Ryś euroazjatycki jak sama nazwa wskazuje, występuje na terenach Europy i Azji. W Polsce ten niesamowity, dziki kot przez większość lat zamieszkiwał przede wszystkim Karpaty. Z czasem populacja zaczęła przemieszczać się w inne rejony kraju. Obecność gatunku odnotowano np. w Borach Tucholskich, Borach Stobrawskich, Puszczy Świętokrzyskiej, Puszczy Noteckiej i Lasach Koszalińskich. Spotkanie z rysiem to spory przywilej, którego niezwykle trudno dostąpić. Na szczęście jego obserwację umożliwiają fotopułapki.
W czwartek 9 stycznia 2025 roku w mediach społecznościowych na profilu Nadleśnictwo Piwniczna, Lasy Państwowe opublikowano nagranie, na którym widać jak matka spaceruje z trójką "odchowanych" młodych. To niezwykły widok, ponieważ jak zaznaczają twórcy postu:
Takiego zagęszczenia rysi na jednostkę powierzchni nie ma nawet w Bieszczadach
Co ciekawe, to właśnie tamtejszy park narodowy w swoim logo wyróżnia ten wyjątkowy gatunek. Niemniej jednak na ten moment okazuje się, że w południowo-wschodnim rezerwacie żyje zaledwie osiem dorosłych osobników, a w całych Karpatach około 100. Nic więc dziwnego, że nagranie z rysiami biegającymi po terenach Nadleśnictwa Piwniczna zachwyciło internautów. W komentarzach pojawiło się pełno "ochów" i "achów"
Coś pięknego!
To wspaniała wiadomość
Piękny widok i nagranie, w dobrym miejscu była fotopułapka albo fuks
Rysie występujące w Europie nie zawsze wiodły beztroskie życie. Gatunek początkowo zamieszkiwał Wyspy Brytyjskie, Półwysep Iberyjski oraz północno-wschodnią część kontynentu. Z czasem jednak w wyniku wycinania lasów i kłusownictwa populacja dzikich kotów zaczęła zanikać. W Polsce objęto je ochroną w 1995 roku na podstawie rozporządzenia ministra środowiska. Naprawienie wyrządzonych szkód zajęło sporo czasu.
Zobacz też: W Polsce pojawiły się kolejne rezerwaty przyrody. Zimą zachwycają. "To tereny piękne i ciekawe"
Z raportu Large Carnivore Initiative for Europe IUCN opublikowanego w czerwcu 2024 roku wynika, że w sezonie 2022/2023 Polskę zamieszkiwało od 167 do 370 osobników (z czego około 100 zarejestrowano w Karpatach).
Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł.
Bądź na bieżąco! Obserwuj nas w Wiadomościach Google.