Bieszczady to od kilku lat hitowy kierunek nie tylko na letni wypoczynek, ale także krótkie weekendowe wypady. Nic w tym dziwnego — nigdzie tak jak w Bieszczadach nie da się "zresetować" i odpocząć, nawet w ciągu zaledwie kilku dni.
Czy warto "rzucić wszystko i jechać w Bieszczady"? Atrakcje południowo-wschodniego skrawka Polski przekonują, że warto. Atrakcje i ciekawe miejsca w Bieszczadach wyróżniają się na tle kraju swoją unikatowością, wynikającą z niezwykłej historii tego regionu Polski i jego bogactwa kulturowego. Mówiąc o ciekawych miejscach w Bieszczadach, warto wspomnieć o wsi Krywe, która została całkowicie wysiedlona wiosną 1947 r. w ramach akcji "Wisła". Główną atrakcją wsi są dziś ruiny cerkwi pw. Św. Paraskewii. Dojazd na miejsce jest utrudniony ze względu na specyficzne warunki, ale turyści odwiedzający ruiny cerkwi w Krywem zgodnie przyznają, że panuje tam niezwykła atmosfera ciszy i zadumy nad losem mieszkających tam niegdyś ludzi. Kolejnym ciekawym miejscem w Bieszczadach z tzw. "duszą" jest Łopienka. Łopienka to dawna podkarpacka miejscowość, która w latach 40. ubiegłego stulecia została całkowicie wysiedlona. Jedynym ocalałym budynkiem jest cerkiew z 1757 r. - najstarsza murowana cerkiew w Bieszczadach. W środku znajduje się rzeźba Jezusa Bieszczadzkiego, będąca symbolem powojennych losów mieszkańców tych terenów. Każdego roku w pierwszą niedzielę października w cerkwi odprawiane jest nabożeństwo odpustowe.
Warto wspomnieć także o osadzie Łupków, w której można odnaleźć bardzo klimatyczne i pełne zadumy miejsce — zabytkowy cmentarz. Symbolem cmentarza w Łupkowie jest figura Chrystusa uwięzionego w drzewie. Mówiąc o ciekawych miejscach w Bieszczadach, należy wymienić także Muzeum Budownictwa Ludowego znajdujące się w Sanoku. Jest to największy w Polsce skansen etnograficzny, w którym można podziwiać repliki dawnych zabudowań wysiedlonych terenów. Będąc w Sanoku, warto zajrzeć także do Zamku Królewskiego, w którym mieści się obecnie muzeum. W obiekcie można podziwiać największą na świecie wystawę prac Zdzisława Beksińskiego, a także niezwykłą kolekcję ikon. W zbiorach znajdują się m.in. dwie ikony pochodzące z dawnej cerkwi w Krywem. Wśród ciekawych miejsc w Bieszczadach, które skrywają mroczną historię, należy wspomnieć także o leśniczówce (a raczej jej pozostałościach) Brenzberg nieopodal miejscowości Muczne. W tym miejscu w sierpniu 1944 r. dokonano mordu na 74 Polakach.
Co warto zobaczyć w Bieszczadach? Południowo-wschodni kraniec naszego państwa to region, w którym można znaleźć wiele interesujących obiektów historycznych, ale wśród ciekawych miejsc w Bieszczadach obowiązkowo należy wymienić także Jezioro Solińskie. Jezioro Solińskie to miejsce rekreacji uwielbiane przez turystów. Jest to największy sztuczny zbiornik w Polsce, który powstał jako konsekwencją budowy zapory na Sanie. Zapora Solińska powstała w latach 60. XX w. i jest największą zaporą betonową w Polsce. Długość zapory wynosi 664 m, a wysokość - 82 m. Ciekawostką jest to, że wnętrze zapory wraz z powstałą przy niej elektrownią wodną, zostało udostępnione do zwiedzania pod okiem przewodnika. Podczas zwiedzania nie można używać aparatów i kamer.
Będąc w Solinie, warto skorzystać także z możliwości obejrzenia słynnej zapory z góry, a wszystko za sprawą kursującej tam kolejki gondolowej. Trasa widokowa mierzy 1,5 km długości, a stacja początkowa zlokalizowana jest przy głównym deptaku w Solinie tzw. bieszczadzkich Krupówkach. W znajdującej się tam multimedialnej sali można zaczerpnąć sporą dawkę wiedzy o budowie zapory, a także o samych Bieszczadach. Górna stacja kolejki znajduje się na Górze Jawor. Na szczycie znajduje się wieża widokowa o wysokości 55 m, skąd rozpościera się widok na okoliczne połoniny. Fragment tarasu widokowego został został przeszklony — jest to pierwszy w kraju skywalk. Kolejnym najchętniej wybieranym miejscem noclegowym przy Jeziorze Solińskim jest Polańczyk — słynna miejscowość uzdrowiskowa. W Parku Zdrojowym w Polańczyku znajdziemy ścieżki edukacyjne, tężnię i altany wypoczynkowe, a wszystko w otoczeniu wyjątkowego, zdrowotnego mikroklimatu. Charakterystycznym miejscem w Polańczyku jest cypel, na którym znajduje się główny deptak z ośrodkami wypoczynkowymi, knajpkami i sklepami z pamiątkami. Na końcu cypla znajduje się plaża, gdzie można wypożyczyć sprzęt wodny. Bardzo popularną formą rozrywki jest także rejs statkiem po Jeziorze Solińskim. Przy Jeziorze znajduje się wiele szlaków turystycznych, zarówno dla pieszych, jak i rowerzystów.
Zobacz też: Bieszczady w kłopocie? "Ludzie rezerwują terminy, a później z nich rezygnują"