Podatek dochodowy od osób fizycznych. Jak go obliczyć i do kiedy zapłacić? Fiskus z pewnością o tym przypomni

Podatek dochodowy od osób fizycznych to jedna z form rozliczeń z fiskusem. Dowiedz się, jak to zrobić i jakie terminy obowiązują podatników.

Podatek dochodowy od osób fizycznych: co to w ogóle jest?

Podatek dochodowy od osób fizycznych to jedna z podstawowych danin, które płaci każdy, kto osiąga jakiekolwiek przychody. Większości z nas kojarzy się z corocznym wypełnianiem tzw. PIT. Jak sama nazwa wskazuje, dotyczy ona osób fizycznych niezależnie od formy zatrudnienia lub uzyskiwania przychodów, które wymienione są w art. 10 ust. 1 ustawy o PIT. Wśród najbardziej popularnych źródeł wskazać można m.in.:

  • pozarolnicza działalność gospodarcza
  • stosunek pracy
  • emerytura lub renta
  • najem lub dzierżawa.

Ustawa o podatku dochodowym od osób fizycznych. Gdzie jest dostępna?

Większości z nas znane jest powiedzenie, że nieznajomość prawa szkodzi. Przepisy obowiązujące w Polsce są jawne i powszechnie dostępne. Ustawa o podatku dochodowym od osób fizycznych jest jednym z obowiązujących aktów prawnych. Zapoznać się z jego treścią można bez problemu w internecie. Aktualne, znowelizowane przepisy dostępne są zwłaszcza na stronie Sejmu, skąd można ją pobrać.

Jak obliczyć podatek dochodowy od osób fizycznych? Oto praktyczne informacje

To, jak obliczyć podatek dochodowy od osób fizycznych, jest jedną z podstawowych informacji, które powinien znać każdy podatnik. Jednak w praktyce zwykle tak nie jest i przy rozliczaniu wiele osób korzysta ze wsparcia specjalistów w tej dziedzinie. O trudności w rozliczeniu może decydować np. to, do jakiego progu podatkowego się należy i czy przysługują jakieś ulgi. Można jednak podać taki przykład:

  • kwota do opodatkowania za 2022 r. wynosiła 50.000 zł, a podatnikowi nie przysługują żadne zwolnienia
  • należy zatem pomnożyć podstawę opodatkowania przez stawkę podatku. W tym przypadku będzie to 50.000 x 12% = 6000 zł.
  • następnie należy odjąć kwotę wolną od podatku, którą w 2022 r. była 3600 zł. A zatem: 6000 - 3600 = 2400 zł, która jest kwotą do zapłaty.
Zobacz wideo Kogo dotyczy PIT-36 i jak go wypełnić?

Jaki jest termin zapłaty podatku dochodowego od osób fizycznych?

To niewątpliwie bardzo ważna informacja, bo spóźnienie się z opłatą może skutkować karami, w tym naliczeniem odsetek za opóźnienie. Można to robić w formie zaliczek przez cały rok, ale ostatecznym terminem zapłaty jest 2 maja każdego roku. Do tej daty powinny być uregulowane należności w pełnej wysokości, a zatem jeśli w PIT wyszła niedopłata, należy ją uiścić.

Jakie są progi podatkowe w 2023 r.?

To kolejne bardzo istotne zagadnienie, ponieważ od tego, w jaki przedział będziemy zaliczeni, zależy kwota, którą należy odprowadzić do urzędu skarbowego. I tak jeśli chodzi o progi podatkowe w 2023 r.:

  • I próg do 120.000 zł oznacza 12% do podstawy opodatkowania, od której odliczona zostaje kwota zmniejszająca podatek 3600 zł;
  • II próg ponad 120.000 zł to 32% pomnożone przez nadwyżkę + 10.800 zł.

Ile wynosi podatek dochodowy?

Odpowiadając na pytanie, ile wynosi podatek dochodowy, trzeba wziąć pod uwagę, ile wynosi nasza podstawa opodatkowania. Kwota do zapłaty zależy bowiem od tego, do którego progu podatkowego ostatecznie będzie się zaliczonym. Jest to niestety danina obowiązkowa, którą płacić musi każdy z nas.

Jak obliczyć podatek dochodowy? Czy można zrobić to samemu?

Oczywiście — wiele osób wypełnia roczne rozliczenie osobiście i składa następnie PIT w odpowiednim urzędzie skarbowym. Nie ma żadnych przeszkód, by to zrobić samodzielnie. Jedynym warunkiem jest sprawdzenie bieżących i obowiązujących przepisów, a następnie wyliczenie podatku. Dla niektórych jest to jednak zbyt stresujące i wolą poprosić o pomoc inne osoby, w tym profesjonalistów jak doradcy podatkowi lub księgowi. Konieczność zapłaty tego podatku występuje rok rocznie, więc warto zainteresować się tym wcześniej, by potem na spokojnie dokonać wszystkich wyliczeń.

Zobacz też: Rekordowy zwrot podatku. Mężczyzna dostał ponad 28 tys. złotych. Błąd fiskusa?

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.