Znicze na Wszystkich Świętych. Według księdza nie wszystkie są odpowiednie. To już "przesada"

Tegoroczna Uroczystość Wszystkich Świętych zbliża się wielkimi krokami. Niektórzy już teraz rozpoczęli swoje przygotowania, kupując ozdoby na cmentarz z wyprzedzeniem. Ksiądz ma jednak swoje "ale". Okazuje się, że są takie znicze, których w ogóle nie powinno się sprzedawać.

Wszystkich Świętych w Polsce obchodzimy 1 listopada, co oznacza, że do tego czasu zostały zaledwie nieco ponad dwa tygodnie. W związku z tym już teraz na cmentarzach panują prawdziwe tłumy. Polacy myją groby i zaczynają robić pierwsze zakupy, aby nie zostawić wszystkiego na ostatnią chwilę. To dlatego, że ten niezwykły czas zadumy dla wielu jest jednym z najważniejszych w całym roku.

Zobacz wideo Wszystkich Świętych 2022. Drożyzna dotarła na cmentarze? Emeryci: Nie narzekamy, nie płaczemy

Wszystkich Świętych 2024. Symbole religijne powinny zostać zakazane?

1 listopada będziemy wspominać zmarłych i upamiętniać ich poprzez ozdabianie grobów. W przypadku zniczy dla większości największe znaczenie ma ich wygląd. Ludzie dobierają je pod swój gust - jedni stawiają na klasykę i brak udziwnień, natomiast inni wolą coś, co kojarzy się z przepychem i rozmachem. Choć wybór odpowiedniego znicza powinien być indywidualną kwestią, do sprawy postanowił odnieść się proboszcz Parafii Matki Bożej Królowej Polski w Chojnicach. Ksiądz Janusz Chyła zasugerował, że ludzie powinni unikać zniczy z religijnymi symbolami, ponieważ te później lądują w koszu na śmieci. A przecież wcale nie powinny.

Uważam, że znicze, które stawiamy na grobach, nie powinny zawierać symboli religijnych, ponieważ po zużyciu trafiają na śmietnik

- napisał w serwisie X. Takie podejście do sprawy wywołało ogromne poruszenie i skutkowało dość burzliwą dyskusją w sekcji komentarzy. Choć byli tacy, którzy poparli spostrzeżenia duchownego, zdaniem wielu jest to już zwykła "przesada", a wszystko w końcu się "zużywa i trafia na śmietnik".

Znicze z symbolami religijnymi. Czy powinniśmy wyrzucać je do śmieci?

Pod postem księdza Janusza wręcz zaroiło się od komentarzy, w których nie brakowało słów krytyki zarówno w stronę opinii duchownego, jak i całej instytucji Kościoła Katolickiego.

Bo tam jest ich miejsce. Nie wystarczy stawiać znaki i twierdzić, że przez to coś, co nie było święte, nagle staje się święte. Święte jest wtedy, kiedy się uświęca;
Krzyże (tymczasowe) po pogrzebie lądują w śmietnikach. Katolicy też nie powinni ich używać w trakcie swoich obrzędów pogrzebowych?;
Symbole religijne są umieszczane na wielu przedmiotach i trafiają na śmietnik. Szarfy pogrzebowe, wieńce, biżuteria, czasopisma, obrazki. Co zrobić ze zniszczonym różańcem, krzyżem, obrazem, obrazkiem? Gdzie to utylizować?
Przecież kościół pięknie zarabia na takich świętach i tym podobnych gadżetach. Proszę pooglądać stragany pod Jasną Górą

- czytamy w sekcji komentarzy. Dla innych była to natomiast "słuszna uwaga" i "ciekawa teoria".

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł.
Bądź na bieżąco! Obserwuj nas w Wiadomościach Google.

Więcej o: