Wyjątkowe, pulsujące krasowe źródła w Dolinie Dłubni to pomniki przyrody, o których wiele osób wciąż nie słyszało. Zwiedzając okolice Krakowa, warto jednak znaleźć chwilę, by udać się je zobaczyć – widoki, które tam czekają, robią wrażenie. Co ważne, dojazd z Grodu Kraka zajmie mniej więcej 40 minut.
Dolina Dłubni, będąca częścią Dłubniańskiego Parku Krajobrazowego, słynie z wielu źródeł, które zostały objęte ochroną prawną jako pomniki przyrody nieożywionej. Wśród nich można wymienić Źródło Jordan, Źródło Mirosława, Źródło Strusi, Źródło w Iwanowicach czy Źródło Hydrografów. Sama rzeka Dłubnia, która nienależny do szczególnie rwących, rozciąga się na około 40 km – od Jangrota przez Imbramowice, aż po okolice Krakowa, a tam wpada do Wisły.
Dolina Dłubni słynie z malowniczości i spokoju, bijącego od okolicy. Miejsce to zachwyca naturalnym pięknem. Dawniej znajdowało się tu również wiele młynów. Prócz malowniczych źródeł Dolina Dłubni przyciąga też uwagę licznymi ostańcami skalnymi. Zwiedzając okolicę, warto zobaczyć też interesujące zabytki, takie jak stary cmentarz w Imbramowicach oraz kościoły – Klasztor Norbertanek w Imbramowicach i romański kościół pw. św. Mikołaja w Wysocicach.
Źródło Jordan w Ściborzycach, położone na terenie Dłubniańskiego Parku Krajobrazowego, to jedno z najciekawszych źródeł w tej okolicy. Urzeka niezwykłym turkusowo-szmaragdowym kolorem wody, który warto zobaczyć na własne oczy. Zachwycające źródełko ma około trzech metrów głębokości. Stojąc na drewnianej platformie można dostrzec wyraźne pulsowanie wydobywającej się ze szczelin skalnych wody, będącej pod ciśnieniem.
Źródło Jordan jest uznawane za jedno z najpiękniejszych ze wszystkich w Dolinie Dłubni. Pod powierzchnią jego wody można ponadto zobaczyć drewniane konstrukcje, które niegdyś służyły okolicznym mieszkańcom do przechowywania produktów żywnościowych.
Zobacz też: Miasto uważane za stolicę świata. Czy może cię czymś zaskoczyć? Zdziwisz się, jak mało wiesz
Źródło Hydrografów w Imbramowicach to kolejne ciekawe miejsce, do którego warto się wybrać podczas zwiedzania okolicy.
Można tu odnaleźć malownicze źródełko z pulsującą na dnie wodą, wyróżniające się dużą wydajności (około 55 litrów na sekundę). Na miejscu znajduje się również stary, drewniany młyn, który obecnie jest już nieczynny.
W czasie wycieczki po Dolinie Dłubni nie można też przegapić Źródła Strusi, którego wydajność wynosi około 36 litrów na sekundę. Można je odnaleźć wśród pól uprawnych w miejscowości Imbramowice. Jego nazwa pochodzi od fermy strusi, która kiedyś znajdowała się nieopodal niego. Działalność człowieka przyczyniła się do tego, że obecnie źródło straciło swój naturalny charakter. Nadal jednak stanowi pomnik przyrody nieożywionej, który warto odwiedzić podczas spaceru po urzekającej Dolinie Dłubni.
Słyszałaś / słyszałeś o Dolinie Dłubni? Zapraszamy do udziału w sondzie oraz do komentowania.