W kościele katolickim preferuje się głównie inhumację, czyli złożenie ciała zmarłego w trumnie do grobu. Nie oznacza to jednak, że inne formy pochówku są niedozwolone lub niezgodne z wiarą. Kremacja, jeśli nie została wybrana z pobudek przeciwnych nauce chrześcijańskiej, jest tolerowana przez duchownych. Co więcej, sięgamy po to rozwiązanie coraz częściej. W związku z tym wiele osób zastanawia się, co jednak dzieje się z prochami zmarłej osoby. Czy można zabrać je do domu? Watykan zmienił wytyczne.
Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl
We wtorek 13 grudnia 2023 r. watykańska Dykasteria ds. Nauki Wiary poinformowała o zmianach dotyczących pochówku wiernych. W wytycznych z 2016 r., Watykan stwierdzał, że prochy należy przechowywać w "miejscach świętych", więc nie było możliwości zabrania urny ze skremowanym ciałem bliskich do domu. Wówczas, jak podaje wyborcza.biz.pl, ostrzegano również, że tym osobom, które proszą o rozproszenie prochów w innych miejscach niż święte, można będzie odmówić chrześcijańskiego pogrzebu. Teraz jednak idzie nowe - te zmiany z pewnością spodobają się wielu osobom.
Niektórzy woleliby przechowywać prochy zmarłych osób w domu, aby jakoby mieć przy sobie bliskich. Do ostatnich dni nie było to możliwe, lecz teraz wszystko się zmieniło. Biuro watykańskiej Dykasterii ds. Nauki Wiary, w ogłoszonym 13 grudnia 2023 r. komunikacie stwierdza, że instrukcje w sprawie pochówku wiernych i kremacji pozostają aktualne, lecz od teraz krewni będą mogli poprosić o małą ilość prochów zmarłego.
Minimalną część prochów swojego krewnego (do przechowywania) w miejscu znaczącym dla historii zmarłego
- czytamy na łamach portalu wyborcza.biz.pl. Oznacza to, że odrobinę otrzymanych prochów zmarłego będzie można przechowywać np. w domu, lecz tylko pod jednym warunkiem:
[...] wykluczone zostaną praktyki antychrześcijańskie, takie jak panteizm czy naturalizm, a pozostała część prochów zostanie umieszczona w świętym miejscu.
- stwierdza Dykasteria ds. Nauki Wiary. Niestety, ale zasady ogłoszone w Watykanie nie będą obowiązywać w Polsce. W naszym kraju zgodnie z obowiązującą ustawą o cmentarzach i chowaniu zmarłych z 1959 r. zwłoki mogą być pochowane w grobach ziemnych, murowanych lub katakumbach.