Kiedy są andrzejki 2023? Już możesz zacząć się szykować na wróżby, zabawy i inne atrakcje

Kiedy są Andrzejki 2023? To pytanie zadaje sobie coraz więcej osób, które już nie mogą się doczekać dobrej zabawy i wróżb. Wiemy, kiedy w tym roku wypadają andrzejki i postanowiliśmy sprawdzić, skąd w ogóle wzięło się to święto. Jego geneza może być dla niektórych zaskoczeniem.

Jesień i zima to czas, w którym czeka nas wiele okazji do świętowania. Halloween, Dzień Nauczyciela, Dzień Niepodległości, Boże Narodzenie czy właśnie andrzejki. Tym razem skupimy się na ostatnim z nich. Kiedy w 2023 roku wypadają andrzejki i skąd wzięła się ta tradycja? Oto cała prawda. 

Zobacz wideo Makijaż na andrzejki. Jak pomalować się czarująco?

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Andrzejki - kiedy wypadają? To wróżebne święto zbliża się do nas wielkimi krokami

Andrzejki to święto, które ma stałą datę. Każdego roku obchodzi się je z 29 na 30 listopada, a więc w tym roku będzie to odpowiednio czwartek i piątek. Nazwa święta wywodzi się od imienia świętego Andrzeja, a jego imieniny przypadają na dzień 30 listopada. Andrzejki są wieczorem panieńskich wróżb. Warto wiedzieć, że uważa się je za symbol pożegnania czasu uciech i zabaw przed Adwentem. Niewiele osób zdaje sobie sprawę z tego, że andrzejki nie są wyłącznie polskim świętem. Obchodzi się je również w Szkocji, Grecji oraz Rosji, gdzie święty Andrzej także jest uznawany za patrona. Andrzejki są bezpośrednio związane z kształtowaniem się kultury chrześcijańskiej i kościelnego roku liturgicznego. Wigilia świętego Andrzeja tradycyjnie kończy okres starego roku liturgicznego i rozpoczyna czas postu. Ciekawostką jest fakt, że niegdyś panowie wróżyli sobie zupełnie innego dnia. Analogiczną okazją dla kawalerów były bowiem Katarzynki, obchodzone w Wigilię świętej Katarzyny Aleksandryjskiej, w nocy z 24 na 25 listopada.

Jakie są zwyczaje andrzejkowe? Wiemy, od czego zaczęło się wróżenie i co ma przepowiadać

Z pewnością niejedna osoba zastanawia się, skąd w ogóle wziął się zwyczaj wróżenia. Andrzejki powiązane są - jak już wcześniej ustaliliśmy - z dniem świętego Andrzeja Apostoła. Uważa się, że tradycja tego święta ma już przeszło 500 lat. Swojego czasu było połączone przede wszystkim z chęcią dowiedzenia się, jak potoczy się dalsze życie uczuciowe samotnych kobiet, bo to właśnie ich patronem był święty Andrzej. Dzięki wykonanym tego dnia wróżbom miały poznawać odpowiedzi na wszelkie pytania związane z zamążpójściem. Niektóre źródła donoszą, że andrzejki mogły mieć nawet swoje początki w starożytnej Grecji lub nawiązywać do męczeńskiej śmierci świętego Andrzeja. Do dnia dzisiejszego zachowało się wiele tradycyjnych zwyczajów i przesądów związanych z tą okazją. Jednym z nich jest przekonanie, że mężczyzna, który przyśni się dziewczynie tej nocy, zostanie jej mężem. Czasami wypisuje się również na karteczkach męskie imiona i wkłada pod poduszkę, by wylosować jedną z nich o poranku. Jednak najpopularniejszym zwyczajem, który stał się symbolem andrzejek, jest lanie wosku przez klucz. Wiele osób twierdzi, że w ten sposób można przewidzieć przyszłość. 

Więcej o:
Copyright © Agora SA