Wrocławskie zoo zapełnia przedszkole. Tytus, Tabaluga i Telimena wkrótce pojawią się na wybiegach

Wrocławskie zoo po raz kolejny ma powody do radości. Na początku listopada na świat przyszły kolejne młode. Tym razem są to mieszkańcy zbiornika wodnego w afrykarium. Tytus, Tabaluga i Telimena są zdrowi i czekają, by móc dołączyć do swojej rodziny w części basenu Kanału Mozambickiego.

Pracownicy wrocławskiego zoo pochwalili się kolejnymi narodzinami. Tym razem na świat przyszły trzy płaszczki. Już teraz w spokoju dorastają w "przedszkolu dla płaszczek". Kiedy osiągną odpowiednie rozmiary, będą mogły dołączyć do innych w Afrykarium. Teraz jest to dla nich jeszcze zbyt niebezpieczne.

Zobacz wideo Weronika Rosati zabrała córkę do zoo

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Zoo Wrocław afrykarium. Na świat przyszli kolejni mieszkańcy

W czwartek, 30 listopada 2023 roku na facebookowym profilu wrocławskiego zoo pojawiła się niesamowita informacja. Dokładnie 7 listopada 2023 roku na świat przyszli Tytus, Tabaluga i Telimena, którzy otrzymali imiona na tę samą literę, co mama Tekla. Są to trzy orlenie cętkowane, które zapełniły zbiornik nazywany "przedszkolem dla płaszczek" na zapleczu hodowlanym w Afrykarium. Hodowla tych płaszczek w europejskich ogrodach jest koordynowana właśnie przez ogród zoologiczny we Wrocławiu. Jak możemy przeczytać w ich poście:

Młode poczekają w zbiorniku do osiągnięcia odpowiednich rozmiarów. Gdy będą miały około metra szerokości (czyli dokładnie mówiąc, rozpiętości płetw piersiowych), będą zarówno gotowe wyjechać do innych ogrodów, jak i na tyle duże, by dołączyć je do zbiornika głównego Kanału Mozambickiego w Afrykarium. Obecnie są na tyle małe, że w głównym zbiorniku mogłyby stać się łupem rekinów

W "płaszczkowym przedszkolu" oprócz orleni cętkowanych (Aetobatus ocellatus) mieszkają też trzy osobniki orlenia luzytańskiego (Rhinoptera marginata). 

Orlenie cętkowane. Pracownicy zoo uchylają rąbka tajemnicy 

Na stronie wrocławskiego zoo możemy dowiedzieć się więcej na temat tych niesamowitych zwierząt. Jak podają, płaszczki cieszą się dużym zainteresowaniem przez swoją budowę ciała. Warto wiedzieć, że w tym zoo można oglądać aż sześć gatunków płaszczek: orlenie cętkowane, orlenie luzytańskie, patelnice wstęgoogonowe, ogończę niebieskoplamą i jedną ogończę arnak w Afrykarium oraz słodkowodne płaszczki perłowe w Akwarium. Pracownicy są zachwyceni, że po raz kolejny udało im się doczekać przychówku orleni cętkowanych. Jak można przeczytać na stronie zoo, ciąża tego gatunku trwa od ośmiu do dziesięciu miesięcy. Ciekawostką jest, że samica potrafi wstrzymać ją na pewien okres, w razie niesprzyjających warunków środowiskowych. Dopiero w ostatniej fazie ciąża tego gatunku jest widoczna gołym okiem. Wówczas pojawia się charakterystyczne uwypuklenie na spodniej części ciała samicy.  Orlenie cętkowane są rybami żyworodnymi. Kiedy przychodzą na świat, ważą od półtorej do trzech kilo w zależności od liczby młodych. Im więcej, tym mniej ważą poszczególne osobniki. Jak donosi zoo:

Co ciekawe, nasze orlenie cętkowane są sobie wierne. Tekla połączyła się w parę z Kropkiem, a samica Harry z Piratem. Kto jest ojcem Tytusa, Tabalugi i Telimeny, będziemy wiedzieć na sto procent po uzyskaniu wyników badań genetycznych. Dla pewności wysłaliśmy próbki DNA do analizy
Więcej o:
Copyright © Agora SA