Na Suwalszczyźnie znaleziono wieczne zlodowacenia. To zjawisko typowe dla Syberii czy Alaski

Do wyjątkowego i nietypowego zdarzenia doszło w ostatnich dniach na Suwalszczyźnie. W okolicach Udrynia i Szypliszek naukowcy natknęli się na prawdziwą anomalię, która na ogół nie występuje w Polsce. To zjawisko typowe dla takich obszarów jak Syberia czy Alaska.

Świat geologii jest dla wielu osób bardzo tajemniczy i skomplikowany, lecz zgłębianie wiedzy w tym temacie może być naprawdę interesujące. Geologia to sektor nauki, gdzie niemalże każde, nawet najmniejsze odkrycie może pomóc w zrozumieniu historii powstania naszej planety i jej funkcjonowania. W ostatnim czasie właśnie na Suwalszczyźnie naukowcy znaleźli coś, co najprawdopodobniej będzie pozwalało na dokładniejsze modelowanie przyszłych zmian klimatycznych. O czym mowa? Wyjaśniamy.

Zobacz wideo Oto, jak zmieniały się lodowce na Alasce w ciągu ostatnich 50 lat

Naukowcy odkryli wyjątkowe zjawisko na Suwalszczyźnie. Jest jedynym w Europie

W ostatnich dniach media w Polsce rozpisują się o odkryciu, którego dokonali naukowcy na Suwalszczyźnie w okolicach Udrynia i Szypliszek. Okazuje się, że około 450 metrów pod ziemią znaleziono wieczną zmarzlinę, liczącą 13 tysięcy lat. Mogłoby się wydawać, że to wręcz niemożliwe, ponieważ na ogół takie zjawiska nie występują na terenie naszego kraju, a nawet w Europie. Czym jednak jest konkretnie wieczna zmarzlina i co może oznaczać jej pojawienie się w Polsce? 

Wieczna zmarzlina w Polsce. Geolodzy odkryli nietypowe zjawisko pod ziemią

Wieczna zmarzlina to nic innego jak zjawisko trwałego utrzymywania się danej części skorupy ziemskiej w temperaturze poniżej punktu zamarzania wody. Najczęściej występuje na takich obszarach jak Alaska, Kanada czy Syberia, czyli tam, gdzie wartości termometrów na ogół są stosunkowo niskie. Spotkanie się z nią w Polsce jest prawdziwą anomalią, która z pewnością zaskoczyła wielu uczonych i nie tylko. 

Naukowcy z Państwowego Instytutu Geologicznego już lata temu zauważyli, że temperatura w wykonanych przez nich odwiertach w okolicach Udrynia i Szypliszek na Suwałkach, zamiast wzrastać na niższych partiach, nagle maleje. Postanowiono więc dokładniej zająć się badaniem tego ewenementu i wywiercono dziurę na głębokości aż 450 metrów. Podczas prac okazało się, że już na 357 metrach temperatura spadła do 1,2 stopnia Celsjusza, więc naukowcy byli przekonani, że mają do czynienia z wieczną zmarzliną. Takie odkrycie bez wątpienia może pomóc badaczom w wielu kwestiach, między innymi w tych związanych ze zmianami klimatycznymi.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł.
Bądź na bieżąco! Obserwuj nas w Wiadomościach Google.

Czy słyszałeś kiedykolwiek o wiecznej zmarzlinie?
Więcej o:
Copyright © Agora SA