Rudawy Janowickie to pasmo górskie położone we wschodniej części Sudetów Zachodnich. Północno-zachodnia część Rudaw Janowickich nosi nazwę Gór Sokolich, zaś zachodnia to Wzgórza Karpnickie. To właśnie w tej pierwszej znajduje się jedna z najpopularniejszych atrakcji całego pasma, czyli Sokolik Duży. Co dokładnie wyróżnia ten szczyt?
Sokolik Duży wznosi się na wysokości 642 metrów nad poziomem morza. Znajduje się tu wyjątkowy punkt widokowy, którego początki sięgają 1885 roku. Jak wyjaśnia portal Górskie Wyrypy, to właśnie wtedy z inicjatywy organizacji turystycznej Riesengebirgsverein (RGV) rozpoczęto prace mające na celu udostępnienie tego miejsca odwiedzającym. W rezultacie powstała platforma widokowa, której drewniane schodki i barierki z czasem wymieniono na metalowe. W takiej formie przetrwała do dziś, ale niestety chwilowo jest niedostępna, o czym Nadleśnictwo "Śnieżka" poinformowało na swoim facebookowym profilu. Przyczyną tego jest pogarszający się stan techniczny platformy na Sokoliku Dużym oraz prowadzących do niej schodów. Atrakcja pozostanie zamknięta do czasu przeprowadzenia prac budowlanych.
Zdajemy sobie sprawę jak dużą atrakcję stanowiło wyjście na Sokolik, jednak najważniejsze jest bezpieczeństwo. Prosimy o zachowanie ostrożności oraz wyrozumiałość dla naszej decyzji
- czytamy w opublikowanym poście. Mimo to, jeśli planowaliśmy odwiedzenie Rudaw Janowickich w najbliższym czasie, warto nie odwoływać podróży. Na miejscu czekają na nas bowiem też inne atrakcje.
Znaczna część Rudaw Janowickich wchodzi w skład Rudawskiego Parku Krajobrazowego, więc miejsce to z pewnością zachwyci wszystkich miłośników przyrody. Ambitniejsi wędrowcy mogą połączyć podziwianie okolicznych krajobrazów ze zdobyciem odznaki turystycznej Korona Rudaw Janowickich. W tym celu należy zdobyć 10 szczytów tego pasma górskiego: Skalnik, Dzicza Góra, Wołek, Wielka Kopa, Rudnik, Wilkowyja, Świnia Góra, Lwia Góra, Krzyżna Góra i Sokolik Duży. Niedaleko miejscowości Wieściszowice znajdziemy natomiast kolorowe jeziorka powstałe w wyniku eksploatacji pirytu. Ciekawą atrakcję turystyczną stanowią również ruiny zamków średniowiecznych, do których zaliczamy Zamek Bolczów.
Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł.
Bądź na bieżąco! Obserwuj nas w Wiadomościach Google.