Tyle płaci YouTube za milion wyświetleń w Polsce i na świecie. Fani łapią się za głowę

Tworzenie filmików na portalu YouTube może wydawać się pracą marzeń. Czy jednak faktycznie jest to zajęcie opłacalne? Odpowiedź na to pytanie zależy od wielu czynników, a popularność kanału jest tylko jedną z nich. Zdradzamy, ile zarabiają youtuberzy w Polsce i na świecie za milion wyświetleń.

Jednym ze źródeł zarobków youtuberów są wypłaty z programu Google AdSense, który dotyczy reklam wyświetlanych przed lub w trakcie filmików. Należy jednak zaznaczyć, że nie każdy twórca może od razu do niego przystąpić. Kanał musi mieć co najmniej 1 tys. subskrybentów, a całkowity czas oglądania nagrań przez widzów musi wynieść minimum 4 tys. godzin.

Zobacz wideo Agnieszka Woźniak-Starak przenosi się do internetu: Mam poczucie, że trzeba dzisiaj być w internecie

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl.

Zarobki na YouTube w Polsce i na świecie. Na stawki wpływa wiele czynników

Na wysokość zarobków youtuberów wpływają m.in. kraj czy też tematyka ich kanału, ale najistotniejsza jest prawdopodobnie liczba wyświetleń. Gdy przekroczy ona 1 milion, kwoty stają się imponujące. Według doniesień portalu Insider, mogą one wynosić od 3,4 tys. do aż 30 tys. dolarów za każdy milion wyświetleń. Przykładowo, 30 tys. dolarów zarobiła Shelby Church za jeden z filmików, który osiągnął 1,8 miliona wyświetleń.

Zarobkami polskich twórców natomiast zainteresował się Tomasz "Gimper" Działowy, który pod koniec zeszłego roku opublikował post na ten temat na Twitterze. Gimper prowadzi kanał na polskim YouTubie, który ma ponad 2 miliony subskrybentów, a tworzone przez niego treści dotyczą przede wszystkim komentowania działalności innych youtuberów. Jak wyznał w poście Działowy, w 2022 za 10 mln wyświetleń dostawał około 90-100 tys. zł. Do dyskusji włączyli się też inni twórcy. Według Tomasza "REVO" Bagińskiego za 10 mln wyświetleń 20-minutowego filmiku można dostać nawet 150 tys. zł. Z kolei Łukasz Wojtyca, znany jako Wujek Łuki, zdradził, że kwota ta może niekiedy wzrosnąć do 200 tys. zł. Należy jednak zauważyć, że Wojtyca był bezpośrednio związany z programem Ekipa, w którym brał udział jeden z największych twórców na polskim YouTube, Friz. Mówimy tu zatem o poziomie popularności, który osiągają nieliczni.

Ile zarabiają influencerzy na YouTube? Dochód generują nie tylko reklamy

Warto wspomnieć w tym miejscu, że zarobki na YouTube nie muszą ograniczać się do reklam. Odrębnym źródłem dochodu jest np. uczestnictwo w programie YouTube Premium czy też publikowanie YouTube Shorts. Ponadto twórcy mogą niezależnie nawiązywać współpracę ze sponsorami czy też stworzyć własny brand i sprzedawać gadżety dla fanów ich kanału. Dla większości osób opcje te są jednak dostępne dopiero po upływie dłuższego czasu potrzebnego na zbudowanie swojej publiczności.

Może cię też zainteresować:

- Te stare komórki są warte krocie. Jeśli masz je gdzieś na dnie szuflady, możesz zbić majątek
- Tyle pieniędzy daje się na komunię w 2023 roku. Koperty od rodziny są coraz grubsze
- Tyle wynosi najwyższa emerytura w Polsce. Kwota comiesięcznego świadczenia tego seniora może szokować

Więcej o:
Copyright © Agora SA