sprawiają wrażenie prawdziwych. Widząc pod nogami pęknięte szkło, trudno o zachowanie spokoju i utrzymanie nerwów na wodzy. 

10 najniebezpieczniejszych miejsc na świecie: lista

Lista dziesięciu najniebezpieczniejszych miejsc na świecie prezentuje się imponująco. Każdy fan adrenaliny znajdzie tu coś dla siebie.

 • Via ferrata Intersport, Austria
 • Pustynia Danakilska, Etiopia
 • Wyspa Ilha da Queimada Grande,  Brazylia 
 • Yungas Road, Boliwia
 • Skalna półka Preikestolen, Norwegia
 • Szklany most w Parku Narodowym Zhangjiajie, Chiny
 • Boiling Lake - wrzące jezioro, Dominika
 • Góra Waszyngtona - najbardziej wietrzne miejsce na świecie, Stany Zjednoczone 
 • Jezioro Natron, Tanzania
 • Jakucja, Rosja 

Niebezpieczne miejsca na ziemi: polski akcent

Niebezpieczne miejsca na ziemi znajdują się także w naszym kraju. Weźmy pod uwagę np. ekstremalnie trudny tatrzański szlak górski Orla Perć. Jego pokonanie to nie lada wyczyn i zarezerwowane jest to tylko dla najbardziej doświadczonych turystów. Kolejnym niebezpiecznym miejscem w polskich górach, jest szlak na Giewont. Jeden z najbardziej rozpoznawalnych szczytów Tatr jest bowiem miejscem narażonym na silne wyładowania atmosferyczne w czasie burz. Kolejne na liście najniebezpieczniejszych miejsc, są tzw. "polskie Malediwy". Chodzi tutaj o zbiornik wodny znajdujący się nieopodal Turka w województwie wielkopolskim. Woda w zbiorniku ma iście lazurowy kolor, ale ze względu na jej zasadowy charakter oraz bardzo grząską linię brzegową, jest to teren zamknięty dla człowieka. Mimo zakazów nie brakuje chętnych do obejrzenia tej, można powiedzieć, egzotycznej atrakcji naszego kraju.

Zobacz też: To tajemnicze lotnisko mrozi krew w żyłach. "Prawdziwe centrum globalnego spisku"

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.