W zeznaniu za 2022 rok podatnicy po raz pierwszy mieli okazję skorzystać z całkowicie nowych ulg, takich jak ulga dla pracujących seniorów, rodzin cztery plus, osób powracających z zagranicy, na stworzenie nowego produktu, terminal płatniczy oraz robotyzację. W tej sytuacji wystarczyło oświadczenie u pracodawcy, które następnie zostało uwzględnione w PIT-11. Teraz Urząd Skarbowy uważnie się temu przyjrzy.
Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl
Ministerstwo Finansów chce sprawdzić, ilu Polaków popełniło błąd podczas rocznego rozliczenia. W przypadku nowych ulg Krajowa Administracja Skarbowa, na podstawie oświadczeń złożonych u pracodawcy uwzględnionych w PIT-11, automatycznie generowała zeznanie podatkowe w usłudze Twój e-PIT. W związku z tym istnieje prawdopodobieństwo, że nie wszystkim podatnikom przysługiwało prawo do tego typu ulg, a niekiedy powinny zostać one odpowiednio pomniejszone.
Na skutek tego niektóre ulgi zostały uwzględnione automatycznie, nawet gdy w rzeczywistości podatnikowi nie należały się lub należały w mniejszym zakresie (...). Przykładowo, fiskus niekoniecznie musiał wiedzieć, że senior w trakcie roku stracił prawo do preferencji
- czytamy w "Dziennik Gazeta Prawna".
Skarbówka ma zamiar porównać dane z PIT-11 z informacjami dostępnymi w urzędowych bazach. Jeśli okaże się, że w zeznaniu podatkowym jest błąd, a osoba skorzystała z ulgi, która jej się nie należała, otrzyma ona wezwanie do zapłaty zaległego podatku wraz z odsetkami za zwłokę. Pod lupą fiskusa znajdą się w szczególności podatnicy, którzy korzystali z tradycyjnych i komercyjnych sposobów rozliczania.
Będziemy porównywać informacje np. z PIT-11 czy PIT-DZ z informacjami z baz, do których mamy dostęp
- poinformowała Emilia Folfoszyńska z Ministerstwa Finansów w rozmowie z "Dziennik Gazeta Prawna". Warto pamiętać, że kontrole Urzędów Skarbowych nie są niczym wyjątkowym. Aby uniknąć niepotrzebnego stresu, warto składać roczne rozliczenie za pośrednictwem portalu Twój e-PIT.