Gdzie leży Ogrodzieniec? Obecnie jest to niewielkie miasto w województwie śląskim i powiecie zawierciańskim. Położona w systemie tzw. Orlich Gniazd twierdza w Ogrodzieńcu jest częścią umocnień budowanych na Jurze Krakowsko-Częstochowskiej.
Zamek Ogrodzieniec stał się jednym z filarów systemu obronnego tworzonego przez Kazimierza Wielkiego. Chociaż leży na Szlaku Orlich Gniazd, to jednak pierwsze umocnienia powstały tu znacznie wcześniej, bo już za czasów Bolesława Krzywoustego (zm. 1138). Kazimierz Wielki pobudował tutaj warownię murowaną, którą powierzył w dzierżawę zasłużonemu dla jej fortyfikowania marszałkowi Przedborowi z Brzezia.
Jak kształtowała się dalsza historia Zamku Ogrodzieniec? Znalazł się we władaniu Włodków herbu Sulima. Świetnie wkomponowana w teren budowla była miejscem niezwykle trudnym do zdobycia. W kolejnych dziesięcioleciach stała się własnością Rzeszowskich, Chełmskich, Pileckich i Bonerów. W latach 1530-1545 Seweryn Boner podjął starania o rozbudowę gotyckiej twierdzy i przekształcił ją na renesansową rezydencję.
Zamek został w 1987 r. zdobyty przez wojska Maksymiliana Habsburga, który był wówczas pretendentem do tronu polskiego. W czasach potopu szwedzkiego budowla mocno ucierpiała ze strony wojsk szwedzkich. Częściowo odbudował ją potem Stanisław Warszycki. Dziejowa zawierucha nie omijała Zamku Ogrodzieniec także później: w 1702 r. wojska szwedzkiego króla Karola XII wznieciły tu pożar. Okazał się on być szczególnie niszczący, bo strawił połowę budowli, która właściwie nigdy nie została już odbudowana czy poddana znaczącemu remontowi. Do końca wieku XVIII stała się ruiną. Ostatni mieszkańcy wyprowadzili się w 1810 r., zaś później rozpoczęto niszczycielski proceder pozyskiwania kamienia z zamkowych murów jako budulca.
Ruiny zamku w Ogrodzieńcu zostały udostępnione do zwiedzania po ich nacjonalizacji i pracach konserwacyjnych trwających bardzo długo, bo w latach 1949-1973. Obecnie można tu oglądać niemal każdy fragment pozostałości murów twierdzy.
Prawdziwym sercem tego miejsca jest zaś dziedziniec, gdzie bardzo często odbywają się imprezy okolicznościowe i turnieje rycerskie. Duże wrażenie robi także otoczenie zamku. To zaś z uwagi na niesamowicie efektowne formy geologiczne. Należą do nich choćby skalne ostańce. Tworzą one magicznie prezentujący się labirynt nazywany często Skalnym Miastem Podzamcza. W ostatnich latach nieopodal powstały też inne atrakcje takie, jak choćby park miniatur czy park linowy.
Zamek w Ogrodzieńcu jest otwarty w codziennie pomiędzy godziną 9.00 a 20.00. Jednocześnie można tu postawić na różne opcje biletów. Podstawowa oferta wejściówki tylko na sam Zamek Ogrodzieniec to wydatek rzędu 25 zł w przypadku biletu normalnego i 18 przy ulgowym. Nie będzie tutaj także kłopotów z pozostawieniem samochodu, bo w okolicy znajduje się kilka parkingów o dobrej lokalizacji.
Zobacz też: Kaplica Czaszek w Czechach. Makabryczna atrakcja z ciekawą historią