Zamki w Bobolicach i Mirowie. Odbudowywane ''Orle Gniazda'' zapraszają turystów na letnie zwiedzanie

Zamki w Bobolicach i Mirowie sięgają swoją historią XIV wieku, ale wielokrotnie były później przebudowywane. Leżą przy tym na szlaku tzw. Orlich Gniazd. Dzisiaj są jedną z ciekawych atrakcji turystycznych.

Zamek Bobolice i ruiny zamku w Mirowie - położenie

Gdzie leżą Zamek Bobolice i Zamek Mirów? Położenie jest tu jedną z kluczowych kwestii. Twierdze znajduje się bowiem na Jurze Krakowsko-Częstochowskiej i usytuowane są bardzo blisko siebie. Obie wsie przynależą do powiatu myszkowskiego w województwie śląskim. 

Zamek Bobolice - historia i teraźniejszość

Co warto wiedzieć o Zamku Bobolice? Królewska warownia powstała tu z woli Kazimierza Wielkiego ok. 1350 roku. Jej celem miało być zabezpieczenie Małopolski przed czeskimi najazdami. Później zamek był przez pewien czas ostoją dla rycerzy-zbójców chcących przejąć kontrolę na intratnych szlakach. Porządek przywrócił tu dopiero Władysław Jagiełło - później rządzili tu m.in. przedstawiciele rodów Szafrańców, Rzeszowskich i Myszkowskich. W II poł. XVII w. warownia zaczęła podupadać. W kolejnych wiekach stan ten pogłębiał się - w końcu po II wojnie światowej rozebrano część murów po to, by wykorzystać gruz przy budowie drogi. Starania o zabezpieczenie i odbudowę zamku miały skuteczny finał dopiero na przełomie XX i XXI w. i związane są z rodziną Laseckich. Chociaż odbudowa została przeprowadzona przy konsultacjach archeologicznych i historycznych, to do dzisiaj rodzi bardzo zróżnicowane oceny.

 

Niewątpliwie odbudowany średniowieczny zamek jest atrakcją. Przyciąga nie tylko turystów, ale także filmowców. Kręcono tu m.in. sceny do popularnego, ale i rozmaicie ocenianego serialu ''Korona Królów''. Tyle tylko, że Zamek Bobolice odgrywał tu rolę Krakowa. 

Zobacz wideo Cud Podlasia wygląda jak wyspa na Pacyfiku

Zamek Mirów - historia

Zamek Mirów to obecnie ruiny, które w ciągu kilku lat również mają zostać zabezpieczone i oddane do użytku turystycznego. W tym przypadku historia warowni sięga XIV stulecia, później była ona jednak wielokrotnie przebudowywana dla celów mieszkalnych.

 

Za rozbudową zamku stał zwłaszcza Piotr z Bnina (zm. 1448). Później władali tutaj Myszkowscy. Złym czasem dla warowni był potop szwedzki, który przyniósł duże zniszczenia. Kolejne zaniedbania i pozyskiwanie kamienia na budulec sprawiły, że w 1934 r. runęła jedna ze ścian twierdzy.

Zamek w Mirowie i Zamek Bobolice - informacje praktyczne

Zamek w Mirowie i Zamek Bobolice to atrakcje, które można zwiedzić przy okazji jednej wyprawy. W przypadku Bobolic wstęp jest płatny, turystom zaś oferuje się dodatkowe atrakcje np. w postaci hotelu i restauracji. Nie ma tutaj także trudności z parkowaniem. Zamek w Mirowie znajduje się ok. 2 km od Bobolic - trasę można przebyć pieszo, chociaż również tutaj znajduje się bezpłatny parking. Z powodu prowadzonych prac remontowych wejście do wewnątrz jest wzbronione.

Zamki w Mirowie i Bobolicach to bez wątpienia ciekawe lokalizacje na Szlaku Orlich Gniazd. W tym przypadku mamy do czynienia z obiektami, które w bardzo dużym zakresie zostały poddane ingerencji w czasach współczesnych. Jest to podejście kontrowersyjne, ale czy właściwe? Warto przekonać się o tym samemu.

Zobacz też: Zamek Smoleń: ciekawa średniowieczna warownia do zwiedzania w letni weekend

Więcej o: