Jedna z największych atrakcji Włoch może przestać istnieć. Zapadła w "nieodwracalną śpiączkę"

Monika Brokking

15.09.2024 10:54

Eksperci ostrzegają, że Marmolada - największy lodowiec w Dolomitach - może całkowicie zniknąć do 2040 roku. Z powodu rosnących temperatur traci on od 7 do 10 centymetrów głębokości każdego dnia. Jest to dramatyczna sytuacja, która wskazuje na dalekosiężne skutki kryzysu klimatycznego, które odczuwalne są zarówno w Alpach, jak i w całym ekosystemie regionu.

Intensywne badania nad lodowcami prowadzone są w ramach kampanii zainicjowanej przez grupę ekologów Legambiente oraz Międzynarodową Komisję Ochrony Alp (Cipra), przy współpracy z Włoskim Komitetem Lodowcowym. Naukowcy monitorujący zmiany stwierdzili, że Marmolada traci od 7 do 10 centymetrów głębokości każdego dnia.

Zobacz wideo Dominik Szczepański opowiada o wyprawie na Antarktydę

Czy w Dolomitach jest lodowiec? Marmolada zapada w "nieodwracalną śpiączkę"

W ciągu ostatnich pięciu lat zniknęło 70 hektarów (173 akry) powierzchni Marmolady, co odpowiada 98 boiskom piłkarskim. Od początku pomiarów naukowych, prowadzonych od 1888 roku, lodowiec cofnął się o 1200 metrów. Badacze określili to mianem "nieodwracalnej śpiączki". Skutki kryzysu klimatycznego są widoczne na całym obszarze Dolomitów, które doświadczają zimowych susz, charakteryzujących się bardzo niskimi opadami śniegu. Eksperci wskazują, że to w połączeniu z nietypowo wysokimi temperaturami panującymi latem przyspiesza topnienie lodowców . Forni - jeden z największych lodowców dolinowych we Włoszech - cofnął się o 800 metrów w ciągu ostatnich 30 lat i o dwa kilometry w ciągu ostatniego stulecia. Latem 1987 roku strażnik jednego ze schronisk był świadkiem, jak podczas silnej burzy z jego powierzchni odpadały ogromne bryły lodu. Zdarzenie to zapoczątkowało lawinę skalną, która przyczyniła się do osunięcia ziemi Val Pola. Zginęły wówczas 43 osoby. Z kolei zawalenie się w 2022 roku fragmentu lodowca na górze Marmolada, wywołało lawinę lodu, śniegu i skał, która pochłonęła życie 11 turystów.

Kryzys klimatyczny niszczy kolejne malownicze miejsce. Sytuacja w Alpach jest coraz gorsza

W wyniku topnienia lodowca Marmolada na tym obszarze pojawiły się tony różnego rodzaju odpadów. Wśród nich znaleziono doskonale zachowaną broń, sanie, listy, pamiętniki oraz ciała żołnierzy, którzy uczestniczyli w tak zwanej białej wojnie - walkach toczonych w Alpach Lombardii we Włoszech i Dolomitach w Trentino Alto-Adige podczas I wojny światowej.

,, Alpy są kluczowym miejscem zarówno na poziomie krajowym, jak i europejskim. Jednak ze względu na postępujący kryzys klimatyczny stają się one coraz bardziej kruche. Lodowiec Marmolada jest tego wyraźnym przykładem

 – powiedziała Vanda Bonardo, krajowa koordynatorka alpejska Legambiente i prezeska Cipra, cytowana przez " The Guardian ".

Pokaż

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł.
Bądź na bieżąco! Obserwuj nas w Wiadomościach Google.

WIĘCEJ O:

Dolomity nauka Włochy lodowiec Alpy Zmiany klimatyczne
Weź udział w dyskusji (26)
POLECAMY
"Diamentowa plaża z czarnym piaskiem zachwyca turystów. To prawdziwy klejnot natury"
"NASA nie ma dobrych wieści. Najnowsze nagranie przedstawia niepokojące zmiany w oceanach"
"Wielka niezgodność w historii Ziemi. Naukowców wciąż zastanawia, co stało się z miliardem lat"
"W turystycznym raju zamknięto blisko 40 plaż. Tysiące osób zmaga się z problemami żołądkowymi"
"Te osoby w Polsce mają lepiej niż w Niemczech. Zarabiają nawet 200 tysięcy złotych miesięcznie"
"ZUS oferuje zupełnie nowe świadczenie. To dodatek w wysokości ponad 2,5 tys. złotych"
"W którym mieście komunikacja miejska jest najdroższa? Tu najtańszy bilet kosztuje aż 5 zł [RANKING]"
"Idealną sukienkę dla pań 50+ znalazłam w Sinsay. Zrobi cuda z sylwetką, a jest "z klasą". A w Taranko?"