• Link został skopiowany

Zagraniczni turyści oszaleli na punkcie polskiego miasta. Okrzyknięto je "perłą" renesansu

Na mapie Polaki nie brak malowniczych miast, które przyciągają tłumy. Kiedy myślimy o takich miejscach, od razu w naszej głowie pojawia się Kraków, Wrocław, Poznań, Gdańsk czy Warszawa. Zdecydowanie mniej popularnym, choć zyskującym uznanie, jest Lublin. Dlaczego warto go odwiedzić podczas tegorocznych wakacji?
Lublin, Stare Miasto
Fot. Jakub Orzechowski / Agencja Wyborcza.pl

Lublin w 2024 roku pobił rekord liczby turystów. W ubiegłym roku miasto odwiedziło aż 1,9 mln osób. Prym wiedli oczywiście Polacy, ale nie tylko, wśród zagranicznych przyjezdnych wyróżnili się Brytyjczycy (145 tys.), Izraelczycy (81 tys.), Niemcy (61 tys.), Amerykanie (39 tys.) oraz Kanadyjczycy (17,5 tys.). 

Miniony rok pokazał, że panuje prawdziwa "moda na Lublin". Przyjezdnych przyciąga renesansowa zabudowa Starego Miasta, przestrzenie spacerowe, a także liczne wydarzenia kulturalne i sportowe. 

- przekazała Beata Stepaniuk-Kuśmierzak - Zastępczyni Prezydenta Miasta Lublin ds. Kultury, Sportu i Partycypacji - cytowana przez lublin.eu.

Zobacz wideo Czy po podwyżkach cen biletów taniej podróżuje się pociągiem, czy samochodem?

Od czego zacząć zwiedzanie Lublina? To punkty obowiązkowe do odwiedzenia

Lublin ma w sobie wiele "skarbów", które na pewno warto odkryć. Nie bez powodu nazywa się je miastem inspiracji oraz "perłą" renesansu. Na pierwsze miejsce wysuwa się aspekt historyczny. Miasto było przez wieki kluczowym punktem dla stosunków Polski i Litwy, które właśnie tam w 1569 roku zostały połączone w Rzeczpospolitą Obojga Narodów. Historię naszego kraju można też obserwować w zachwycającej architekturze Starego Miasta. Znajduje się tam ponad sto różnych zabytków, m.in. stary ratusz, Bazylika oo. Dominikanów pw. św. Stanisława Biskupa i Męczennika czy Teatr Stary. Przy Placu Katedralnym warto obejrzeć Archikatedrę Lubelską, czyli największy obiekt sakralny w mieście. Nieopodal znajduje się też Wieża Trynitarska z tarasem widokowym, z którego rozpościera się piękna panorama na cały Lublin.

Lublin - zdjęcie ilustracyjne
Lublin - zdjęcie ilustracyjneFot. Jakub Orzechowski / Agencja Wyborcza.pl

Co można ciekawego robić w Lublinie? Nie tylko architektura przyciąga turystów

Warto zaznaczyć, że Lublin nie samą historią żyje. Mówi się, że to miasto studentów, dlatego często są tam organizowane różne festiwale, m.in. Carnaval Sztukmistrzów, Lubliner Festiwal, a także inne imprezy, np. Noc Kultury, Wschód Kultury - Inne Brzmienia, Festiwal Legend Lubelskich, Jarmark Jagielloński i Europejski Festiwal Smaku. Gastronomia to kolejny punkt, któremu warto poświęcić nieco więcej uwagi. Lublin jest znany z potraw charakterystycznych dla tego regionu. Dużą popularnością cieszy się cebularz, czyli placek z kawałkami cebuli, a także forszmak lubelski - gęsty gulasz mięsny z ogórkami kiszonymi. Warto także skosztować pierogów z białym serem i kaszą gryczaną oraz piernika lubelskiego przekładanego powidłami śliwkowymi.

Zobacz też: 260 zł taniej. Te osoby wjadą na Morskie Oko z ogromną obniżką

Festiwal rękodzieła i rzemiosła artystycznego w Lublinie, 21 sierpnia 2020 r.
Festiwal rękodzieła i rzemiosła artystycznego w Lublinie, 21 sierpnia 2020 r.Fot. Jakub Orzechowski / Agencja Wyborcza.pl
Więcej o: