Jakie wymiary ma bagaż podręczny? Co możesz zabrać do samolotu? Sprawdź, o czym musisz pamiętać

Specyfika działania linii lotniczych sprawia, że na pokład można ze sobą zabrać jedynie ograniczoną ilość rzeczy. Muszą one być spakowane w taki sposób, aby nie przekroczyć ustalonych limitów wagowych i wymiarowych. Jaka może być maksymalna wielkość bagażu podręcznego i o czym należy pamiętać pakując się na podróż samolotem?

Odpowiednie spakowanie bagażu podręcznego to jedna z ważniejszych rzeczy, jaka czeka osoby podróżujące samolotem. Jeśli zapomnimy o kilku ważnych kwestiach, to podczas kontroli bezpieczeństwa na lotnisku czeka nas niemiła niespodzianka. Na szczęście wskazówki te łatwo zapamiętać.

Zobacz wideo Na wakacje samochodem czy też samolotem - co się bardziej opłaca? Pytamy eksperta

Co można trzymać w bagażu podręcznym?

Przygotowując się na podróż samolotem, do bagażu podręcznego można schować sprzęt elektroniczny, odzież, leki, żywność czy płyny. Te ostatnie muszą być jednak właściwie zapakowane. Wszelkie substancje płynne (np. kosmetyki) muszą być zamknięte w pojemnikach o objętości maksymalnie 100 mililitrów. Łączna ilość płynów w bagażu podręcznym nie może być większa niż jeden litr na pasażera.

W bagażu, który zabieramy ze sobą na pokład możemy mieć schowane różne napoje, w tym alkohol, jednak z uwagi na nakładane ograniczenia, może być to nieco problematyczne. Lepszym (choć droższym) rozwiązaniem bywa zakup napoju w strefie wolnocłowej, już po odbyciu kontroli bezpieczeństwa.

Znacznie dłuższa jest lista przedmiotów, których nie wolno chować do bagażu podręcznego. Są to m.in.: broń palna i amunicja, broń biała, ostre narzędzia (nożyczki, noże, metalowe pilniki, młotki, śrubokręty, korkociągi) i inne przedmioty, które mogłyby potencjalnie zagrażać innym pasażerom. Dokładne listy przedmiotów zabronionych dostępne są na stronach internetowych wszystkich linii lotniczych.

Co na bagaż podręczny - walizka czy plecak?

Walizka jest o tyle dobrym wyborem w przypadku lotu samolotem, że jest ona w stanie pomieścić sporo rzeczy, jest wytrzymała i wygodna w transporcie. Jeśli jednak musimy przemierzać pieszo dłuższy dystans, i to po niezbyt równej nawierzchni, może się to stać problematyczne. Jest to zatem dobra opcja, jeśli planujemy szybko przedostać się z lotniska do hotelu (np. taksówką).

Plecak jako bagaż podręczny to z kolei dobra opcja dla osób, które chcą mieć szybki i łatwy dostęp do swoich rzeczy. Plecak jest wygodny i bardzo funkcjonalny, bo jeśli podczas wyjazdu zamierzamy aktywnie spędzać czas, wystarczy go wypakować i zabrać na zwiedzanie. Do tego wymiary plecaków nie przekraczają zwykle wymogów co do wymiarów bagażu podręcznego.

Wymiary bagażu podręcznego w najpopularniejszych liniach lotniczych. Ile może ważyć bagaż podręczny?

Jakie wymiary może mieć bagaż podręczny w liniach lotniczych realizujących połączenia z Polski? Ile kg z zawartością może ważyć walizka lub plecak, które chcemy zabrać na pokład? Oto wymiary:

  • Ryanair - 40 x 20 x 25 cm, do 10 kg
  • Wizz Air - 40 x 30 x 20 cm, do 10 kg
  • easyJet - 45 x 36 x 20 cm, do 15 kg
  • PLL LOT - 55 x 40 x 23 cm, do 8 kg
  • Lufthansa - 55 x 40 x 23 cm, do 8 kg
  • Turkish Airlines - 55 x 40 x 23 cm, do 8 kg
  • KLM - 55 x 35 x 25 cm, do 12 kg
  • Air France - 55 x 35 x 25 cm, do 12 kg
  • British Airways - 56 x 45 x 25 cm, do 23 kg
Więcej o:
Copyright © Agora SA