Wysokie temperatury to nie tylko doskonały pretekst do wylegiwania się na plaży i korzystania z oferty różnego rodzaju akwenów wodnych. Jest to także - niestety - przyjazne środowisko dla bakterii, które w upalne dni dają się coraz częściej we znaki. Kolejne kąpieliska na terenie kraju zostały zamknięte ze względu na występowanie niebezpiecznych dla zdrowia substancji.
Na trzech nadmorskich plażach znów wywieszono czerwone flagi. Na ten moment zamknięte są trzy gdańskie kąpieliska:
Powodem tej niesprzyjającej plażowiczom sytuacji jest występowanie w wodzie sinic oraz bakterii e. coli (pałeczka okrężnicy). Zignorowanie zakazu wiąże się nie tylko z poniesieniem kary grzywny w wysokości 250 zł, ale także poważnymi powikłaniami zdrowotnymi. Sinice mogą powodować wysypkę na ciele, biegunkę, wymioty, gorączkę oraz bóle stawów. Zwierzęta są szczególnie narażone - kontakt ze skażoną wodą może być dla nich śmiertelny. Bakteria e. coli, choć jest uznawana za nieszkodliwą, także może wyrządzić niemałe spustoszenie w organizmie. Osoby, które nieopatrznie spożyją zainfekowaną wodę, mogą borykać się z problemami dróg moczowych, zapaleniem zatok lub otrzewnej oraz z objawami zatrucia pokarmowego. Na ten moment na terenie Polski objęto zakazem kąpieli 19 lokalizacji. Zobacz, których akwenów wodnych należy unikać.
Oddział Głównego Inspektoratu Sanitarnego, który jest odpowiedzialny za monitorowanie jakości wody kąpielisk, na bieżąco aktualizuje dane na swoim serwisie internetowym. Z mapy wynika, że na chwilę obecną czerwoną flagę zobaczymy w następujących lokalizacjach:
Wszystkie pozostałe 682 kąpieliska są zdatne do użytku i można się w nich schładzać w upalne, letnie dni. Aktualizacje związane z udostępnieniem możliwości korzystania z poszczególnych kąpielisk można znaleźć na stronie http://sk.gis.gov.pl/
Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł.
Bądź na bieżąco! Obserwuj nas w Wiadomościach Google.