Mapa schronów w Polsce już jest. Dzięki niej odnajdziesz najbliższy schron w twojej okolicy

Państwowa Straż Pożarna jakiś czas temu udostępniła do użytku obywateli aplikację, o której wiedzieć powinien każdy z nas. Możesz w niej sprawdzić, gdzie znajduje się schron, w którym ukryjesz się na przykład podczas niebezpiecznych warunków atmosferycznych.

Schrony są w niemalże każdy kraju, również w Polsce. Współcześnie, gdy ryzyko konfliktu zbrojnego niestety nie jest małe, dobrze orientować się, czy w okolicy naszego miejsca zamieszkania znajduje się punkt, w którym można poczuć się potencjalnie bezpiecznie. Świadoma tego jest między innymi Straż Pożarna, która przygotowała aplikację z mapą schronów. Gdzie można ją znaleźć i jak działa? Wyjaśniamy. 

Zobacz wideo W całej Polsce odbywają się kontrole schronów. Po co? Ekspert wyjaśnia

Mapa schronów w Polsce. Tak znajdziesz najbliższy schron w okolicy

Państwowa Straż Pożarna ukończyła właśnie zapowiadaną aplikację, w której dostępna jest mapa schronów w Polsce. Tę można znaleźć pod adresem strazpozarna.maps.arcgis.com. Na stronie dzięki udostępnionej lokalizacji lub wpisaniu konkretnego adresu znajdziemy miejsce, w którym będzie bezpiecznie na przykład podczas klęski żywiołowej. W aplikacji można również sprawdzić jednostki ratowniczo-gaśnicze PSP, wykaz jednostek OSP w KSR oraz budowle ochronne. Warto wiedzieć, że schrony na mapie oznaczone są czerwonymi tarczami, miejsca ukrycia niebieskimi, a punkty doraźnego schronienia zielonymi. Czym jednak się od siebie różnią?

Schrony, miejsca ukrycia i doraźne punkty schronienia - czym się różnią?

Tak, jak wspominaliśmy, czytając mapę, można natknąć się na różne oznaczenia i nazwy punktów, do których należy się udać w razie zagrożenia. Czy więc konkretnie się różnią? 

  • Schron to budowla o obudowie konstrukcyjnie zamkniętej, która zapewni ochronę dla osób, urządzeń, zapasów materiałowych i innych dóbr materialnych. 
  • Miejsce ukrycia to budowla ochronna niehermetyczna, wyposażona w najprostsze instalacje zapewniające ochronę osób, urządzeń, zapasów materiałowych lub innych dóbr materialnych przed założonymi czynnikami rażenia.
  • Miejsce doraźnego schronienia to nic innego jak piwnice, garaże czy inne punkty, które mogą nas ochronić na przykład podczas wichury. 

Jeśli dowiedziałeś się już, gdzie w twojej okolicy znajdziesz takie obiekty, poinformuj także bliskich, aby w razie zagrożenia wiedzieli, dokąd się udać. Warto również do przydomowych garaży podziemnych czy piwnic zanieść rzeczy, które w razie konieczności spędzenia tam kilku dni będą mogły się przydać. Mowa między innymi o materacach, kocach i prowiancie z długą datą ważności. 

Więcej o: