• Link został skopiowany

Warszawa traci status największego miasta w Polsce. Roszady są zaskakujące. Oto rekordzista

Główny Urząd Statystyczny przeprowadził badania dotyczące powierzchni naszego kraju. Na ich podstawie stworzono nową listę przedstawiającą największe miasta w Polsce. W 2024 roku Warszawa została zdetronizowana przez jeden z nadmorskich kurortów. Zobacz, która miejscowość zajęła pierwsze miejsce.
Fot. Adam Stępień / Agencja Wyborcza.pl

Warszawa została zdegradowana pod względem wielkości. Stało się to w wyniku powiększenia terenów Polski w woj. pomorskim. Stolica przestała być największym miastem w kraju. W grę wchodzi różnica ponad 100 kilometrów kwadratowych. Oto miejscowość, której powierzchnia zajmuje największą część naszej ojczyzny.

Zobacz wideo Czego Warszawiacy chcą od Rafała Trzaskowskiego? [MATERIAŁ WYDAWCY GAZETA.PL]

Warszawa: Stolica Polski nie jest już największym miastem. Pobiła ją nadmorska przystań

Najnowsze dane zebrane przez Główny Urząd Statystyczny (GUS) wykazały, że dotąd królująca nad wszystkimi miastami w kraju Warszawa już dłużej nie będzie mogła cieszyć się tym zaszczytnym tytułem największego miasta. W związku z włączeniem do obrębu miasta Gdańsk granic wewnętrznych wód morskich jego powierzchnia zwiększyła się z o 41 713 ha.

Granica miasta Gdańska do tej pory kończyła się na linii brzegowej, a teraz ta granica została przedłużona, rozciąga się do linii podstawowej morza terytorialnego

- tłumaczy Marcin Grudzień, pracownik Głównego Urzędu Geodezji i Kartografii, czytamy na portalu "Bankier". To posunięcie spowodowało zmiany w rankingu, na którego czele do tej pory stała stolica posiadająca 517 kilometrów kwadratowych. Gdańsk po otrzymaniu "nowych terenów" obecnie liczy 683 kilometry kwadratowe. Stawkę zamyka Gdynia, której objętość wynosi 391 kilometrów kwadratowych. Dlaczego zdecydowano się na takie zmiany?

Gdańsk: powierzchnia. Teren miasta został zwiększony o 100 kilometrów kwadratowych

W rozmowie z TVN24 rzecznik prasowy prezydenta miasta Gdańsk Daniel Stenzel wyjaśnił, w jaki sposób wyglądał przebieg zwiększenia dotychczasowej powierzchni nadmorskiej przestrzeni.

Wszystko zaczęło się kilka lat temu, gdy jeden z przedsiębiorców chciał postawić molo. Kiedy przyszedł do starostwa po niezbędne dokumenty, okazało się, że oni mogą wydać wszystkie dokumenty, ale kończące się na linii brzegowej. Jak wiadomo, żeby postawić molo, trzeba wejść za linię brzegową

W związku z tą prośbą rozpoczęto działania, które uwzględniały zmianę przepisów. Z czasem udało się ustalić granicę zewnętrzną morza terytorialnego, dzięki czemu Gdańsk stał się największym miastem w Polsce. Na chwilę obecną ponad połowa miejscowości znajduje się w wodzie.

W porównaniu do roku poprzedniego powierzchnia Polski zwiększyła się o 121 106 ha (z 31 272 030 ha do 31 393 136 ha). Wartość ta stanowi saldo przyrostu obserwowanego w woj. pomorskim (+121 109 ha)

- czytamy w raporcie GUS. Oprócz Gdańska zwiększyła się także powierzchnia na terenie powiatu puckiego, gdzie zostało dodane 28 732 ha, w nowodworskim przybyło 24 003 ha, w Gdyni 25 631 ha i w Sopocie 1 040 ha.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł.
Bądź na bieżąco! Obserwuj nas w Wiadomościach Google.

Więcej o: