Największe miasta Niemiec. Berlin, Monachium i nie tylko. Gdzie warto się wybrać?

Największe miasta Niemiec to ośrodki, które zgodnie z literą prawa niemieckiego mają nadany status Großstadt. Oznacza to, że zamieszkuje je powyżej 100 000 osób. Ulokowane są w różnych częściach kraju, ale da się zauważyć, że najwięcej Großstadt znajduje się na zachodzie. O Niemczech można śmiało powiedzieć, że są krajem wielkich miast, bo niemal 80% społeczeństwa zamieszkuje właśnie w miastach. Jakie są największe miasta Niemiec?

Największe miasta w Niemczech. Stolica na czele rankingu 

Największe miasta Niemiec to prawdziwe metropolie, w których życie toczy się przez całą dobę. Nikt zapewne nie ma wątpliwości, że największe miasta w Niemczech to ranking, na którego czele plasuje się Berlin. Stolica naszych zachodnich sąsiadów liczy 3,8 miliona mieszkańców. Jest to nie tylko największe miasto w Niemczech, ale też najludniejsze w całej Unii Europejskiej. Berlin jest ośrodkiem prężnie rozwijającym się, można zatem przypuszczać, że liczba jego mieszkańców będzie stale rosła. Stolica Niemiec posiada bogatą ofertę kulturową i jest miejscem chętnie odwiedzanym przez turystów. Wśród najpopularniejszych zabytków Berlina znajdują się: 

  • Brama Brandenburska — jeden z najbardziej rozpoznawalnych symboli miasta
  • Mur berliński 
  • Reichstag — siedziba parlamentu
  • Czerwony ratusz — siedziba burmistrza 

Niemcy największe miasta. Hamburg i Monachium zajmują kolejne miejsca na podium

Niemcy największe miasta — kolejne na liście największych miast w Niemczech, są Hamburg i Monachium. Hamburg położony jest w północnej części Niemiec, nieopodal ujścia Łaby do Morza Północnego. W drugim największym mieście w Niemczech mieszka 1,8 mln ludzi. Jest to prężnie działający ośrodek przemysłowy oraz największy port morski naszych zachodnich sąsiadów. Trzecie miejsce w rankingu największych miast Niemiec zajmuje Monachium, z liczbą mieszkańców wynoszącą niespełna 1,5 mln. Monachium leży w sercu Bawarii. Na tle innych miast niemieckich wyróżnia się bardzo bogatą architekturą i jest miejscem chętnie odwiedzanym przez podróżników. Słynie ze znanego na całym świecie festiwalu piwa Oktoberfest. Jeżeli masz w planach podróż do trzeciego największego miasta w Niemczech, koniecznie musisz zobaczyć Ogród Angielski, czyli położony w centrum miasta park, który uważany jest za jeden z najstarszych na świecie. Kolejnymi obowiązkowymi  punktami podróży, są plac Mariacki oraz pałac Nymphenburg.

Berlin jest największym miastem Niemiec zamieszkiwanym przez blisko 4 miliony osób.
Berlin jest największym miastem Niemiec zamieszkiwanym przez blisko 4 miliony osób. zdjęcie ilustracyjne, Pexels

Najbogatsze miasta Niemiec — w jakich regionach Niemcy zarabiają najlepiej?

Najbogatsze miasta Niemiec, według statystyk, położone są w południowej części kraju. Najzasobniejszym landem jest Bawaria, której stolicą jest wspomniane wyżej Monachium. W położonych w Bawarii najbogatszych miastach Niemiec, prężnie rozwija się m.in. przemysł lotniczy i samochodowy. Warto przy okazji wspomnieć, że południowa część Niemiec wyróżnia się wysoko rozwiniętym rolnictwem. Które jeszcze obszary i miasta uchodzą za najbogatsze w Niemczech? Na pewno należy wskazać Badenię-Wirtembergię. Stolicą landu jest Stuttgart. Obszar również charakteryzuje się bardzo rozwiniętym przemysłem, głównie samochodowym, ale także elektronicznym, czy włókienniczym. Kolejnym obszarem, o którym należy wspomnieć, jest Hesja. Najbogatsze miasta Niemiec położone w granicy tego obszaru administracyjnego, to m.in. Wiesbaden, Frankfurt nad Menem czy Offenbach am Main. Gospodarka tego regionu, stojąca na bardzo wysokim poziomie, również opiera się na przemyśle.

Zobacz wideo Na desce, na nartach, na rowerze - nawet w sierpniu! Do tego raju dojedziesz z Polski samochodem [TRIP WE DWOJE]

Ludność miast niemieckich. Kosmopolityczny charakter miast

Nie jest tajemnicą, że ludność miast niemieckich jest bardzo zróżnicowana. Oprócz rdzennych mieszkańców, do kraju napływają rzesze emigrantów, głównie w celach zarobkowych. Jak przedstawia się ludność miast niemieckich? Przedstawicieli, jakich narodowości można spotkać na ulicach? Okazuje się, że stolica kraju w ponad 20% zamieszkana jest przez cudzoziemców, przy czym największymi grupami są Turcy, Polacy i Ukraińcy. Pozostając w temacie ludności miast niemieckich, przenieśmy się do Hamburga, gdzie mieszka największa w Europie społeczność afgańska. W Düsseldorf leżącym w zachodniej części Niemiec, można natomiast spotkać wielu przedstawicieli narodu japońskiego.

Największe miasta Niemiec 1939. Jakie były największe miasta Niemiec przed wojną?

Największe miasta Niemiec 1939 r. to zestawienie nieco inne niż współcześnie, a to ze względu na fakt, że granice państwa także wyglądały inaczej. W czołówce największych miast niemieckich 1939 r. znajdują się bowiem ośrodki, które obecnie nie leżą w granicach tego państwa. Weźmy pod uwagę, chociażby Wrocław, który do 1945 r. należał do Niemiec, natomiast przed wojną był miastem prężnie rozwijającym się, z liczbą mieszkańców oscylującą w granicach 620 tys. Miasto w okresie przedwojennym było wymieniane w czołówce największych miast Niemiec, obok Berlina, Monachium, Hamburga, Lipska czy Drezna. 

Zobacz też: To bajkowe miejsce leży blisko polskiej granicy. "Niemal zbyt piękne, by było prawdziwe"

Więcej o: