Ciekawe miejsca w Małopolsce na weekendowy wypad. Co zwiedzić w Krakowie i okolicach?

Ciekawe miejsca w Małopolsce rozmieszczone są w różnych częściach regionu. Odwiedzając Małopolskę, warto zaplanować wycieczkę do Krakowa - głównego miasta i dawnej stolicy Polski. Ale Małopolska to nie tylko Kraków, ale znacznie więcej ciekawych miejsc i obiektów, które warto wybrać jako cel weekendowej podróży.

Ciekawe miejsca w Małopolsce to nie tylko muzea i zabytki, ale także ogromne przestrzenie stwarzające możliwość wypoczynku na łonie natury. W Małopolsce znajdziemy wszystko, co potrzebne do spędzenia udanego urlopu lub krótkiego weekendu.

Zobacz wideo Czy po podwyżkach cen biletów taniej podróżuje się pociągiem, czy samochodem?

Co warto zobaczyć w Małopolsce? 

Co warto zobaczyć w Małopolsce? Małopolska — tak jak każdy inny region kraju — ma swoje główne miasto, które przyciąga turystów jak magnes i jest obowiązkową pozycją na liście do odwiedzenia. W Małopolsce jest to oczywiście Kraków. Kraków to jedno z największych miast w kraju i dawna stolica Polski. Kraków jest często wybierany jako cel podróży wyjazdów zarówno zorganizowanych, jak i indywidualnych. Co warto zobaczyć w Małopolsce, a dokładniej — w Krakowie? Kraków skrywa wiele ciekawych miejsc i obiektów świadczących o bogatej historii miasta. Wśród obowiązkowych miejsc do odwiedzenia w Krakowie, na pewno należy wymienić krakowski rynek. Rynek w Krakowie przez wiele osób uważany jest za najpiękniejszy w kraju. Jest to bardzo klimatyczne miejsce, gdzie można poczuć historię i odpocząć w jednym z restauracyjnych ogródków. W każdego zakątka rynku krakowskiego widać najbardziej okazałą i rozpoznawalną budowlę w mieście - Kościół Mariacki. Fasada Kościoła Mariackiego składa się z dwóch wież — wyższej i niższej. Niesymetryczność konstrukcji tłumaczy legenda o dwóch braciach, którzy pokłócili się podczas budowy świątyni. W Kościele Mariackim można podziwiać ołtarz Wita Stwosza, uważany za arcydzieło sztuki. Krakowski rynek to także słynne Sukiennice, w których niegdyś odbywał się handel.

Będąc w Krakowie, nie sposób pominąć także wizyty na Wawelu. Wawel to królujące nad miastem wzgórze, będące świadkiem wielu ważnych wydarzeń historycznych. Znajdujący się na Wawelu Zamek Królewski to miejsce, które jest tłumnie odwiedzane przez turystów krajowych i zagranicznych. Charakterystycznym obiektem jest kaplica ze złotą kopułą (Kaplica Zygmuntowska), w której zostali pochowani ostatni Jagiellonowie. Przy okazji omawiania ciekawych miejsc w Krakowie, warto wspomnieć także o Smoczej Jamie, z którą wiąże się legenda o smoku wawelskim. Dziś Smocza Jama jest udostępniona do zwiedzania turystom, a przy wyjściu znajduje się słynna rzeźba smoka, który co jakiś czas zieje prawdziwym ogniem.     

Atrakcje w Małopolsce — Zakopane i Tatry

Odjeżdżając nieco ponad 100 km na południe od Krakowa, odnajdziemy kolejne interesujące atrakcje w Małopolsce — Zakopane i Tatry. Zakopane określane jest jako zimowa stolica Polski, ale tak naprawdę sezon turystyczny w Zakopanem trwa cały rok. Jedną z największych atrakcji Zakopanego jest ulica Krupówki, czyli reprezentacyjny trakt miasta, przy którym ustawiony jest rząd charakterystycznych zakrzywionych latarni. Krupówki tętnią życiem od rana do późnych godzin nocnych. Krupówki wypełnione są klimatycznymi knajpkami, z których dobiega góralska muzyka, a także stoiskami z regionalnymi wyrobami, w tym popularnym oscypkiem. Turyści spacerujący po Krupówkach najchętniej robią sobie zdjęcia przy pomniku górala czytającego "Tygodnik Podhalański". Z tego miejsca rozpościera się także widok na Giewont — jeden z najbardziej rozpoznawalnych szczytów Tatr. Jeżeli chcemy zobaczyć przepiękną panoramę Tatr, warto wybrać się na niewielki szczyt górujący nad miastem — Gubałówkę. Na Gubałówkę kursuje kolejka linowa, zatem dostanie się na szczyt nie będzie problemem, także dla rodzin z małymi dziećmi. Kolejną atrakcją w Zakopanem, którą uwielbiają turyści, jest wjazd koleją linową na Kasprowy Wierch. Kasprowy Wierch znajduje się na wysokości 1987 m n.p.m. Wybierając się na Kasprowy, należy pamiętać o odpowiednim ubiorze — temperatura na szczycie jest niższa niż przy dolnej stacji kolejki, a ponadto zazwyczaj jest tam odczuwalny silny wiatr. Wśród ciekawych miejsc w Małopolsce, znajdujących się na terenie Zakopanego i okolic, należy wymienić także oryginalne budynki, będące przykładami stylu zakopiańskiego, który wykształcił się na Podhalu za sprawą Stanisława Witkiewicza. Wśród najpopularniejszych przykładów budowli w stylu zakopiańskim należy wymienić:

  • kaplicę na Jaszczurówce (adres: Jaszczurówka 38)
  • willę "Koliba" (adres: ul. Kościeliska 18)
  • willę "Atma" (adres: Kasprusie 19)

Będąc w Zakopanem, warto wstąpić również na chwilę na Cmentarz Zasłużonych na Pęksowym Brzyzku (adres: ul. Krupówki 1a). Na najsłynniejszym cmentarzu na Podhalu spoczywają m.in. Kazimierz Przerwa-Tetmajer, Tytus Chałubiński, Kornel Makuszyński i Stanisław Marusarz.        

Zobacz też: Jakie są największe wsie w Małopolsce? Te miejscowości mają tylu mieszkańców, co niejedno małe miasto

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.