Przerejestrowanie samochodu. Jak się do tego zabrać?

Przerejestrowanie samochodu to formalność, której należy dopełnić w możliwie jak najkrótszym czasie od nabycia pojazdu. Od czego zacząć? Gdzie się udać?

Przerejestrowanie samochodu - kiedy trzeba to zrobić?

Przerejestrowanie samochodu ma miejsce z reguły wtedy, gdy zmienia on właściciela. Najczęściej przyczyną tego jest sprzedaż pojazdu. Wówczas należy przerejestrowania dokonać najlepiej jak najszybciej, a maksymalnie w terminie 30 dni od zmiany właściciela należy poinformować o tym starostę. Uchybienie terminowi może się wiązać z karą finansową. Dodatkowo na mocy przepisów, które weszły w życie 4 września 2022 r., brak dokonania tych czynności i niepoinformowanie organu stanowi wykroczenie.

A ile kosztuje przerejestrowanie samochodu?

To bardzo istotne pytanie, ile kosztuje przerejestrowanie samochodu, ponieważ przepisy w tym zakresie zmieniły się w zeszłym roku. Obecnie nie ma potrzeby posiadania naklejki na szybę, więc opłata z tym związana już nie obowiązuje. Podobnie nie ma kosztu związanego z wydaniem karty pojazdu. Same opłaty administracyjne powiązane stricte z przerejestrowaniem to od września 2022 r. koszt w kwocie 161,5 zł.

Jaki jest czas na przerejestrowanie samochodu? Czy przepisy to określają?

Obecne przepisy regulują termin zgłoszenia zmiany właściciela pojazdu i na to jest przewidzianych 30 dni, a nie jest to czas na przerejestrowanie samochodu. Reguluje to art. 78 ust. 2 ustawy Prawo o ruchu drogowym. Aktualne przepisy nie podają, w jakim terminie ma nastąpić przerejestrowanie. Dobrze jest jednak zawsze to sprawdzić, by mieć pewność, że prawo w tym zakresie nie uległo zmianie.

Zobacz wideo Czy darmowy transport publiczny jest dobrym pomysłem?

Wniosek o przerejestrowanie samochodu. Gdzie? Kiedy? Dowiedz się, jak załatwić formalności!

Wniosek o przerejestrowanie samochodu zakupionego i zarejestrowanego w Polsce złożyć może właściciel samochodu lub jego pełnomocnik. Składa się go do Urzędu Miasta w odpowiednim wydziale komunikacji. Wysokość opłaty zależy od kilku czynników, m. in. od rodzaju wydawanych tablic rejestracyjnych, więc nie da się ich jednoznacznie określić. Dokumenty, które potrzebne są do dokonania przerejestrowania auta, to:

  • wypełniony wniosek - druki dostępne są do pobrania na stronie właściwego urzędu
  • dowód własności pojazdu (np. FV, umowa kupna - sprzedaży)
  • dowód rejestracyjny, a przede wszystkim ważne badanie techniczne pojazdu i polisa OC
  • dotychczasowe tablice rejestracyjne
  • dokument tożsamości
  • pełnomocnictwo, jeśli właściciel nie może osobiście dokonać czynności.

Czy możliwe jest przerejestrowanie samochodu online?

Teoretycznie jest to możliwe, jeśli właściwy urząd posiada elektroniczną skrzynkę podawczą, tzw. ESP, możliwe jest przerejestrowanie samochodu online. By tego dokonać potrzebne będzie, by właściciel pojazdu złożył wniosek na platformie ePUAP, do czego niezbędny jest tzw. profil zaufany.

Zobacz też: Kiedy zmienić opony na letnie? Jaka kara za niezmienione opony? Co mówią o tym przepisy?

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.