Zamek Lipowiec w Babicach. Biskupia warownia i dawne więzienie dla księży

Zamek Lipowiec w Babicach to warownia biskupów krakowskich wybudowana na Jurze Krakowsko-Częstochowskiej. Zlokalizowany na wapiennym wzgórzu zamek stał się jednym z ''orlich gniazd''. Dzisiaj przyciąga turystów.

Zamek Lipowiec - lokalizacja

Zamek Lipowiec znajduje się na terenie rezerwatu przyrody o tej samej nazwie. W pobliżu leżą wsie Babice i Wygiełzów, od których także często bierze się jego nazewnictwo. Ruiny znajdują się w województwie małopolskim i powiecie chrzanowskim.

Wygiełzów - zamek i jego dzieje

Co wiemy o przeszłości zamku Wygiełzów/Babice? Pozostałe do dzisiaj ruiny są tylko namiastką dawnej świetności tego miejsca. Dzieje zamku sięgają poł. XIII w. - wówczas z polecenia biskupa krakowskiego w tym ważnym miejscu wybudowano pierwszą strażnicę z drewna. Murowana budowla powstawała stopniowo pomiędzy II poł. XIII a początkiem XIV w. Wiadome jest, że w 1294 roku biskup Jan Muskata wykorzystywał to miejsce podczas swojego buntu przeciwko Władysławowi Łokietkowi. Za Kazimierza Wielkiego twierdza strzegła granic i szlaków handlowych ważnych dla piastowskiego państwa.

 

W kolejnych wiekach Zamek Lipowiec był przebudowywany i powiększany. Położony na skale i otoczony fosą, adaptowany był do zmian w sztuce wojennej. O jego stan dbali tak słynni biskupi krakowscy, jak choćby Wojciech Jastrzębiec i pierwszy polski kardynał Zbigniew Oleśnicki, który był wówczas jedną z najważniejszych postaci w polskiej polityce. W kolejnych wiekach była to nie tylko forteca i rezydencja, ale też więzienie dla niepokornych i łamiących prawo księży. 

Kres świetności budowli przyniosło XVII stulecie - wówczas zamek spalił się i został zniszczony przez Szwedów. Trzeba też pamiętać, że nie spełniał już ówczesnych standardów przewidzianych dla magnackich i biskupich rezydencji. Odbudowę rozpoczęto tu więc dopiero w latach 30. XVIII wieku, a budowla miała stać się domem poprawy dla duchownych. W 1800 r. zamek strawił pożar. Niszczejącą twierdzę o ciekawej historii objęto opieką dopiero w poł. XX w. W kolejnych dekadach zabezpieczono mury i uczyniono to miejsce przystępnym dla zwiedzających. 

Zobacz wideo Atrakcja i tortury. Słonie cierpią dla turystów

Babice - zamek. Zwiedzanie

Zwiedzanie zamku Babice jest miejscową atrakcją. Pomimo tego, że mówimy tutaj o ruinach, to są one dobrze przygotowane pod kątem turystyki, wygody i bezpieczeństwa zwiedzających. Bez problemu wejdziemy tutaj na poszczególne kondygnacje po to choćby, by oglądać zrujnowane komnaty. Ciekawą perspektywę na okolicę daje także widok z wieży. Miłośnicy historii starych zamków znajdą tu także niewielką ekspozycję dotyczącą dziejów twierdzy. Istnieje także możliwość zwiedzania pobliskiego Nadwiślańskiego Parku Etnograficznego z wiejskimi zabudowaniami z XVIII i XIX w.

Zamek w Lipowcu - informacje praktyczne

Warto dobrze sprawdzić informacje na stronie Zamku w Lipowcu zanim wybierzemy się tu na zwiedzanie. Wszystko dlatego, że atrakcja przechodziła renowację i pozostawała nieczynna z uwagi na remont i tylko okresowo udostępniano jej część dla turystów. Remont miał zakończyć się wiosną 2023 roku. Dawniej za bilet wstępu należało zapłacić 8 zł (bilet normalny) lub 5 zł (bilet ulgowy). Istniała też możliwość skorzystania z wejściówek rodzinnych i innych ofert promocyjnych.

Zobacz też: Zamek Olsztyn - jeden z najbardziej rozpoznawalnych zamków na Szlaku Orlich Gniazd. Co warto o nim wiedzieć?

Więcej o: