Lasy Państwowe mają dla nas zagadkę. Co to za zwierzę? Odpowiedzi jest wiele, a tylko jedna poprawna

Choć o zwierzętach leśnych uczymy się już w szkole podstawowej, to na żywo czasem ciężko rozpoznać poszczególne gatunki. Taki kłopot spotkał internautów, którzy obserwują internetowe posty leśników z Baligrodu. Wiele osób nie wiedziało, czym jest zwierzę z nagrania.

Wybierając się na spacer do lasu można spotkać wiele dzikich stworzeń. Niektóre z nich stronią jednak od ludzi lub tak dobrze kamuflują się pośród zarośli, że tylko szczęśliwcom udaje się je dostrzec. Do takiego grona należą leśnicy, którzy codziennie publikują różne ciekawostki dotyczące dzikiego życia zwierząt. Jeden z nich udostępnił niedawno nagranie i jednocześnie zagadkę dla internautów. Czym jest uchwycone na filmie zwierzątko?

Zobacz wideo Michał Kołodziejczak o hodowli zwierząt futerkowych: Trzeba zrobić tak, by zwierzęta były dobrze traktowane

Zainteresował Cię ten temat? Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Leśnik pokazał urocze zwierzątko. Zadał internautom ciekawą zagadkę

Z profilu Nadleśnictwo Baligród, Lasy Państwowe na Facebooku udostępniono niedawno ciekawy post. Jest to film, na którym widać niewielkich rozmiarów zwierzę z białym futerkiem, ciemnym nosem i małymi uszami. Urocza istota stoi na ściółce i bacznie rozgląda się po otoczeniu. Autorem nagrania jest pan Kazimierz Nóżka, jeden z leśników pracujących w tej okolicy. Mężczyzna nazwał swój film "Zagadką przedpołudnia", czym zachęcił internautów do odgadywania, jakie zwierzę uchwyciła kamera.

Piękna biała kuna w zimowej szacie. Świetny filmik
To nie kuna, to gronostaj. Kuna jest większa
To chyba łasiczka biała, zmieniła kolor na zimę

- zgadywali użytkownicy Facebooka. Internauci bardzo zaangażowali się w tę zagadkę, ponieważ pod filmem pojawiło się aż 190 komentarzy. Jaka jest zatem prawidłowa odpowiedź?

Czym jest zwierzę na filmie? Internauci mają pewną teorię

Zdecydowana większość internautów twierdzi, że zwierzę przedstawione na filmie, to gronostaj. Choć leśnicy z Nadleśnictwa Baligród nie potwierdzili jeszcze tej informacji, to wszystko wskazuje na to, że komentujący mieli rację. Gronostaj, podobnie jak łasica, zmienia kolor futra na zimę z ciemnego na biały. Choć oboje są przedstawicielami rodziny łasicowatych, to gronostaj jest nieco większy. Długość ciała samca wraz z ogonem wynosi zwykle około 45 cm. O tym, że zwierzę na filmie to właśnie gronostaj, może świadczyć końcówka jego ogona. U tych zwierząt pozostaje ona ciemna przez cały rok, niezależnie od koloru reszty futra. Ssak ten występuje w niemal całej Polsce i żywi się głównie gryzoniami, mniejszymi ptakami, płazami i rybami. Co ciekawe, gronostaje są pod ochroną. Przed laty ich futro było uważane za cenny materiał, co w niektórych częściach świata doprowadziło do niemal całkowitego wytępienia tego gatunku.

Więcej o: