Czy warto brać rower do Zakopanego? Zobacz, w których rejonach górskiego pasma możesz wjechać na szlak

Jeśli jesteś miłośnikiem górskich krajobrazów, a w dodatku uwielbiasz poruszać się na dwóch kółkach, podpowiemy ci gdzie w Tatrach można jeździć na rowerze. Dodatkowo odpowiemy na nurtujące wiele osób pytanie - czy po Dolina Kościeliska można jeździć rowerem?

Tatry to urokliwe miejsce na terenie Polski, do którego warto się wybrać. W tych rejonach znajduje się mnóstwo szlaków turystycznych, przemierzanych przez miłośników górskich wypraw. Przez wiele lat entuzjaści dwóch kółek wnioskowali o wyznaczenie przestrzeni także dla nich. Z czasem ich prośby zostały wysłuchane i od tego czasu w niektórych częściach Tatrzańskiego Parku Narodowego otworzono trasy rowerowe. Zobacz, którędy prowadzą.

Zobacz wideo To tu będą mieszkać olimpijczycy!

Czy w Dolinie Chochołowskiej można jeździć rowerami? W tych miejscach możesz poruszać się na dwóch kółkach

Jeśli marzył ci się przejazd rowerem po górskich ścieżkach, od pewnego czasu nic już nie stoi na przeszkodzie. W Tatrzańskim Parku Narodowym funkcjonują trasy, które prowadzą do wyjątkowych miejsc. Przedstawiamy sześć propozycji, które zdecydowanie warto rozważyć.

  1. Jeśli nie do końca jesteś pewny swoich umiejętności, ale mimo wszystko chcesz się sprawdzić na górskich szlakach, proponujemy wybrać odcinek trasy Małe Ciche - Murzasichla. Prowadzi on przez Lichajówkę i liczy 1,8 kilometrów. Jest to lekka trasa, która nie uwzględnia zbyt wielu atrakcyjnych widoków.
  2. Nie dajcie się zwieść długością następnej trasy. Z Kuźnicy do Polany Kalatówki, gdzie znajduje się schronisko, trzeba przejechać 1,4 kilometrów, ale warto zaznaczyć, że nie jest to lekki szlak. Droga jest kamienista i często bardzo stroma. Jednak kiedy dojedzie się do końca, widoki są w stanie zrekompensować cały trud. Na tym odcinku należy uważać na pieszych, którzy zawsze mają bezwzględne pierwszeństwo.
  3. Następna alternatywa to szlak prowadzący z Siwej Polany, który także kończy się w schronisku jednak tym razem na Polanie Chochołowskiej. Całość liczy 6,4 kilometrów, a jej połowa jest wylana asfaltem. Na drugiej części znajduje się sporo kamienistych terenów. Niektóre z nich wymagają zejścia z pojazdu i przemierzenia ich pieszo. Trasa należy do niesamowicie urokliwych, rozpieści nas widokiem na zachodni szczyt Tatr. Jest to jedyny płatny odcinek, za który opłata wynosi siedem złotych.
  4. Kolejna propozycja to trasa pomiędzy Brzeziną a Halą Gąsienicową gdzie znajduje się schronisko Murowaniec. Czarny szlak prowadzący przez las, jest zaliczany do najtrudniejszych ze wszystkich. Aby go pokonać, musimy przemierzyć 6,5 kilometrów w cieniu drzew, bez większej szansy na spektakularne widoki.
  5. 11-kilometrową wycieczkę możemy zorganizować na trasie Wielka Krokiew - Dolina Chochołowska. Nie zbaczając ze szlaku, kierujemy się nieustannie na zachód Drogą pod Reglami. Jest to idealny wybór na upalne dni, ponieważ w dużej mierze korony drzew otulają nas swoim cieniem. Szlak jest urokliwy i przyjemny do pokonania - nawet dzieci mogą się nim przejechać.
  6. Ostatnią proponowaną przez nas możliwością podjęcia trasy rowerowej jest niedomknięta pętla. Szlak prowadzi z Małe Ciche do Tarasówki przez Zazadnię i Zgorzelisko. Łączna wartość drogi wynosi 10,9 kilometrów i jest przeznaczona dla osób o dużych umiejętnościach, ze względu na uwarunkowania podłoża.

Zanim jednak zdecydujesz się na rowerową wyprawę w góry, poznaj zasady korzystania z tras. Oto one.

Czy w Tatrach można jeździć rowerem? Zobacz jakie warunki musisz spełnić

Choć do użytku zostały udostępnione trasy rowerowe na terenie Tatrzańskiego Parku Narodowego, niektórym miłośnikom dwóch kółek wciąż jest mało. Nieustannie pojawiają się pytania o umożliwienie przejechania jednośladem szlaku na Morskie Oko lub do schroniska położonego w Dolinie Kościeliskiej - co nie spotyka się z akceptacją. Brak pozytywnej odpowiedzi jest związany z natężonym ruchem turystycznym na tych terenach. Dlatego, aby zapewnić bezpieczeństwo zarówno rowerzystom, jak i pieszym poruszanie się na pojazdach dwukołowych jest w tych miejscach zabronione.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł.
Bądź na bieżąco! Obserwuj nas w Wiadomościach Google.

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.