Plaga żółwi we Wrocławiu. Wydano komunikat. "Prosimy nie zakłócać prowadzenia działań"

We Wrocławiu rozprzestrzenia się groźny gatunek żółwi, które stanowią zagrożenie nie tylko dla rodzimych osobników, ale także dla całego ekosystemu. Przechadzając się po niektórych parkach w mieście, należy uważać, aby nie wejść w interakcje z gadem.

Po dwóch spokojnych latach władze Wrocławia znów muszą borykać się z problemem inwazyjnych żółwi. W najbliższym czasie na terenie dwóch miejskich parków zostaną zamontowane specjalistyczne pułapki, które mają na celu schwytać osobniki obcego gatunku. Zastanawiacie się, w jaki sposób gady rozprzestrzeniły się na terenie miasta? Odpowiedź jest tak banalna, że aż trudno w nią uwierzyć.

Zobacz wideo W wakacje Polacy nagminnie pozbywają się zwierząt

Parki Wrocław. Dwa miejskie ogrody zostały zasiedlone przez inwazyjne żółwie

Członkowie towarzystwa Herpetologicznego Natrix już kolejny raz zmierzą się z plagą inwazyjnych żółwi. W 2021 roku prace były przeprowadzane na terenie Fosy Miejskiej, w tym czasie udało się wyłowić 180 osobników. Obecnie gady postanowiły opanować park Południowy oraz park Tołpy.

W tym roku działania dotyczą tych dwóch zbiorników, ale jeśli zgłaszane będą kolejne stanowiska - i zostaną pozytywnie zweryfikowane - zapewne gmina będzie zlecać działania zaradcze w kolejnych latach. To elementem procesu zwalczania IGO, który jest obowiązkiem gmin zgodnie z ustawą o gatunkach obcych.

- tłumaczy Aleksandra Kolanek ze stowarzyszenia Natrix. W ramach połowów w zasiedlonych parkach zostaną rozłożone pułapki plażowiskowe.

Prosimy nie zakłócać prowadzenia działań, nie ruszać pułapek, a wszelkie zauważone niepokojące zdarzenia zgłaszać do nas lub do Zarządu Zieleni Miejskiej

- apelują członkowie Natrix. Prace będą trwały od lipca do września 2024 roku. Po ich zakończeniu gatunek zostanie przekazany do azyli. Zoo natomiast zdecydowanie nie jest miejscem, w którym powinny się znaleźć.

Żółwie inwazyjne w Polsce. W jaki sposób znalazły się w naszym kraju?

Żółwie ozdobne z gatunku Trachemys scripta pochodzą z Ameryki Północnej. W Polsce występują jako osobniki hodowlane. Przy zakupie zwierzę jest drobne, jednak z czasem zaczyna nabierać masy, co często stanowi problem dla właściciela, który decyduje się na uwolnienie gada.

Żółw ozdobny występuje zarówno w zbiornikach wodnych, ciekach jak i wodach lekko zasolonych. Obserwowany jest praktycznie na terenie całego kraju z wyjątkiem części północno-wschodniej. Żółwie ozdobne mogą wpływać negatywnie na rodzimą przyrodę poprzez konkurencję z żółwiem błotnym, drapieżnictwo oraz jako wektor patogenów i pasożytów, które są niebezpieczne również dla człowieka

- czytamy na stronie rządu. Przekazanie inwazyjnych przedstawicieli do azylu jest najrozsądniejszym rozwiązaniem, aby uchronić lokalny ekosystem. Wszystkie schwytane osobniki dożywają swoich dni w przystosowanej do ich potrzeb przestrzeni.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł.
Bądź na bieżąco! Obserwuj nas w Wiadomościach Google.

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.