Praca zdalna stała się bardzo popularna, gdy na świecie rozprzestrzeniła się pandemia COVID-19, który spowodował na pewnym etapie, że zamykano miejsca pracy i powstała konieczność wykonywania jej na odległość. W niektórych dziedzinach taka praca okazała się nawet bardziej efektywna. Ten sposób wykonywania obowiązków pracowniczych jest możliwy dzięki rozwojowi technologii umożliwiającej kontaktowanie się na odległość. Ogólnie praca zdalna polega na tym, że chociaż pracownik wykonuje zlecone mu zadania poza miejscem pracy, to jednak efekty i rezultaty wykonywanych zadań jest w stanie przedstawić swojemu pracodawcy.
Jedną z form wykonywania pracy na rzecz pracodawcy jest praca zdalna. Nowe przepisy jej dotyczące mają wejść w życie w dniu 7 kwietnia 2023 r. Dotychczas w przepisach istniało sformułowanie "telepracy", a zmienione przepisy mają pomóc w dostosowaniu prawa do realiów obecnego świadczenia pracy, w których wiele osób wykonuje pracę w trybie home office, czyli z domu.
Zdecydowanie potrzebna była nowelizacja przepisów związanych z rodzajem pracy, jakim jest praca zdalna. Zmiany w Kodeksie Pracy rozwiążą część problemów. Niestety nie są to jednak rozwiązania kompleksowe, bo o ile jest mowa o tym, że praca może odbywać się w całości lub części poza miejscem pracy oraz że zasady jej wykonywania uzgadniane będę pomiędzy pracodawcą a np. przedstawicielem związków zawodowych, to niestety brakuje szeregu szczegółowych rozwiązań. Dotyczy to np. dokładnych informacji co do tego, według jakich zasad będą ustalane zwroty kosztów pracy w domu. Co prawda wiadomo, że pracodawca ma to robić w zakresie kosztów internetu i energii elektrycznej, ale w jakiej części i wysokości, ma być ustalane już z przedstawicielem związków zawodowych albo przedstawicielem pracowników. W praktyce oznaczać to może, że niektórzy pracodawcy będą oferować wyższe zwroty kosztów w porównaniu do innych pracodawców. Przy ustalaniu takich kosztów trzeba mieć na uwadze, że będzie to wyglądało inaczej w stosunku do osób, które wykonują pracę zdalną tylko kilka dni w tygodniu od tych, które pracują w domu cały tydzień. Uzgodnienia dotyczące wykonywania pracy zdalnej będą musiały być poczynione przy zawieraniu umowy o pracę, ale również mogą być dokonane już w trakcie trwania stosunku pracy. Co ciekawe - zmiany nie będą musiały być dokonane w formie aneksu, a mogą być np. poczynione mailowo. Będzie również możliwość podejmowania pracy zdalnej na wniosek, czyli np. pracownice w ciąży lub osoby opiekujące się niepełnosprawnym dzieckiem, będą mogły złożyć taki wniosek do pracodawcy, a ten powinien rozpatrzeć go pozytywnie. Odmowa będzie możliwa wyłącznie, gdy zajmowane stanowisko i charakter lub organizacja pracy nie będzie dawać możliwości wykonywania pracy na odległość. Będzie również możliwość zawnioskowania o pracę zdalną na okres 24 dni w roku oraz odwołanie pracownika z pracy zdalnej, jeśli okaże się, że nie przestrzega zasad takiej pracy i przepisów prawa.
Praca zdalna dla rodziców będzie możliwa, o ile rodzaj pracy i organizacja miejsca pracy na to pozwalają. Po złożeniu wniosku, pracodawca powinien wyrazić zgodę na jej wykonywanie. Będzie to dotyczyło:
Niestety nie ma obecnie regulacji prawnych, które pozwalałyby na dokładne wskazanie, na czym polega praca hybrydowa. Generalnie ideą jest, że łączona jest tutaj praca zdalna z pracą biurową. Nie ma jednak jednoznacznego określenia, ile dni czy godzin praca powinna być świadczona w zakładzie pracy, a ile na odległość z domu. Wszystko zależy od indywidualnych uzgodnień z pracodawcą. Pozwala to na dość elastyczne jej dostosowanie do potrzeb zarówno pracownika jak i pracodawcy. Czasem też takie łączenie dwóch różnych trybów wykonywania pracy związane jest z tym, że w miejscu pracy pracownicy wykonują obowiązki rotacyjnie.
Tak - dla niektórych to wręcz rozwiązanie idealne, gdy mogą dorobić kilka złotych miesięcznie dzięki temu, że pracują z domu. Po powrocie do domu, mogą wieczorami wykonywać pracę zdalną dodatkową lub też np. w weekendy. Wszystko zależy od konkretnych uzgodnień i charakteru podjętego zatrudnienia.
Zobacz też: Praca zdalna. Szef dorzuci się do rachunku za prąd. Ekspertka oszacowała kwotę