Wyjazd do sanatorium na NFZ 2023. Aby odwiedzić jedno z tych uzdrowisk, trzeba spełniać pewne warunki

Wyjazd do sanatorium ma na celu podreperowanie własnego zdrowia. Leczenie uzdrowiskowe obejmuje nie tylko rehabilitację, ale również opiekę nad osobami przewlekle chorymi i szeroko pojętą profilaktykę. Jak otrzymać miejsce? NFZ jasno określił warunki.

Wyjazdy do sanatoriów cieszą się coraz większą popularnością, a w szczególności jeżeli chodzi o te finansowane przez Narodowy Fundusz Zdrowia. Jakie są zasady i wymogi dotyczące korzystania z leczenia i rehabilitacji uzdrowiskowej? Tutaj istotne jest elektroniczne skierowanie od lekarza. 

Zobacz wideo Czy to dobry moment na wizytę w sanatorium? Odpowiada minister zdrowia

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Uzdrowiska w Polsce. Te sanatoria specjalizują się w konkretnych dolegliwościach

Uzdrowiska to miejsca, które mogą pochwalić się wyjątkowymi walorami prozdrowotnymi. Ważnym elementem jest tutaj klimat oraz złoża naturalnych surowców, które później wykorzystywane są podczas różnego rodzaju zabiegów, mających na celu poprawę stanu zdrowia m.in. w przypadku:

  • urazów ortopedycznych, 
  • chorób układu nerwowego,
  • chorób układu oddechowego, 
  • chorób reumatologicznych, 
  • chorób dermatologicznych, 
  • chorób endokrynologicznych,
  • problemów kardiologicznych.

W naszym kraju takich miejscowości, które otrzymały status uzdrowiska, jest się aż 47. Tam również znajdują się uwielbiane przez Polaków sanatoria. Okazuje się jednak, że nie każde miejsce może być odpowiednie dla wszystkich. Co prawda w każdym wykorzystuje się naturalne surowce, aby poprawić stan zdrowia kuracjuszy, jednakże niektórzy mogą wymagać specjalnej opieki. Warto zatem skontaktować się w tej sprawie ze specjalistą, czyli lekarzem balneologiem, który wskaże nam odpowiednią placówkę, zajmująca się danymi dolegliwościami lub sprawdzić pełną listę miejsc wraz z kierunkami leczenia na stronie GOV. Jak sprawić, aby wyjazd był refundowany przez Narodowy Fundusz Zdrowia? Zasady są jasne. 

Wyjazd do sanatorium na NFZ. Od teraz wyłącznie skierowanie elektroniczne 

Tutaj podstawowym elementem jest skierowanie od lekarza. Takowe może wystawić zarówno lekarz rodzinny, jak i specjalista. Warto pamiętać, że od 1 lipca 2023 skierowanie na leczenie uzdrowiskowe refundowane przez NFZ wystawiane jest w formie elektroniczne, co znacznie ułatwia i nieco przyśpiesza proces związany z formalnościami. Wszelkie informacje na temat e-skierowania do sanatorium dostępne są na Internetowym Koncie Pacjenta oraz w aplikacji moje IKP. Niestety, nie każdy może je otrzymać, ponieważ do wniosku dołączane są również niezbędne wyniki badań pacjenta, jak i, w przypadku niedawnej hospitalizacji, karta informacyjna z placówki medycznej. Gdy skierowanie zostanie zarejestrowane, zatrudniony przez NFZ lekarz ma 30 dni na rozpatrzenia takowego wniosku. Jeżeli jego decyzją pacjentowi przysługuje wyjazd, to w systemie pojawi się numer skierowania i przewidywanym czas oczekiwania. Następnie zostanie wyznaczony termin i miejsce leczenia uzdrowiskowego

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.