Dolina Pięciu Stawów Polskich - odwiedź malownicze miejsce, położone w Tatrach Wysokich

Zachwycająca Dolina Pięciu Stawów Polskich to jedno z najpiękniejszych miejsc w Tatrach. Każdy, kto postanowi je odwiedzić, będzie mógł zobaczyć imponujący wodospad tatrzański, najgłębsze jezioro w Tatrach, a także zyska okazję zajrzenia do słynnego schroniska górskiego. Jeśli szukasz pomysłu na urlop pełen przygód i lubisz aktywny wypoczynek, koniecznie obierz kurs na Tatry.

Dolina Pięciu Stawów Polskich – kto raz ją odkryje na pewno do niej powróci

Dolina Pięciu Stawów Polskich to miejsce, które warto odwiedzić niezależnie od pory roku. W najbardziej malowniczym zakątku Tatr znajduje się imponujący, około siedemdziesięciometrowy wodospad – Wielka Siklawa. Turystów przyciągają też wspaniałe jeziora polodowcowe: Wielki Staw (najgłębsze i największe jezioro tatrzańskie), Mały Staw, Przedni Staw, Zadni Staw i Czarny Staw. Uwagę zwraca tam także Wole Oko, czyli niewielki staw, zlokalizowany pomiędzy Zadnim Stawem i Czarnym Stawem. Podczas pobytu w Dolinie Pięciu Stawów Polskich nie można ponadto przegapić słynnego schroniska.

Dolina Pięciu Stawów Polskich. Zdjęcie ilustracyjneDolina Pięciu Stawów Polskich. Zdjęcie ilustracyjne istock / Jacek_Sopotnicki

Dolina Pięciu Stawów oferuje turystom wiele atrakcji i niezapomnianych widoków. W tym urokliwym, niepowtarzalnym miejscu coś dla siebie znajdą zarówno miłośnicy zdobywania nowych szlaków, jak i fani fotografii. Do tatrzańskiej doliny prowadzi wiele oznakowanych tras, a podstawowa (zielona droga od Wodogrzmotów Mickiewicza), nie powinna sprawić trudności nawet początkującym. Popularnymi trasami, prowadzącymi do słynnej doliny w Tatrach, są między innymi: niebieski szlak znad Morskiego Oka, a także szlak znad Morskiego Oka przez Kozi Wierch. 

Schronisko w Dolinie Pięciu Stawów      

Podczas urlopu w Tatrach warto odwiedzić Schronisko w Dolinie Pięciu Stawów. Podczas górskiej wędrówki dobrze zatrzymać się w miejscu, gdzie można zjeść coś smacznego lub napić się gorącego napoju. Warto wiedzieć, że znajdujące się w samym sercu Tatr schronisko, jest najwyżej położonym obiektem tego typu w Polsce (1670 m n.p.m.). Jego budowa miała miejsce w latach 1947–1953.

Zobacz wideo Aplikacje dla miłośników górskich wycieczek

Aktualnie, w tatrzańskim schronisku w Dolinie Pięciu Stawów, znajduje się wypożyczalnia sprzętu do zimowej turystyki, a także przechowywania bagażu. Każdy, kto się w nim zatrzyma, zyska szansę zjedzenia przygotowanego tam jedzenia, jednak w budynku można też spożywać własny prowiant. Do dyspozycji zostaje tam także kuchnia turystyczna, umożliwiająca przygotowanie własnych posiłków. Schronisko stanowi też miejsce, w którym prowadzone są różne kursy, jak i wycieczki przewodnickie. 

Dolina Pięciu Stawów: trasa      

Zobacz, jak piękna jest tatrzańska Dolina Pięciu Stawów. Szlak, który nie powinien sprawić większych problemów podczas odkrywania tego miejsca prowadzi z Palenicy Białczańskiej przez Dolinę Roztoki i jest jedną z najpopularniejszych tras. Czas przejścia wynosi w tym przypadku dwie godziny i dziesięć minut, natomiast długość szlaku wynosi 9,0 km. Chętnie wybierana przez turystów trasa oferuje malownicze widoki na Dolinę Roztoki, a przy tym należy do dość przyjemnych i najmniej niebezpiecznych. 

Droga rozpoczyna się od półgodzinnej wędrówki do Morskiego Oka, do którego prowadzi asfaltowa ścieżka. Początek trasy jest bardzo prosty, a następnie idzie się lekkim wzniesieniem. Dalsza trasa prowadzi przez zielony szlak do Doliny Pięciu Stawów Polskich przez Dolinę Roztoki i zaczyna się wędrówka przez las. Trzeba liczyć się jednak z koniecznością pokonania dość kamienistej ścieżki, jednak później droga staje się znacznie przyjemniejsza. Trasa prowadzi też przez szeroką polanę, którą jest Nowa Roztoka – stąd dochodzi się do Wołoszyna, a w końcu do szlaków rozchodzących się przy Rzeżuchach. Idąc czarnym szlakiem, w końcu dociera się do schroniska w Dolinie Pięciu Stawów Polskich. Z tego miejsca trasę można kontynuować, wyruszając zielonym szlakiem. Po drodze czeka między innymi Wielka Siklawa i Wielki Staw. 

Zobacz też: Las Osobowicki - sprawdź, gdzie się znajduje i jakie ciekawe trasy ma do zaoferowania

Więcej o:
Copyright © Agora SA