Nowa Ruda to stare miasteczko, w którym już do XVI stulecia ważną rolę odgrywało górnictwo węgla kamiennego. Początkowo wydobywano go niewiele, lecz XIX wieczna rewolucja przemysłowa zmieniła wszystko. W 1971 roku połączono kopalnię Nowa Ruda z kopalnią Słupiec w jeden zakład i nazwano go Kopalnią Węgla Kamiennego Nowa Ruda. Było to największe przedsiębiorstwo wydobywcze na Dolnym Śląsku - funkcjonowało aż do 1995 roku. To miejsce zdążyło zapisać się na kartach historii, a dziś stanowi istotny element na turystycznej mapie tego regionu, a może i całej Polski.
Dawna Kopalnia Nowa Ruda spełnia dziś rolę muzeum, które ma przypominać o trudzie pracy górniczej. Jedną z głównych atrakcji tego miejsca jest podziemna 700-metrowa trasa turystyczna stworzona już w 1996 roku. Na początku jednak placówka miała jedynie przechowywać istotne pamiątki pochodzące z czasów, gdy zakład wydobywczy jeszcze funkcjonował. Dziś natomiast zwiedzającymi zajmują się przewodnicy, którzy oprowadzają ich po podziemiach, opowiadając przy tym wiele ciekawych, zabawnych i inspirujących historii. Do samej kopalni wchodzi się zaś za pomocą sztolni, czyli tunelu wydrążonego w zboczu góry.
Zwiedzanie naszej kopalni dzieli się na dwie części - muzealną i podziemną. Na każdej z czterech sal wystawowych turyści zapoznają się z inną tematyką dotyczącą kopalni. Pierwsza sala dotyczy samego węgla. Można na niej prześledzić proces powstawania węgla, dowiedzieć się o jego właściwościach oraz zobaczyć jego różne rodzaje. Wśród eksponatów znajdują się, między innymi, autentyczne odciski paproci, skrzypów i widłaków sprzed 300 milionów lat, węgle oraz wiele minerałów
- czytamy na profilu Turystycznej Trzynastki. W trakcie pieszej wycieczki podziemną trasą turystyczną można również z bliska przyjrzeć się maszynom górniczym, dawnym pomieszczeniom sanitarnym czy górniczej ubikacji zwanej "ulem". W kolejnych salach turyści dowiadują się również, jak rozwijało się górnictwo i w jakich warunkach pracowali górnicy.
Wielką atrakcją jest duch Skarbnik, który wciąż mieszka w kopalni i straszy oraz rozbawia turystów. [...] Nasza podziemna trasa turystyczna skrywa wiele tajemnic, ale najlepiej odkryć je samem
- dodano poście opublikowanym na Facebooku. Wielu turystów czeka jednak na sam koniec wycieczki, ponieważ to oznacza podróż autentyczną górniczą kolejką.
Po spacerze w podziemiach przewodnik prowadzi zwiedzających do prawdziwej górniczej kolejki, za pomocą której mogą wydostać się na powierzchnię. To jedyne tego typu miejsce w Polsce gwarantujące takie przeżycia. Choć wagoniki mają już swoje lata - mocno hałasują i kołyszą się na boki - są bezpieczne, a dla wielu stanowią najważniejszy element odwiedzin w Dawnej Kopalni Nowa Ruda.
Zobacz też: To najbrzydsze miasta świata. Znajdziesz w nich szare budynki, brud i... mnóstwo atrakcji [RANKING]
Koszt takiej podróży w czasie to 45 złotych (bilet normalny), 37 złotych (bilet ulgowy) lub 35 złotych (bilet grupowy). Dawna Kopalnia Nowa Ruda aktualnie jest czynna od 9 do 16, natomiast w okresie wiosenny - od 1 kwietnia do 30 czerwca - będzie otwarta między 9 a 17. W lipcu zacznie zaś funkcjonować aż do godziny 18.
Dziękuje my, że przeczytałaś/eś nasz artykuł.
Bądź na bieżąco! Obserwuj nas w Wiadomościach Google.