Chorwacja udostępniła turystom nową atrakcję. Malownicza wyspa była niedostępna przez 120 lat

O czym pamiętać, jadąc do Chorwacji? Wielu turystów zapomina, że kraj ten ma do zaoferowania przepiękne wyspy o wyjątkowych atrakcjach i krajobrazach. Jedno z takich miejsc właśnie udostępniono zwiedzającym po raz pierwszy od 120 lat. Co można tam zobaczyć?

Jednym z ulubionych kierunków wakacyjnych wśród Polaków jest oczywiście Chorwacja. To piękny kraj, który ma do zaoferowania nie tylko historyczne zabytki, ale przede wszystkim zachwycające krajobrazy, gorący klimat i niemal zawsze piękną pogodę. Do najchętniej odwiedzanych przez turystów miejsc należą takie miasta jak Split, Zadar czy Dubrownik, jednak w tym roku warto zainteresować się jeszcze jedną lokalizacją. Do zwiedzania udostępniono właśnie przepiękną wyspę, która pozostawała zamknięta przez ostatnie 120 lat.

Zobacz wideo Majorka poza sezonem? Ależ oczywiście! [VLOG]

Która wyspa Chorwacji jest najładniejsza? Nowa atrakcja dla turystów zachwyca

Choć Chorwaci nie narzekają na brak turystów, postanowili zachęcić przyjezdnych jeszcze jedną atrakcją. Udostępnili im do zwiedzania wyspę Mali Brijun, znajdującą się na Morzu Adriatyckim. Zalicza się ją do grupy niewielkich Wysp Briońskich, a jej powierzchni wynosi zaledwie 1,1 kilometra kwadratowego. Mimo niewielkiego obszaru wyspa jest przepiękna. Porasta ją bujna, zielona roślinność, gdzieniegdzie widać ruiny starych, jasnych budowli, a brzegi z każdej strony są zalewane turkusową wodą. Dodatkową atrakcją jest fakt, że Mali Brijun przez wiele lat była niedostępna dla turystów. We wrześniu ubiegłego roku zdecydowano się jednak na jej otwarcie, dzięki czemu te wakacje stały się pierwszymi od 120 lat, podczas których można obejrzeć wyspę z bliska.

Jakie są chorwackie wyspy? W tym miejscu poznasz kawał lokalnej historii

Otwarcie wyspy miało związek z projektem "Nowe spojrzenie na Brijuni", podczas którego poprawiono tamtejszą infrastrukturę, a także odnowiono stare obiekty wojskowe i otoczenie Parku Narodowego Brijuni. Dzięki temu teren stał się przystępniejszy dla turystów, którzy tłumnie chcą odwiedzać tę okolicę. Atrakcji nie brakuje, bowiem na wyspie można zwiedzić między innymi Fort Minor, czyli największą fortyfikację na wybrzeżu Adriatyku, a także twierdzę wojskową Minor oraz letnią scenę teatru Ulysses. Warto zaznaczyć, że wyspę przygotowano raczej z myślą o turystach preferujących aktywny wypoczynek niż leniwe opalanie na plaży. Cały teren traktuje się bowiem jak muzeum historyczne, skrywające niedostępne dotąd ciekawostki na temat życia Chorwatów sprzed lat. Przez wyspę prowadzi specjalna ścieżka edukacyjna "Kamienne historie Brijuni", a jej łączna długość wynosi 2,5 kilometra, dlatego jest to świetny pomysł na jednodniową wycieczkę, jeśli akurat przebywamy w Puli, Rovinj lub okolicy. Na Mali Brijun można bowiem z łatwością dostać się za pomocą promu lub wykupić udział w wycieczce zorganizowanej.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł.
Bądź na bieżąco! Obserwuj nas w Wiadomościach Google.

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.