Tatrzański Park Narodowy to polski skarb, który warto zobaczyć. O czym warto wiedzieć?

Tatrzański Park Narodowy to niezwykłe miejsce, gdzie zobaczyć można niesamowite okazy fauny i flory oraz porywające, górskie krajobrazy. To zdecydowanie jedno z najpiękniejszych miejsc w Polsce.

Góry od zawsze mają swoich miłośników. Nie ma się czemu dziwić:  są piękne, majestatyczne i trochę przerażające, ale zdecydowanie porywają serca. Jeśli ktoś je pokocha, to na zawsze. W Polsce najchętniej odwiedzane są Tatry, które objęte są szczególną ochroną — ich obszar tworzy Tatrzański Park Narodowy.

Zobacz wideo Bożek: Sam widziałem jak ludzie w Tatrzańskim Parku Narodowym dokarmiali zwierzęta. Coś nieprawdopodobnego

Tatrzański Park Narodowy — podstawowe informacje

Tatrzański Park Narodowy został utworzony w 1955 r. Motywacją, która stanęła u progu podjęcia decyzji, by stworzyć takie miejsce, było to, że ludzie, którzy z czasem dość licznie odwiedzali Tatry, przyczyniali się też do niszczenia fauny i flory. Działo się tak dla wygody, ale i by móc realizować cele związane np. z górnictwem. To prowadziło w oczywisty sposób do wycinania lasów, a tym samym niszczenia środowiska naturalnego różnych gatunków. Poszerzano też pastwiska dla zwierząt. Nie trzeba tłumaczyć, że niestety dochodziło również do sytuacji, gdy prowadzone były niekontrolowane polowania czy połowy ryb, co przyczyniało się do zmniejszania liczebności poszczególnych gatunków. Trzeba było znaleźć sposób, by temu zapobiec. Rozwiązaniem okazał się Tatrzański Park Narodowy.

Piękna, górska, turystyczna miejscowość — Zakopane

To chyba jedno z najbardziej znanych w Polsce miast położonych w górach. Zakopane ma też to niezwykłe szczęście, że sąsiaduje z Tatrzańskim Parkiem Narodowym. Odwiedzają je zatem nie tylko osoby, które zainteresowane są samym miastem, ale też te, które planują wybrać się na szlaki górskie. Ilość osób odwiedzających jest więc ogromna.

Zakopane w sezonie jest naprawdę bardzo gęsto zaludnioną miejscowością. Jeśli ktoś lubi spokój i bardziej kameralne warunki, to powinien poszukać noclegu w innych, bardziej oddalonych, miastach. Przyznać jednak należy, że im bliżej Tatr, tym więcej turystów. Bliskość Giewontu również sprawia, że wiele osób udaje się w tym kierunku. Bez wątpienia jest to też bardzo duży ośrodek, gdzie uprawiane są sporty zimowe. Dlatego także i mroźną porą roku cieszy się ogromnym zainteresowaniem.

Miejscem niesamowicie atrakcyjnym w samym Zakopanem jest Gubałówka, która znajduje się 750-1126 m n.p.m., a którą warto zobaczyć zarówno latem jak i zimą. Wśród innych miejsc, które warto zobaczyć, gdy odwiedza się Zakopane, wymienić można np.: Morskie Oko, Drogę pod Reglami, Sarnią Skałę, Chatę Sabały, Muzeum Tatrzańskie im. dra Tytusa Chałubińskiego, Muzeum Kornela Makuszyńskiego.

Jeden z najbardziej popularnych szczytów górskich — Kasprowy Wierch

Jest to szczyt w Tatrach Zachodnich, który ma wysokość 1987 m n.p.m. Według legendy nazwa pochodzi od imienia górala Kaspra, który był właścicielem Hali Kasprowej. Na szczyt można dostać się szlakami górskimi i kolejką linową. Kasprowy Wierch znajduje się nad Doliną Cichą, Doliną Gąsienicową oraz Doliną Bystrej. Dzięki możliwości dostania się tam wagonikami jest to jeden z najczęściej odwiedzanych szczytów górskich. Jednakże widoki, które można tam zobaczyć, wynagradzają nawet takie duże nagromadzenie turystów. Natomiast jeśli ktoś chce skorzystać ze szlaków ze szczytu góry, to ma do wyboru:

  • szlak żółty ze Schroniska Murowaniec na Hali Gąsienicowej;
  • szlak żółty na Liptowski Koszar;
  • szlak zielony na Myślenickie Turnie;
  • szlak czerwony na Suchą Przełęcz;
  • szlak czerwony na Pośredni Wierch Goryczkowy.

Dla osób, które chcą na Kasprowy Wierch dotrzeć o własnych siłach, najkrótszy jest szlak z Kuźnic przez Myślenickie Turnie. Inną możliwością jest szlak przez Halę Gąsienicową lub przez Goryczkową Czubę.

Kasprowy Wierch — kolejka

Kasprowy Wierch i kolejka, która cieszy się ogromną popularnością, to jedna z dostępnych atrakcji. Jej trasa zaczyna się z Kuźnic i przebiega przez Tatrzański Park Narodowy. Należy do Polskich Kolei Linowych S.A. Już sama podróż kolejką dostarcza niezapomnianych wrażeń. Panoramiczne widoki zapierają dech w piersiach. Niestety bardzo często są też ogromne kolejki do wagoników, co może zniechęcać do skorzystania z niej.

Morskie Oko — niezwykłe miejsce w pięknym otoczeniu przyrody

Morskie Oko to częściowo kontrowersyjne miejsce przez sposób, w jaki można się tam dostać. Prawie do samego schroniska i jeziora dojechać można transportem konnym, czyli zaprzężonym w konie, powozem. Niestety bardzo często zwierzęta są tam nadmiernie eksploatowane. Takie sytuacje są niedopuszczalne i choć główna wina leży po stronie właścicieli koni, to jednak turyści nie pozostają bez winy. Skoro decydują się na wyprawę w góry, to powinni spróbować pokonać trasę o własnych siłach, zwłaszcza że nie jest trudna. Pokryta asfaltem droga sprawia, że z powodzeniem mogą nią jechać nawet wózki. Od niedawna testowane jest również rozwiązanie, jakim jest elektryczny bus, który dowozi turystów na miejsce. Być może zakończy to problem, o którym wiadomo od lat. 

Morskie Oko jest natomiast absolutnie warte zobaczenia. Samo schronisko zapewnia obsługę gastronomiczną, więc można wypocząć po trasie. Jezioro jest zjawiskowo piękne i nic dziwnego, że cieszy się zainteresowaniem. Jest największe w Tatrach. Leży na wysokości 1395 m n.p.m. w dolinie Rybiego Potoku. Morskie Oko może stanowić też świetną bazę wypadową dla kolejnych wycieczek górskich, np. na: Wodogrzmoty Mickiewicza, Dolinę Pięciu Stawów, Wrota Chałubińskiego, Szpiglasowy Wierch.

Rycerska góra — Giewont

To jeden z najbardziej popularnych w Polsce szczytów górskich. Jak głosi legenda, jeden z juhasów spacerował po górach. Dostrzegł jaskinię, która go zaintrygowała. Wszedł i szedł dalej, aż wyszedł na pewną polanę. Tam wokół paleniska siedzieli ubrani w zbroję, rycerze. Siedzieli wsparci na rękojeściach miecza. W pobliżu pasły się konie. Gdy usłyszeli juhasa, zapytali: "Czy to już czas?". "Czas na co?" - dopytywał góral. "Gdy Ojczyzna będzie zagrożona, mamy się obudzić, by jej bronić. Czy to już czas?". "Nie, jeszcze nie" - odpowiedział juhas i opuścił polanę i jaskinię, która mieściła się właśnie pod górą w kształcie śpiącego rycerza.

Giewont owiany jest więc ciekawą legendą, a do tego jest niewątpliwie pięknym szczytem położonym w Tatrach Zachodnich i ma wysokość 1895 m n.p.m. Nazywany też bywa szczytem Śpiącego Rycerza. Nie jest to też łatwy szczyt do zdobycia, o czym należy pamiętać, gdy planuje się wyprawę. Jeśli jednak chce się zaryzykować i wybrać szlak, do dyspozycji jest pięć możliwości:

  1. Z Kuźnic przez Kalatówki, Schronisko na Hali Kondratowej, Piekiełko i Kondracką Przełęcz;
  2. Z Gronika przez Dolinę Małej Łąki, Wielką Polanę Małołącką i Kondracką Przełęcz;
  3. Z Zakopanego przez Dolinę Strążyską, Grzybowiec na Przełęcz Kondracką;
  4. Z Kuźnic przez Kalatówki, Schronisko na Hali Kondratowej i Przełęcz pod Kopą Kondracką;
  5. Z Kuźnic przez Kasprowy Wierch, Goryczkowe Czuby.

Karpacz i jego atrakcje

Kolejnym pięknym, górskim miastem jest położony w Sudetach Zachodnich Karpacz. Atrakcje, które są tam dostępne, to nie tylko niesamowite widoki, ale także wiele więcej. Zadowoleni z takiej wycieczki będą zatem nie tylko ci, którzy planują uprawiać sporty górskie, zdobywać szczyty, ale też ci, którzy planują spokojny wypoczynek w górskim klimacie. Wśród miejsc wartych odwiedzenia wymienić tutaj można m.in.:

  • Dziki Wodospad;
  • Muzeum Sportu i Turystyki;
  • Kościół Wang;
  • zapora na Łomnicy;
  • Skalny Stół;
  • Schronisko Samotnia i Kocioł Małego Stawu,
  • deptak w Karpaczu;
  • Multimedialne Muzeum Karkonoszy;
  • Park Bajek;
  • Skarby Ziemi Juna.

Zobacz też: Darmowy parking przy Morskim Oku? To możliwe. Jest jednak pewien "drobny" haczyk

Więcej o: