Opuszczone miejsca: Śląsk skrywa wiele tajemnic. Dowiedz się, gdzie szukać tajemniczych miejsc?

Opuszczone miejsca Śląsk - gdzie ich szukać? Śląsk może pochwalić się bardzo bogatą historią, zwłaszcza w sferze przemysłowej. Jest to region, który wabi wszystkich miłośników tajemniczych i zapomnianych miejsc, które niegdyś tętniły życiem, a dziś stanowią jedynie (albo aż) niemych świadków dawnej historii.

Opuszczone miejsca Śląsk — ciekawy obszar dla miłośników historii, fotografów i wszystkich, którzy fascynują się tajemniczym klimatem opuszczonych i zapomnianych miejsc. Gdzie ich szukać? 

Zobacz wideo Majorka poza sezonem? Ależ oczywiście! [VLOG]

Opuszczone miejsca na Śląsku owiane aurą tajemnicy

Opuszczone miejsca na Śląsku — wbrew temu, co mogłoby się wydawać — cieszą się dużą popularnością i są chętnie eksplorowane przez zapalonych miłośników historii, ale także fotografów, którzy szukają interesujących obiektów na mapie. Z tematyką opuszczonych miejsc nierozerwalnie wiążę się pojęcie urbex. Urbex (ang. urban exploration) to popularna forma aktywności, która polega na eksplorowaniu opuszczonych, zapomnianych i popadających w ruinę miejsc. Śląsk to region o bogatej tradycji przemysłowej, dlatego opuszczone miejsca na Śląsku to bardzo często właśnie niemi świadkowie przemysłowego charakteru regionu. Wśród nich znajdziemy m.in. dawne zakłady przemysłowe, kopalnie czy osiedla robotnicze. Choć nieraz miejsca te wzbudzają niepokój i są owiane tajemniczą aurą, to trzeba przyznać, że oglądając je (nawet na fotografiach), jesteśmy ciekawi ich historii i losów na przestrzeni lat.

Opuszczone miejsca Śląsk — mapa ciekawych obiektów historycznych

Gdzie znajdziemy najbardziej interesujące opuszczone miejsca Śląsk? Mapa ciekawych obiektów, które czasy świetności mają już dawno za sobą, obejmuje różne zakątki regionu, ale na pewno warto wspomnieć o dwóch byłych osiedlach robotniczych, które znajdziemy w Katowicach. Mowa tutaj o osiedlu Nikiszowiec i osiedlu Giszowiec, które powstały na początku XX w. dla pracowników pobliskich kopalni. Choć dziś oba obiekty zostały odnowione i należą do grona najpopularniejszych atrakcji turystycznych, to nadal czuć w tych miejscach melancholijną atmosferę, która przypomina o dawnej świetności i tętniącym tam niegdyś życiu. 

Opuszczone budynki Śląsk — dawne kopalnie

Dawne kopalnie to kolejne charakterystyczne dla Śląska opuszczone budynki. Śląsk to zagłębie węgla kamiennego, który przez lata był wydobywany w tamtejszych kopalniach. Zmiany gospodarcze doprowadziły jednak do zamknięcia wielu z nich. Warto wymienić tu, chociażby kopalnię "Michał" w Siemianowicach Śląskich i kopalnię "Julia" w Wałbrzychu.   

Urbex Dolny Śląsk i Opolszczyzna — najciekawsze miejsca

Urbex Dolny Śląsk i Opolszczyzna — gdzie szukać najciekawszych miejsc? Miłośnicy urban exploration na pewno docenią tajemniczą aurę dawnych pałaców i zamków, które zostały opuszczone po II wojnie światowej. Wśród nich warto wymienić np. pałac w Kopicach, który należał kiedyś do rodziny Schaffgotsch. Ruiny pałacu w Kopicach wraz z najbliższym otoczeniem wyróżniają się nadzwyczajną malowniczością i bogactwem architektonicznym, który — pomimo zniszczenia — nadal robi bardzo duże wrażenie.

Opuszczone miejsca Dolny Śląsk — mapa dawnych obiektów leczniczych

Inne warte uwagi opuszczone miejsca na Dolnym Śląsku? Mapa interesujących obiektów, które niegdyś pełniły istotne funkcje, a dziś są niemal ruinami, obejmuje także byłe ośrodki i obiekty lecznicze. Warto wymienić w tym gronie dawne sanatorium "Grunwald" w Sokołowsku, które na przestrzeni lat popadło niemal w ruinę, ale obecnie znajduje się w remoncie. 

Opuszczone miejsca na Dolnym Śląsku — obiekty militarne

Interesujące opuszczone miejsca na Dolnym Śląsku to także dawne obiekty militarne, które stanowią istotną część historii tego regionu. Wymienić tutaj należy, chociażby Twierdzę Srebrna Góra, której historia sięga XVIII w. Jest to największa górska twierdza w Europie. Twierdza Srebrna Góra została opuszczona po II wojnie światowej, a dziś z uwagi na niesamowitą architekturę, cieszy się bardzo dużym zainteresowaniem badaczy i turystów

Wrocław — opuszczone miejsca w stolicy Dolnego Śląska

Jakimi miejscami zachwyca stolica Dolnego Śląska, czyli Wrocław? Opuszczone miejsca we Wrocławiu mają różnorodny charakter. Wśród nich na szczególną uwagę zasługują m.in.:

  • Fort Piechoty nr 6 - ślady XIX-wiecznych fortyfikacji 
  • Browar Mieszczański — obiekt z zabytkową XIX-wieczną architekturą, którego część została zrewitalizowana i przeznaczona na potrzeby kulturalne
  • schron przeciwlotniczy z 1942 r. na ul. Ołbińskiej 

Zobacz też: Niby Polska, a jakby w Paryżu. Turyści pokochali tajemnicze labirynty

Więcej o: