Ciekawe miejsca na Dolnym Śląsku, czyli wycieczka po południowo-zachodnim krańcu Polski

Ciekawe miejsca na Dolnym Śląsku od dawna przyciągają rzesze turystów. Dolny Śląsk to region, który ma bardzo dużo do zaoferowania i na pewno zadowoli wszystkich miłośników zwiedzania i aktywnego wypoczynku. Jakie perełki skrywa Dolny Śląsk? Zaplanuj z nami podróż na południowo-zachodni kraniec Polski.

Dolny Śląsk to obszar interesujący nie tylko pod względem gospodarczym, ale także historyczno-kulturowym. Okolice te mają bardzo wiele do zaoferowania pod względem turystycznym, dlatego warto wziąć je pod uwagę, planując krótki wypad.

Zobacz wideo Czy po podwyżkach cen biletów taniej podróżuje się pociągiem, czy samochodem?

Co warto zobaczyć na Dolnym Śląsku? Atrakcje w "stolicy" regionu

Co warto zobaczyć na Dolnym Śląsku? Planując wycieczkę na Dolny Śląsk, należy obowiązkowo zajrzeć do stolicy regionu — Wrocławia. Wrocław to największe miasto w południowo-zachodniej Polsce, które jest uwielbiane nie tylko przez turystów krajowych, ale także zagranicznych. Jakie ciekawe miejsca na Dolnym Śląsku, a konkretniej — we Wrocławiu — warto zobaczyć? Wrocław to miasto, które może pochwalić się jedną z najpiękniejszych Starówek w kraju. Budynkiem, który przyciąga szczególną uwagę podczas spaceru deptakiem staromiejskim, jest ratusz miejski. Ratusz miejski we Wrocławiu należy do najlepiej zachowanych ratuszy historycznych w kraju. Na jego tle turyści bardzo często robią sobie pamiątkowe zdjęcia. W piwnicach ratusza znajduje się jeden z najstarszych lokali gastronomicznych w Europie. Spacerując wrocławską starówką, można natknąć się na niewielkie rzeźby sympatycznych krasnali. Pomysł ustawiania rzeźb krasnali w różnych częściach miasta narodził się niespełna 20 lat temu. Skrzaty stały się jednym z najbardziej rozpoznawalnych symboli Wrocławia, a ich liczba wzrasta z roku na rok.

Wśród ciekawych zabytków historycznych Wrocławia, na pewno należy wymienić także Ostrów Tumski. Jest to najstarsza część miasta, w której można podziwiać zabytkowe kościoły mi.in. późnoromański kościół pw. Św. Idziego oraz katedrę pw. Jana Chrzciciela. Na liście miejsc wartych odwiedzenia we Wrocławiu znajduje się także Mostek Pokutnic w katedrze św. Marii Magdaleny. Jest to kładka znajdująca się na wysokości ponad 40 metrów, łącząca dwie wieże kościoła. Można stamtąd podziwiać przepiękny widok na panoramę miasta. Wrocławska starówka to miejsce, które można zwiedzać o każdej porze roku. W okresie zimowym funkcjonuje tam wyjątkowy jarmark bożonarodzeniowy, który przyciąga rzesze turystów. Wrocław to miasto, w którym można nie tylko pozwiedzać, ale również aktywnie spędzić czas. We Wrocławiu znajduje się jeden z najbardziej imponujących ogrodów zoologicznych w kraju. Wśród bogatej oferty zoo we Wrocławiu na pewno należy szczególnie wyróżnić Afrykarium, czyli olbrzymie oceanarium, które zostało poświęcone faunie i florze Afryki. Największą atrakcją Afrykarium jest szklany tunel, w którym można z bliska podejrzeć pływające w wodzie m.in. rekiny i płaszczki.       

Atrakcje na Dolnym Śląsku. Dolny Śląsk zamkiem stoi

Wielu turystów uważa, że najbardziej imponujące atrakcje na Dolnym Śląsku, to wyjątkowe zamki i pałace znajdujące się w tym regionie Polski. Lista tych obiektów jest naprawdę długa, ale warto wyróżnić kilka z nich. Wśród ciekawych miejsc na Dolnym Śląsku, które są szczególnie polecane wszystkim miłośnikom historii, należy wymienić:

  • Zamek Książ w Wałbrzychu — to jedna z największych perełek Dolnego Śląska. Jest trzecim co do wielkości zamkiem w Polsce, a jego budowę datuje się na końcówkę XIII w. Zamek otoczony jest przepięknym ogrodem i parkiem. Turyści chętnie robią mu zdjęcia z punktu widokowego, znajdującego się na szlaku wiodącym do zamku. Zamek jest udostępniony do zwiedzania turystom. Jedną z ciekawych opcji, zarezerwowanych tylko dla odważnych, jest nocne zwiedzanie zamku. W okolicy znajduje się Palmiarnia, będąca jednym z najstarszych tego typu obiektów w Polsce
  • Zamek Czocha w miejscowości Sucha — obronny zamek graniczny, którego budowa rozpoczęła się w 1241 r. Kolejne ciekawe miejsce na Dolnym Śląsku, które jest bardzo popularne wśród turystów. Jako ciekawostkę można wspomnieć, że na Zamku Czocha kręcone były popularne filmy i seriale, m.in. "Tajemnica twierdzy szyfrów"
  • Zamek Kliczków - to okazała rezydencja otoczona parkiem w stylu angielskim, w którym mieści się rodowe mauzoleum oraz cmentarz koni i psów myśliwskich (obecnie pozostały dwa nagrobki). Zamek Kliczków nawiązuje swoim wyglądem do zamków francuskich. W zamku mieści się obecnie Centrum Konferencyjno-Wypoczynkowe
  • Pałac w Kamieńcu Ząbkowickim — monumentalny XIX-wieczny pałac neogotycki, należący niegdyś do Marianny Orańskiej — królewny niderlandzkiej. Pałac położony jest na Grodowym Wzgórzu i ze wszystkich stron otoczony jest przez rozległy kompleks parkowo- leśny.

Zobacz też: Wszyscy jeżdżą do Wieliczki, ale ta kopalnia jest równie fascynująca

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.