Ciekawe miejsca na Pomorzu. Poznaj atrakcje Trójmiasta. Zobacz je wszystkie!

Ciekawe miejsca na Pomorzu, a dokładnie - popularnym Trójmieście - są chętnie odwiedzane przez turystów z całej Polski. Pomorze to region, w którym jest bardzo wiele do odkrycia. Warto zagłębić się w jego historię i poznać główne atrakcje, które zachwycają turystów odwiedzających Gdańsk, Gdynię i Sopot.

Pomorze to bez wątpienia jeden z najbardziej turystycznych regionów w Polsce. Ilość ciekawych miejsc i atrakcji jest tu tak duża, że z pewnością coś dla siebie znajdą tu zarówno osoby podróżujące solo, w parze lub z dziećmi. 

Co warto zobaczyć na Pomorzu? Śladem wyjątkowych miejsc w Gdańsku

Co warto zobaczyć na Pomorzu? Popularne Trójmiasto jest bardzo chętnie odwiedzane przez turystów. Pomorze to region, w którym można nie tylko podziwiać piękno Bałtyku, ale także zobaczyć unikatowe zabytki i poznać wyjątkowe miejsca, będące świadkami historii. Popularne Trójmiasto to kierunek, który jest często obierany na weekendowy wypad, dlatego skupimy się na tylko na głównych atrakcjach, które można obejrzeć podczas krótkiego wyjazdu. Na początek przyjrzyjmy się, jakie ciekawe miejsca na Pomorzu są zlokalizowane w Gdańsku.

Gdańsk to miasto, które może pochwalić się ciekawą historią i wieloma wyjątkowymi obiektami. Wśród nich można wymienić, chociażby jego najstarszą, zabytkową część, określaną jako Główne Miasto. Wśród najciekawszych miejsc na Pomorzu, które tam znajdziemy, należy wymienić: 

 • Trakt Królewski, czyli ul. Długa i Długi Targ — najbardziej reprezentacyjny fragment Gdańska, przy którym znajduje się wiele zabytków i charakterystycznych obiektów w mieście
 • Brama Wyżynna — główna brama wjazdowa do Gdańska z 1588 r. 
 • Złota Brama — renesansowa, reprezentacyjna brama miasta
 • Zielona Brama — została wzniesiona w latach 1564-1568 jako rezydencja dla królów Polski 
 • Fontanna Neptuna — jeden z najbardziej charakterystycznych i najczęściej fotografowanych obiektów w mieście 
 • Dwór Artusa — znajduje się tuż obok fontanny Neptuna, dawny ośrodek życia towarzyskiego i handlowego 
 • Ratusz — najbardziej okazała budowla świecka w tej części miasta, reprezentującą styl gotycko-renesansowy 
 • Bazylika Mariacka — największa w Europie ceglana świątynia gotycka. W jej wnętrzu można podziwiać m.in. XV-wieczny zegar astronomiczny 
 • Ulica Mariacka — jedna z najbardziej klimatycznych ulic w Gdańsku, zrekonstruowana po zniszczeniach wojennych 
 • Złota Kamienica — bogato zdobiona kamienica wybudowana dla burmistrza Jana Speymanna
 • Żuraw — największy w średniowiecznej Europie dźwig portowy
 • Muzeum II Wojny Światowej — nowoczesna placówka z oryginalną bryłą budynku 
 • Westerplatte — symboliczne miejsce rozpoczęcia II wojny światowej z charakterystycznym Pomnikiem Obrońców Wybrzeża
 • Europejskie Centrum Solidarności — placówka, w której można zagłębić się w historię powstania "Solidarności" i upadku komunizmu w Polsce i w Europie

Atrakcje na Pomorzu: Gdynia i Sopot 

Atrakcje na Pomorzu — co zobaczyć w Gdyni i Sopocie? Gdynia i Sopot to — obok Gdańska — kolejne najchętniej odwiedzane miejsca nad morzem, zarówno w sezonie wakacyjnym, jak i poza nim. Myśląc o Sopocie, wiele osób widzi oczami wyobraźni rozległe molo, które jest wizytówką i symbolem miasta. Molo w Sopocie liczy niespełna 513 metrów i jest najdłuższym drewnianym molo w Europie. Jest to miejsce idealne na spacer w towarzystwie szumu fal, choć należy przyznać, że w sezonie bywa tam bardzo tłoczno. Sopot to także popularna Opera Leśna — kultowe miejsce na muzycznej mapie Polski. Kolejnym popularnym miejscem w Sopocie jest Krzywy Domek, którego nietypowa konstrukcja budowlana sprawia, że jest obiektem wzbudzającym największe zainteresowanie turystów krajowych i zagranicznych. Krzywy Domek znajduje się na głównym deptaku miasta, czyli ul. Bohaterów Monte Cassino (popularny "Monciak").

Przejdźmy teraz do Gdyni. Gdynia to miasto, które jest uwielbiane z różnych powodów. Jednym z nich jest na pewno skwer Kościuszki — rozległy teren spacerowy z niepowtarzalnym nadmorskim klimatem. Skwer Kościuszki łączy się z reprezentacyjnym Molo Południowym. Turyści bardzo chętnie korzystają z możliwości obejrzenia "Daru Pomorza" - trójmiastowego żaglowca z 1909 r., w którym obecnie mieści się muzeum. Zaraz obok zacumowany jest także ORP "Błyskawica" - najstarszy na świecie niszczyciel, który brał udział w operacjach wodnych podczas II wojny światowej. Będąc na Molo Południowym w Gdyni, warto odwiedzić także Akwarium Gdyńskie MIR, czyli miejsce, w którym można podejrzeć z bliska świat wodny i wodno-lądowy. Jest to jedna z największych atrakcji na Pomorzu dla rodzin z dziećmi. Czas zwiedzania wynosi zazwyczaj 1,5 godziny. Kolejne miejsce na mapie Gdyni polecane na familijny wypad to Centrum Nauki Experyment. Jest to placówka edukacyjna, zgodna z metodą nauki poprzez zabawę. Na wizytę w placówce warto przeznaczyć nawet kilka godzin. Miłośnicy militariów będą na pewno zadowoleni z wizyty w Muzeum Marynarki Wojennej. Wśród eksponatów znajdują się m.in. polskie okręty wojenne, a także broń i sprzęt wojenny.

Zobacz też: Ziemniaczana stolica to o dziwo nie Poznań. To w tej zachodniopomorskiej wsi od 40 lat stoi... Pomnik Ziemniaka

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.