Zabytki Krakowa. Obiekty, które każdy powinien zobaczyć na własne oczy przynajmniej raz w życiu

Zabytki Krakowa? Trudno w Polsce o drugie miasto, gdzie byłoby ich tak wiele. Stolica Małopolski nie tylko może kojarzyć się z dziejami Królestwa Polskiego, ale też wieloma pozostałościami czasów późniejszych.

Kraków - zabytki, historia i kultura...

Kraków i zabytki? Trudno o lokalizację bardziej sprzyjającą oglądaniu starszych i nowszych historycznych pozostałości. Poza tym, co specyficznie galicyjskie lub małopolskie, z ''Grodem Kraka'' związane są liczne wydarzenia istotne dla polskiej historii. Tutaj rozwijała się narodowa kultura, ale też z Krakowem związane są zasłużone zespoły muzyki popularnej - wystarczy wspomnieć choćby Maanam. Stolica Małopolski to wreszcie przez kilka wieków centrum Królestwa Polskiego, ale również miejsce funkcjonowania Uniwersytetu Jagiellońskiego czy posługi kardynała Wojtyły - późniejszego papieża Jana Pawła II. 

Zabytki Krakowa - Wawel i krakowskie kościoły

Zabytki Krakowa? Wawel zdecydowanie powinien mieć tu pierwsze miejsce. Wzgórze z zamkiem królewskim, jego zbiorami i katedrą p.w. św. Stanisława i Wacława to miejsce niezwykle cenne dla polskości jako takiej. Dodatkowo warto pamiętać, że Wawel wraz z m.in. Kazimierzem zostały wpisane 1978 r. na listę światowego dziedzictwa UNESCO, w 1994 zaś uznane za pomnik historii. 

Wawel to jedno z miejsc, gdzie podziemia skrywają grobowce m.in. królów Polski.Wawel to jedno z miejsc, gdzie podziemia skrywają grobowce m.in. królów Polski. zdjęcie ilustracyjne, Pixabay

Zamek królewski na Wawelu, oprócz architektury, to przede wszystkim zbiory muzealne. Można tu podziwiać ekspozycje stałe i czasowe. Chodzi m.in. o reprezentacyjne komnaty królewskie, prywatne apartamenty monarchy, zbrojownię, skarbiec koronny czy cenne zbiory malarstwa.

Katedra na Wawelu to jeden z najcenniejszych kościołów w Polsce. Bazylika to m.in. miejsce koronacji królów Polski i ich pochówku. Oprócz 17 królów Polski miejsce spoczynku znajdowali tu członkowie królewskich rodzin, wodzowie i słynni politycy. Warto pamiętać, że pierwsza katedra powstała tu ok. 1000 r.; obecnie mamy do czynienia z trzecim kościołem katedralnym. Wybudowany pierwotnie jako gotycki, był wielokrotnie przebudowywany. Charakterystyczne są zwłaszcza elementy renesansowe z Kaplicą Zygmuntowską na czele. 

Kraków to też oczywiście kościoły, których jest tu bardzo wiele. Do charakterystycznych należą choćby:

  • Kościół Świętych Apostołów Piotra i Pawła (barokowy, o charakterystycznej dla kościołów jezuickich fasadzie);
  • Kościół św. Andrzeja w Krakowie z XI w.;
  • Kolegiata św. Anny;
  • Bazylika Bożego Ciała w Krakowie;
  • Kościół św. Franciszka z Asyżu (z witrażami S. Wyspiańskiego).
Zobacz wideo Taki widok na Tatry musisz zobaczyć choć raz w życiu

Zabytki w Krakowie: krakowskie kopce

Zabytki w Krakowie to nie tylko zamek, kościoły czy zbiory malarstwa. Specyficznym przykładem są krakowskie kopce, których obecnie istnieje pięć. Dawniej można było też podziwiać inne kopce kurhanowe, które można znaleźć również w innych miejscowościach Małopolski. Niezwykle ciekawe są zwłaszcza kopce Kraka i Wandy, które być może zostały usypane w VII lub VIII w. n. e. Niestety nie wiemy kto był ich twórcą - istotne jest jednak to, że wpisują się w narodową kulturę i związane są z legendami powtarzanymi choćby przez Jana Długosza. 

Zabytki: Kraków i Kazimierz

Zabytki Krakowa to także Kazimierz, czyli powstałe w XIV w. miasto, dawniej oddzielone od stolicy Małopolski przez Wisłę, które ponad dwieście lat temu stało się częścią Krakowa. Jeszcze przed II wojną światową było to miejsce przenikania się kultur chrześcijańskiej i żydowskiej. Obecnie Kazimierz, przyrównywany do zielonego ogrodu, jest miejscem dla galerii, urokliwych restauracji i uliczek.

Co jest w Krakowie? Stare Miasto

Co jest w Krakowie i z czym kojarzy się stolica Małopolski? Nie sposób nie wspomnieć o Starym Mieście, czyli części Krakowa otoczonej przez Planty. Oprócz kawiarni i restauracji jest tu kilkanaście kościołów, teatry i liczne muzea. Oczywiście ta część Krakowa kojarzy się z wieżą ratuszową, ale też Barbakanem, Sukiennicami czy licznymi krakowskimi kamienicami. Nie można też przemilczeć kwestii pomników: jednym z najbardziej znanych jest upamiętnienie Adama Mickiewicza, ale słynne są też przedstawienia Tadeusza Kościuszki, Mikołaja Kopernika czy - jeśli chodzi o najnowsze - Piotra Skrzyneckiego.

Zabytki Krakowa - zdjęcia na Rynku i z Kościołem Mariackim też muszą być

Oczywiście z zabytkami Krakowa chętnie robimy sobie zdjęcia. Tutaj, oprócz Wawelu, ważne miejsce zajmuje Rynek Główny - jedna z bardziej przestronnych tego typu przestrzeni w Europie. 

Rynek Główny. Zdjęcie ilustracyjneRynek Główny. Zdjęcie ilustracyjne pixabay

Najciekawsze miejsca w Krakowie: Bronowice

Najciekawsze miejsca w Krakowie? Nie zapominajmy, że miasto jest związane z polską kulturą i literaturą. Przykładem takich powiązań niech będą Bronowice Małe, dawna podmiejska wieś, obecnie część jednej z dzielnic Krakowa. To tutaj stoi Rydlówka, czyli dwór, w którym odbyło się wesele poety Lucjana Rydla z Jadwigą Mikołajczykówną. Na imprezie mającej miejsce w 1900 r. gościł Stanisław Wyspiański i właśnie ona stała się natchnieniem dla powstania słynnego ''Wesela''. Obecnie znajduje się tu muzeum.

Najpiękniejsze miejsca w Krakowie: tereny zielone z długą historią

Najpiękniejsze miejsca w Krakowie to również tereny zielone ze słynnymi Plantami na czele. Warto pamiętać, że mając łącznie ponad 21 ha i 4 km długości, zostały założone w latach 20. XIX w. Oprócz nich można też wybrać się na spacer choćby po Parku im. Henryka Jordana, który jest tylko nieco mniejszy i młodszy od Plant.

Zobacz też: Zabytki renesansu w Polsce - ciekawe atrakcje na deszczowy dzień. Świeckie rezydencje i nie tylko

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.