Beskid Żywiecki na weekend - którędy wiedzie droga na szczyt?

Beskid Żywiecki reprezentuje dziką stronę gór, z dala od turystycznego zgiełku i zatłoczonych szlaków. Można tu zdobywać pojedyncze szczyty lub wędrować po górskich grzbietach. Jak zaplanować weekend w górach i co warto zobaczyć w Beskidzie Żywieckim? Podpowiadamy.

Weekend w górach: Beskid Żywiecki dla każdego 

Beskid Żywiecki to malownicze pasmo górskie położone na granicy polsko-słowackiej i styku trzech krain. Oferuje różnorodne szlaki, które można przemierzyć w jeden dzień lub wybrać się na dłuższą wędrówkę wzdłuż granicy. Które szczyty warto wziąć pod uwagę, planując weekend w górach w rejonie Beskidu Żywieckiego?   

Babia Góra - Królowa Beskidu 

Babia Góra to szczyt, a właściwie masyw górski, który przyciągał jak magnes wszystkich miłośników gór: od turystów po grupy przyrodnicze.

Babia Góra - Królowa BeskiduBabia Góra - Królowa Beskidu Autorstwa Adrian Tync - Praca własna, CC BY-SA 4.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=82831759

Najwyższe pozatatrzańskie wzniesienie jest bohaterem wielu legend i górskich opowieści. Jedna z nich mówi o tym, że Babia Góra to tak naprawdę kobieta zamieniona w kamień. 

Zobacz wideo Cud Podlasia wygląda jak wyspa na Pacyfiku

Babia Góra - szlaki. Którą drogę wybrać? 

Babia Góra należy do wyrozumiałych szczytów, co czyni z niej dostępną górę nawet dla osób, których kondycja pozostawia wiele do życzenia. Szlaki na Babią Górę tworzą swoistą pętlę, która pozwala na różne warianty wejścia i zejścia.

Babia Góra. Zdjęcie ilustracyjneBabia Góra. Zdjęcie ilustracyjne Autorstwa Opioła Jerzy (Poland) - Praca własna, CC BY 2.5, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=777955

Którą drogę wybrać? 

  • Pętla na Babią Górę z Przełęczy Krowiarki - ten szlak jest uznawany za najłatwiejszy, chociaż na początku trzeba się liczyć z dość ostrym podejściem, z czasem droga w górę staje się łagodna, a zmęczenie wynagradzają piękne widoki.
  • Żółty szlak, którego początek to Zawoja Czatoża uznawany jest za jeden z trudniejszych. Tuż za Skrętem Ratowników droga na Perć Akademików może zaskoczyć Czarnym Dziobem w postaci pionowej ściany. Z uwagi na zagrożenie lawinowe ten jednokierunkowy szlak jest zamykany zimą. 

Wielka Racza - jak dotrzeć na szczyt? 

Na najwyższy szczyt leżący w tzw. "Worku Raczańskim" oraz najwyższą górę słowackich Beskidów Kysuckich można się wspinać przez cały rok. Każdy, kto chce jak najszybciej dotrzeć do schroniska PTTK, które znajduje się na Wielkiej Raczy, powinien wybrać żółty szlak z Rycerki. Trasa na szczyt mierzy 4,4 km, a czas potrzebny na wejście wynosi około 2 godz. Wielka Racza to jeden z ciekawszych pomysłów na weekend w górach.

Wielka Racza. Zdjęcie ilustracyjneWielka Racza. Zdjęcie ilustracyjne Autorstwa Jerzy Opioła - Praca własna, CC BY-SA 3.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=24498948

Pilsko - którędy wiedzie droga? 

Na drugi co do wysokości po Babiej Górze, szczyt w Beskidzie Żywieckim można wybrać się zielonym szlakiem z Sopotni lub Korbielowa. Czerwony szlak prowadzi z Przełęczy Glinne lub od strony schroniska na Rysiance. Czas wejścia na Pilsko zajmuje około 3,5 godz. 

Beskid żywiecki - co zapakować do plecaka przed wędrówką?  

Warunki atmosferyczne podczas wspinaczki mogą zmienić się kilkukrotnie, jak nie dać się zaskoczyć w trakcie podejścia na wymarzony szczyt? Poniżej lista rzeczy, którą warto mieć przy sobie: 

  • Kijki trekkingowe.
  • Skarpetki trekkingowe.
  • Wygodne obuwie.
  • Kurtka przeciwdeszczowa.
  • Bielizna termoaktywna.
  • Wodoodporne etui i pokrowiec na telefon komórkowy. 
  • Dokumenty.
  • Energetyczne przekąski.
  • Nakrycie głowy. 

Zobacz też: Gdzie udać się na wakacje bez wyjeżdżania za granicę? Mazury, morze, góry i mniej oczywiste kierunki

Więcej o:
Copyright © Agora SA