Co pyli w czerwcu i lipcu? Poznaj rośliny, które najbardziej uprzykrzają życie alergikom w lecie

Co pyli na początku czerwca? Wiele osób nie rozstaje się obecnie z chusteczkami do nosa. Choć pogoda sprzyja spacerom, to nie wszyscy mogą w pełni cieszyć słoneczną aurą. Zobacz, jakie rośliny będą pylić w tym miesiącu oraz w jakich miejsc warto unikać.

Rozpoczynający się sezon letni dla wielu osób kojarzy się z odpoczynkiem i przebywaniem na łonie natury. Niestety tego entuzjastycznego podejścia z pewnością nie podzielają alergicy, którzy co roku walczą z uciążliwymi objawami powstałymi w wyniku pylącej roślinności. Na szczęście istnieje ogólnopolski kalendarz pyleń. Dzięki niemu można dowiedzieć się, jakich rejonów polski w danym czasie powinny unikać osoby z alergiami.

Zobacz wideo Nowy rząd, stare push backi – na granicy bez zmian

Co teraz najbardziej pyli? Zobacz, których rejonów kraju lepiej nie odwiedzać jeżeli jesteś alergikiem

To, w jaki sposób będziemy przechodzić okres pylenia, w dużej mierze zależy od regionu, w którym się znajdujemy. Polska została podzielona na cztery strefy klimatyczne

  1. woj. zachodniopomorskie (południowy-zachód), woj. lubuskie, woj. dolnośląskie (oprócz przygranicza), woj. opolskie oraz woj. wielkopolskie
  2. woj. zachodniopomorskie (część środkowa), woj. wielkopolskie, woj. kujawsko-pomorskie (południe), woj. łódzkie, woj. śląskie, woj. małopolskie, a także woj. podkarpackie (prócz rejonów górskich)
  3. woj. zachodniopomorskie (północny - wschód), woj. pomorskie, woj. wielkopolskie (północ), woj. kujawsko-pomorskie, woj. warmińsko-mazurskie (zachód), woj. mazowieckie, woj. świętokrzyskie, woj. lubelskie oraz woj. podlaskie (południowy-wschód)
  4. górskie części woj.: dolnośląskiego, śląskiego, małopolskiego, podkarpackiego oraz Suwalszczyzna (województwo warmińsko-mazurskiego - wschód, woj. podlaskie - północ)

Z obserwacji Ośrodka Badań Alergenów Środowiskowych wynika, że na terenach górskich proces pylenia jest opóźniony o około dwa tygodnie. Wszystko jednak zależy od rodzaju roślinności, która działa jako alergen. W innym czasie uczulają trawy oraz drzewa, a w innym chwaty. Oto najbliższa prognoza pyleń.

Co najbardziej pyli w czerwcu? Nadchodzi ciężki okres dla alergików

Do najpowszechniejszych objawów alergii należy łzawienie oczu oraz katar sienny. W poważniejszych sytuacjach dochodzi niekiedy także do zapalenia spojówek. Czerwiec dopiero się rozpoczął, jednak natura nie zamierza nas oszczędzać, w najbliższym okresie czeka nas nasilone pylenie traw. Ponadto kwitnąć będzie żyto, komosa pokrzywa, szczaw i babka lancetowata. Alergicy powinni w tym czasie unikać przebywania na polach oraz łąkach. Warto pamiętać, że o poranku oraz wieczorem pylenie jest najintensywniejsze. Ciepłe dni sprzyjają także rozwojowi zarodków grzybiczych - Cladosporium i Alternaria. Pierwsza grupa działa zazwyczaj do połowy sierpnia, natomiast druga może być przyczyną uciążliwych dolegliwości nawet do września. Miesiące wakacyjne lipiec oraz sierpień również są bogate w procesy pylące. Druga część wakacji jest czasem, kiedy to chwasty zaczynają swoje działania.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł.
Bądź na bieżąco! Obserwuj nas w Wiadomościach Google.

Więcej o: