Dzień Zaduszny, nazywany również Świętem Zmarłych lub potocznie Zaduszkami, jest obchodzony w Polsce co roku 2 listopada. Choć wszyscy katolicy wiedzą, że dzień wcześniej podczas uroczystości Wszystkich Świętych powinni udać się do kościoła, to nie każdy wie, czy takie samo prawo kościelne obowiązuje dzień później.
Dzień Zaduszny, którego pełna nazwa to Wspomnienie Wszystkich Wiernych Zmarłych, obchodzony jest w Kościele Katolickim corocznie 2 listopada, tuż po uroczystości Wszystkich Świętych. W tym roku dzień ten przypada na sobotę. W związku z tym wiele wierzących osób nie ma pewności, czy powinno pojawić się na mszy świętej. Doktryna kościoła określa bowiem ten dzień jako wyraz pamięci o tak zwanym "obcowaniu świętych" oraz zmartwychwstaniu do życia wiecznego. Wiele osób będzie odwiedzać nagrobki bliskich zmarłych, modlić się i zapalać znicze. Pytanie jednak, czy Dzień Zaduszny jest świętem nakazanym, tak, jak 1 listopada? Okazuje się, że nie ma obowiązku uczestniczenia we mszy świętej, chyba że zostanie spełniony ten jeden warunek.
Dzień Zaduszny w liturgii Kościoła katolickiego oficjalnie nie jest świętem nakazanym. Oznacza to nic innego, jak to, że nie ma obowiązku uczestnictwa we mszy świętej. Możemy co prawda się na niej pojawić, ale nie popełnimy grzechu, jeśli tego nie zrobimy. Obowiązkowa jest jednak uroczystość Wszystkich Świętych, czyli 1 listopada. Rzecz jasna jest wyjątek, kiedy msza święta w Zaduszki będzie obowiązkowa. Zdarza się to wtedy, gdy dzień ten przypada w niedzielę. Każda niedziela jest bowiem dla kościoła katolickiego obrzędem nakazanym. W tym roku jednak nie ma takiej potrzeby, tak jak i nie ma wymogu postu oraz powstrzymywania się od prac niekoniecznych. Warto o tym pamiętać i sprawdzać kalendarz świąt kościelnych, jeśli jesteśmy praktykującymi osobami wierzącymi. Dla tych, którzy z jakiś powodów nie mogą pojawić się na mszy w ważne święto, jest jednak rozwiązanie.
Obowiązek uczestniczenia w mszy świętej katolicy mogą wypełnić w dzień świąteczny lub przed, czyli w wigilię uroczystości. 'Nakazowi uczestniczenia we Mszy Świętej czyni zadość ten, kto bierze w niej udział, gdziekolwiek jest odprawiana w obrządku katolickim, bądź w sam dzień świąteczny, bądź też wieczorem dnia poprzedzającego'
- czytamy w Kodeksie Prawa Kanonicznego, kan. 1248 § 1. Dla tych, którzy wiedzą już, że nie będą mogli iść do kościoła 1 listopada, ostatnia szansa jest właśnie dziś, 31 października.
Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł.
Bądź na bieżąco! Obserwuj nas w Wiadomościach Google.