Most Dania-Szwecja: majstersztyk architektoniczny, który warto zobaczyć

Most Dania-Szwecja to potężna konstrukcja łącząca Kopenhagę ze szwedzkim portem Malmö. Przejazd mostem zapewnia nie tylko szybką przeprawę między państwami, ale dostarcza też niesamowitych wrażeń, ponieważ most sam w sobie jest niezwykłą budowlą. Dowiedz się, co warto o nim wiedzieć i ile trzeba wydać, aby się po nim przejechać.

Most Szwecja-Dania. Wygląd konstrukcji

Most Szwecja-Dania to konstrukcja "zawieszona" nad cieśniną Sund, która oddziela Danię od Szwecji. Na cieśninie przebiega granica państwowa, oddzielająca oba kraje. W 1995 r. rozpoczęto budowę mostu, który miał łączyć Danię ze Szwecją drogą morską, zapewniając dzięki temu szybki przejazd między oboma państwami. Most został oddany do użytku w 2000 r. jako konstrukcja składająca się właściwie z trzech elementów:

  • mostu, którego długość wynosi 7845 m — przez wody Bałtyku znajdujące się właśnie pod tą częścią przebiega granica państwowa
  • sztucznej wyspy o nazwie Peberholm o długości 4050 m — wyspa została wybudowana jako element łączący most z tunelem, znajduje się ona w całości w granicach Danii
  • tunel Drogdentunnelen — jego długość wynosi 3510 m, znajduje się w całości po stronie Danii

Wygląd mostu Dania-Szwecja z lotu ptaka robi niebywałe wrażenie. Jest to w dużej mierze spowodowane przez tunel, który w pewnym momencie "znika" w wodzie. 

Most z Danii do Szwecji: cena inwestycji

Jaki koszt pochłonęła budowa mostu z Danii do Szwecji? Cena inwestycji szacowana jest na 30,1 mld koron duńskich i 4,01 mld koron szwedzkich. Budowa mostu nad cieśniną Sund, była współfinansowana przez rządy obu państw. Według prognoz koszt inwestycji miał zwrócić się po ok. 30 latach użytkowania tj. w przybliżeniu w 2030 r. Oprócz szybkiej przeprawy między Danią a Szwecją budowa mostu przyniosła również wymierne korzyści w postaci rozwoju turystyki. Nie brakuje chętnych, którzy na własnej skórze chcą się przekonać, jakich wrażeń dostarcza przejażdżka tym niezwykłym mostem.  

Opłata za przejazd mostem Dania-Szwecja. Jaki środek transportu wybrać?

Ile wynosi opłata za przejazd mostem Dania-Szwecja? Należy zaznaczyć, że jest to most, który umożliwia przeprawę drogową oraz kolejową. W przekroju wygląda to w ten sposób, że most składa się z dwóch poziomów. Górą możliwy jest przejazd samochodami, natomiast dół wyposażony jest w szyny umożliwiające podróż pociągiem. Z pewnością każdy sposób przeprawy przez ten niezwykły most, zapewni ogrom wrażeń. Od nas tylko zależy, jaki wybierzemy środek transportu: samochód osobowy, pociąg, autobus, a może motocykl?  

Zobacz wideo W Norwegii powstaje podwodna autostrada. Koszt inwestycji to 16-krotność budżetu na polskie drogi

Most Dania-Szwecja: samochód osobowy. "Trochę drogo, ale warto"

Podróżujesz własnym środkiem transportu i chcesz przejechać przez most Dania-Szwecja? Samochód osobowy to jedna z najlepszych możliwości dla turystów, którzy w pełni chcą doświadczyć potęgi i monumentalności mostu nad Sundem. Dlaczego? Dzięki podróży samochodem osobowym "zwiedzanie" mostu nabiera niezwykłego wymiaru. Jak relacjonują podróżujący, wysokość mostu tj. 60 m nad powierzchnią wody, daje się we znaki dopiero w momencie, gdy morzem przepływają ogromne statki, które z perspektywy mostu, wydają się stosunkowo małe i odległe. Przejeżdżając samochodem osobowym przez most Dania-Szwecja, należy się jednak liczyć z dość wysokim kosztem. Wykupując bilet wstępu w dwie strony dla samochodu osobowego, należy zapłacić 980 koron duńskich, co daje niespełna 600 zł w przeliczeniu na naszą walutę. Cena dotyczy biletu zakupionego przez internet. Koszt wejściówek zakupionych na miejscu, jest odpowiednio wyższy. 

Most nad Sundem to jeden z najdłuższych mostów na starym kontynencie.Most nad Sundem to jeden z najdłuższych mostów na starym kontynencie. zdjęcie ilustracyjne, Paulina Wietrzyk-Pelka/ iStock

Ile kosztuje most z Danii do Szwecji? Poznaj ofertę za 12€!

Ile kosztuje most z Danii do Szwecji w ramach zorganizowanej wycieczki? Nadmorskie biura podróży oferują możliwość wycieczki promem ze Świnoujścia do Kopenhagi, w ramach której odbywa się także przejazd autokarowy mostem z Danii do Szwecji. Cena przejazdu przez most Dania-Szwecja mieści się w granicy 12€ i jest to dodatkowa opłata, którą muszą uiścić podróżujący. Warto zapoznać się z ofertą jednodniowych wycieczek do Kopenhagi i przy okazji poznać główne atrakcje przybrzeżne zarówno Danii, jak i Szwecji. 

Ile kosztuje przejazd mostem ze Szwecji do Danii pociągiem? 

Ile kosztuje przejazd mostem ze Szwecji do Danii pociągiem? Z Malmö do Kopenhagi pociągi kursują bardzo często, zazwyczaj co 20-30 minut. Podróż przez most Szwecja-Dania trwa ok. 45 minut, natomiast ceny uzależnione są od warunków podróży i zaczynają się od ok. 12€ za osobę dorosłą.

Most Dania-Szwecja. Cena za podróż do dwóch państw.

Jak drogi jest most Dania-Szwecja? Cena za przejazd tą niezwykłą konstrukcją nie należy do najniższych. Trzeba mieć jednak na uwadze, że dzięki niemu w ciągu jednej podróży możemy odwiedzić dwa kraje. Przejazd między nimi nie jest w tym przypadku stratą czasu, ponieważ przebiega w niezwykłych okolicznościach i dostarcza wrażeń, które z pewnością będą jedną z głównych atrakcji całej podróży. 

Zobacz też: Wrak na dnie Morza Bałtyckiego. Znaleziono w nim przyprawy sprzed 500 lat. "Bałtyk jest dziwny"

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.